قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۲۰۲۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

محیط زیست: عمدی بودن آتش سوزی جنگل های ارسباران تا حد زیادی ثابت شده / چند فرد مشکوک دستگیر شده اند / ۳۰ درصد درختان آسیب دیده اند

معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست از دستگیری عاملان احتمالی حریق جنگل های ارسباران خبر داد.

محیط زیست: عمدی بودن آتش سوزی جنگل های ارسباران تا حد زیادی ثابت شده / چند فرد مشکوک دستگیر شده اند / ۳۰ درصد درختان آسیب دیده اند

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست از دستگیری عاملان احتمالی حریق جنگل های ارسباران خبر داد.

حمید ظهرابی که امروز برای بررسی ابعاد آتش سوزی ارسباران در این منطقه حضور یافته است، گفت: آتش سوزی در منطقه حفاظت شده دیزمار در شهرستان ورزقان استان آذربایجان شرقی رخ داده است که تا صبح امروز به طور کامل مهار شد، اما از بعدازظهر امروز در روستای اویلق آتش سوزی شروع شده است که نیروها در حال اطفاء هستند. این منطقه خارج از مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست است.

وی ادامه داد: عمده مناطقی که از ارسباران دچار حریق شده؛ جزو مناطق حفاظت شده و تحت مدیریت سازمان محیط زیست بوده است که این منطقه هم پوشش جنگلی و هم پوشش مرتعی دارد.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست با اشاره به بازدید خود از مناطق دچار حریق تاکید کرد: طی بازدیدی که صبح از منطقه داشتم مشخص شده است که اراضی دچار حریق بیشتر زیراشکوب بوده است و درختان هم کمتر از ۳۰ درصد آسیب دیده اند.

وی در پاسخ به این پرسش که چه مساحتی از ارسباران دچار حریق شده است، گفت: چون آتش سوزی در حد فاصل دو یا سه روستا به صورت پراکنده و لکه لکه اتفاق افتاده است، نمی توانیم عدد مشخصی را اعلام کنیم و نیاز به بررسی کارشناسی دارد.

ظهرابی با اشاره به استقرار بالگرد اطفای حریق و بالگردهایی برای هلیبرد نیرو در منطقه ارسباران، در پاسخ به پرسشی در مورد دلیل آتش سوزی در این منطقه گفت: بحث هایی در مورد عمدی بودن آتش سوزی ها مطرح است. چند فرد مشکوک در ارتباط با این موضوع دستگیر شده اند اما بررسی ها در خصوص شناسایی عوامل حریق ادامه دارد.

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا متخلفان با نیت تصرف اراضی، جنگل ها را آتش زده اند، گفت: اراضی دچار حریق در موقعیتی نیست که متخلفان با هدف تصرف آتش زده باشند. اما در عین حال این را هم می توان گفت که بخشی از حریق نیز می تواند با هدف تصرف زمین بوده باشد. در مجموع عمدی بودن حریق تا حد زیادی ثابت شده است و در همین رابطه چند نفر را که مشکوک بوده اند، بازداشت کرده اند.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست تاکید کرد: از ابتدای امسال تاکنون، آذربایجان شرقی بیشترین میزان حریق را در مناطق تحت مدیریت محیط زیست در کل کشور داشته است. به غیر از آتش سوزی های اخیر، وسعت حریق در این استان ب ۴۳۰ هکتار می رسد.

ظهرابی در پایان گفت: در اطفای حریق ارسباران علاوه بر محیط بانان، نیروهای ارتش، سپاه، جنگل بانان، هلال احمر و مردم محلی مشارکت داشتند.

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha