قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۲۱۶۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نقش روباه پیر در دعوای کشمیر/ تحلیل مطهری اشتباه است

کارشناس مسائل سیاسی گفت: در گذشته انگلستان مرز کشورها را در منطقه خاورمیانه تعیین می کرده و در این رابطه همواره نقطه اختلاف را ایجاد کرده اند تا در هر زمان که اراده کردند تنشی در منطقه ایجاد کنند.

نقش روباه پیر در دعوای کشمیر/ تحلیل مطهری اشتباه است

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، محمود معلمی امروز در اصفهان اظهار کرد: در گذشته انگلستان مرز کشورها را در منطقه خاورمیانه تعیین می کرده و در این رابطه همواره نقطه اختلاف را ایجاد کرده اند تا در هر زمان که اراده کردند تنشی در منطقه ایجاد کنند.

توطئه استعمار پیر در تعیین مرز کشورها

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: به عنوان مثال بین ایران و عراق مسأله اروند رود و بین عراق و کویت موضوع استان بودن کویت برای عراق را زمینه سازی کردند، انگلیس ها با همین سیاست هند را به چند کشور از جمله پاکستان و بنگلادش تقسیم کردند.

وی تصریح کرد: این مرزبندی ها در هندوستان به نحوی انجام شده که بتوانند به راحتی حکومت ها را علیه یکدیگر تحریک کنند و در مسأله کشمیر نیز همین اتفاق را شاهد هستیم، کشمیر به دو قسمت هندی و پاکستانی تقسیم شده است، قسمتی که پاکستان بر روی آن ادعا دارد کشمیر مسلمان است و هندی ها بر آن اشراف دارند و مسلمانان را مورد اذیت و آزار قرار می دهند.

معلمی یادآور شد: اتفاقی که امروز شاهد آن هستیم از زمانی که هند مستعمره انگلستان بوده شروع شده و تاکنون ادامه پیدا کرده است، بخش مسلمان نشین کشمیر تحت فشار هندوها هستند، ارتش هند به این منطقه وارد می شود و مردم را آزار می دهد و تظاهرات مردم را سرکوب می کند.

خودمختاری مقدمه استقلال

کارشناس مسائل سیاسی بیان کرد: پیش از این ایالت جامو و کشمیر خودمختار بود، در تشریح مفهوم خودمختاری، کردستان عراق مثال مناسبی است، در شرایطی که منطقه ای خودمختار اعلام می شود در مسائل داخلی تحت قوانین و اعتقادات خودشان عمل می کنند اما در مسائل خارجی تحت اشراف حکومت مرکزی هستند، در چنین شرایطی هند نمی تواند در مسائل داخلی کمشیر دخالت کند چرا که این منطقه مسلمان هستند و قصد دارند مطابق قوانین خودشان عمل کنند.

وی تأکید کرد: اشتباه بزرگ هند لغو خودمختاری ایالت جامو و کشمیر بود، خودمختاری مقدمه استقلال است، وقتی مردم منطقه ای به دنبال خودمختاری می روند در حقیقت مقدمات استقلال را فراهم می کنند اما هند با لغو خودمختاری در پی محدود کردن مسلمانان بود و مقدمه استقلال را گرفت که منجر به اعتراض مردم شد.

معلمی در تشریح موضع ایران در این رابطه عنوان کرد: دفاع از مسلمان وظیفه ایران است و در این شکی نداریم که در هر نقطه از جهان که مسلمانان مورد اذیت و آزار واقع شوند طبق اعتقادات قرآنی باید از آنان دفاع کنیم اما به دلیل شرایط موجود موضع میانجی گرانه بین هند و پاکستان را اتخاذ کرده ایم، در میانجی گری به دنبال آن هستیم تا طی گفت وگو با طرفین مشکل را حل کنیم اما این حل مشکل نباید به ضرر مسلمانان باشد.

اگر هند خودمختاری ایالت جامو و کشمیر را نپذیرد مشکل حل نمی شود

کارشناس مسائل سیاسی افزود: به بیان دیگر از لحاظ اعتقادی حامی مسلمانان هستیم و از لحاظ سیاسی ضمن گفت وگو با طرفین حل اختلافات را دنبال می کنیم، حل مشکل از نگاه ما زمانی اتفاق می افتد که دو کشور به صورت عادلانه زیر نظر سازمان ملل یا کشوری مانند جمهوری اسلامی ایران موضوع را از ابتدا بررسی و تعیین کنند حق با کدام یک از طرفین است، البته نگاه ایران این است که خودمختاری ایالت جامو و کشمیر باید بازگردانده شود و اگر هند این موضوع را نپذیرد دعوا حل نخواهد شد.

تطبیق دعوای آذربایجان و ارمنستان با مسأله کشمیر اشتباه است

وی با اشاره به یادداشت علی مطهری که در آن صرف دعوت به خویشتنداری را صحیح نمی داند و به موضع ایران در اختلاف ارمنستان و آذربایجان بر سر منطقه قره باغ اشاره می کند، خاطرنشان کرد: قضاوت مطهری درباره ارمنستانی ها اشتباه است، ایران معتقد است که باید روابط خوبی با کشورهای منطقه داشته باشد اما در علوم سیاسی موضوع «عمل بازدارنده» مطرح می شود.

معلمی اضافه کرد: مطابق همین دیدگاه زمانی که آذربایجان به اسرائیل متمایل شد و صهیونیست ها بر این کشور اشراف پیدا کردند ایران روابط خودش با ارمنستان را بهبود بخشید که این پاسخی به اقدام آذربایجان بود به این معنا که نباید روابط خودش را بر اساس خواست اسرائیل تنظیم کند.

درباره قره باغ حق با آذربایجان بود، طرفدار ارمنستان نبودیم

کارشناس مسائل سیاسی اظهار کرد: این به معنای طرفداری ایران از ارمنستان نبود چرا که در اختلاف آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره باغ حق را به آذربایجان می دهیم و تردیدی در آن نیست، مشابه این اقدام را درباره رابطه ترکیه و یونان شاهد هستیم که کشور سومی ورود می کند تا ائتلاف ترکیه و یونان را به هم بزند و تمامی این اقدامات حرکت هایی سیاسی هستند.

وی ابراز کرد: در مسأله کشمیر نیز از آن جا که به دلیل فروش نفت نمی توانیم موضع گیری تندی علیه هند داشته باشیم بر گفت وگو تأکید می کنیم و علی مطهری نیز باید این موضوع را درک کند که اگر چه طرفدار ملت مسلمان پاکستان و کشمیر هستیم اما در شرایط اقتصادی فعلی نمی توانیم صریحاً علیه هند موضع گیری کنیم.

معلمی در تبیین موضع هند نسبت به تلاش های ایران تصریح کرد: هند از نظر ایران در این مسأله اطلاع دارد اما موضع گیری شفافی از طرف آن ها در قبال دیدگاه ایران شاهد نبوده ایم.

انتهای پیام/63113/ج30/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha