قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۲۱۴۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

لطفا نمیر مادر

پژوهش اجتماعی - فرهنگیتهران قتل فجیع یک زن به دست همسر سابقش، این روزها جامعه همسایه شمالی غربی ما را متاثر و جریحه دار کرده و به شکل چشمگیری به مباحث مربوط به خشونت علیه زنان دامن زده است.

لطفا نمیر مادر

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، هفته گذشته در یکی از استان های مرکزی ترکیه، زنی ۳۸ ساله به نام «امینه بولوت» به همراه دختر چهار ساله اش به صورت اتفاقی با همسر سابقش برخورد کرد.

مشاجره کوتاه بین این زن و همسر سابق کافی بود تا مرد با چاقو به زن حمله کرده و جلوی چشم های دخترش او را به قتل برساند.

انتشار فیلم این جنایت بعد از وقوع آن، احساسات مردم ترکیه را جریحه دار کرد و با واکنش گسترده کاربران در توییتر و اینستاگرام مواجه شد به طوری که یکی از هشتک های داغ توییتر را شکل داد.

فریادهای دختر چهار ساله که می گوید «مامان لطفاً نمیر» و پاسخ زن که به سختی می گوید «نمی خوام بمیرم» فضای عمومی ترکیه را بسیار متاثر کرده است.

چهره های شناخته شده ورزشی و هنری، فعالان حقوق زنان و سیاست مداران نیز به این واقعه واکنش نشان داده اند. «اکرم امام اغلو» شهردار استانبول در توییتر خود نوشت «نمی خواهم بمیرم فریاد تمام زنانی است که قربانی جنایت شده اند و مامان لطفاً نمیر ضجه تمام کودکانی است که یتیم شده اند ... امینه بولوت را به خاطر خشونت علیه زنان از دست دادیم. کنار زنان و کودکان هستیم و مبارزه با خشونت را ادامه می دهیم.»

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری نیز ضمن ابراز تاسف از این قتل، خواستار انجام اقدامات لازم برای مقابله با خشونت علیه زنان شد. همچنین اردوغان از رسانه ها و روزنامه نگاران درخواست کرد از انتشار گزارش هایی که جنایت را مشروع جلوه می دهد، از مجرم دفاع می کند و به سرزنش قربانی می پردازد پرهیز کنند. این تاکید واکنشی است به انگاره ای رایج در کشورهای جهان سوم که خشونت علیه زنان را با عنوان دعوای درون خانوادگی امری عادی جلوه می دهند و با ارجاع به عملکرد قربانی، او را مقصر یا شریک جرم معرفی می کنند. 

علی رغم تلاش های دولت ترکیه برای بهبود شاخص های توسعه و نزدیک شدن به استانداردهای اتحادیه اروپا، وضعیت زنان در این کشور چندان مطلوب نیست. بنابر گزارش برابری جنسیتی که از سوی موسسه اقتصاد جهانی منتشر می شود ترکیه بین ۱۴۹ کشور دنیا رتبه ۱۳۰ ام را به خود اختصاص داده است.

آمار خشونت علیه زنان ترکیه نیز تکان دهنده است. بنابر گزارش های غیررسمی طی سه سال گذشته حدود ۱۵۰۰ زن به خاطر خشونت های اعمال شده از طرف نزدیکانشان کشته شده اند. همچنین طبق پژوهشی که در سال ۲۰۱۴ انجام شده ۳۶ درصد زنان در طول زندگی خود حداقل یک بار به دست همسرشان مورد خشونت فیزیکی قرار گرفته اند. این آمار در سال ۲۰۰۸، ۳۸ درصد بوده است. همچنین ۴۴ درصد زنان تجربه خشونت عاطفی و ۱۲ درصد تجربه آزار جنسی را گزارش کرده اند.

 این در حالی است که دولت ترکیه به خصوص از سال ۲۰۰۷ اقدامات متنوعی را تحت عنوان «اقدام ملی برای مقابله با خشونت علیه زنان» در دستور کار قرار داده است.

انجام پژوهش های ملی و طولی برای رصد میزان خشونت علیه زنان و تشکیل پایگاه داده های ملی، اصلاحات حقوقی و قضایی، تمرکز بر آموزش زنان و انجام پروژه های متنوع ملی از جمله این اقدامات است. اما مهم تر از این اقدامات مطالعاتی باید به برنامه های عملیاتی دولت ترکیه اشاره کرد.

تشکیل «خانه امن برای زنان» از جمله این برنامه های عملیاتی است که در سال ۲۰۱۷ به حدود ۶۰ هزار نفر (۳۳.۴۱۳ زن  و ۲۳.۵۷۵ کودک همراه مادر)  خدمات داده است. «مرکز نظارت و مقابله با خشونت» نیز از دیگر نهادهای دولتی است که در حال حاضر در ۸۱ شهر ترکیه فعالیت می کند. همچنین خط تلفن ۱۸۳ با عنوان خط حمایت اجتماعی با سه زبان ترکی، کردی و عربی در دسترس شهروندان قرار دارد. دولت ترکیه امیدوار است با گسترش برنامه هایی از این دست خشونت علیه کاهش دهد.

گزارش از سپیده اکبرپوران

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha