قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۴۰۱۹۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

گروه نقاشان پشت شیشه ایران در بابل

گروه نقاشان پشت شیشه ایران در چند سال گذشته توانسته است این هنر قدیمی را به شکلی تازه معرفی کند و دوره جدیدی را در تاریخ آن آغاز کند. این در حالی است که طی چند دهه گذشته نقاشی پشت شیشه با رکود روبرو شده بود و کمتر هنرمندی از آن خبر داشت.

گروه نقاشان پشت شیشه ایران در بابل

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، پس از نمایشگاه انفرادی استاد سعید رضاخان (پدر معنوی نقاشی پشت شیشه ایران) با عنوان آبگینه شمالی در نگارخانه هنردستان شهر بابل، شایعاتی مبنی بر برگزاری نمایشگاهی گروهی در این شهرستان به گوش رسید. حالا برای اطلاع از نحوه برگزاری نمایشگاه جدید گروه نقاشان پشت شیشه ایران پای صحبت های این هنرمند نشسته ایم. 

کمی درباره آبگینه شمالی توضیح دهید. 
آبگینه شمالی یک نمایشگاه انفرادی با موضوع پرندگان مازندران بود که در نگارخانه هنردستان برگزار شد. در آن نمایشگاه ۳۰ اثر به نمایش گذاشته شد که با کوشش مدیر نگارخانه ۳ تابلو نیز به فروش رسید. در کل استقبال خوبی هم از آن شد. 
برنامه بعدی شما چیست؟ 
گروه ما در نقاط مختلف کشور افراد زیادی را جذب کرده است که این هنر را تبلیغ می کنند. در این میان هم نمایشگاه هایی را در نقاط گوناگون برگزار می کنیم. خانم تقی پور (مدیر نگارخانه هنردستان) هم از مدتها پیش به دنبال یک نمایشگاه گروهی بود. ایشان می خواست نمایشگاهی برپا کند که افراد زیادی در آن درگیر شوند. این صحبت از مدتها پیش بود و همزمان با برگزاری آبگینه شمالی، هماهنگی لازم صورت گرفت. 

قرار است این نمایشگاه در کجا برگزار شود؟ 
در طبقه همکف موزه مردم شناسی شهر بابل که با نام موزه گنجینه شناخته می شود. 

موضوع نمایشگاه چیست؟ و چه تعداد اثر به نمایش گذاشته می شود؟ 
موضوع آزاد است و سعی کرده ایم تمام شیوه های اجرایی و تمام نظرها را در این نمایشگاه داشته باشیم. از طرفی چون محل برگزاری دارای فضایی بزرگ و مناسب بود به این فکر افتادیم که یک نمایشگاه بزرگ در آن برپا کنیم. بزرگترین نمایشگاه گروهی که از نظر تعداد اثر در این رابطه برگزار شده است به نمایشگاه مروری بر آثار نقاشان پشت شیشه ایران باز می گردد. در آن نمایشگاه ۹۶ اثر از ۴۴ نفر به نمایش گذاشته شد. از نظر تعداد نفرات شرکت کننده نیز رویای شیشه ای با ۶۰ نفر یک رکورد محسوب می شد. در این نمایشگاه انتظار داریم یک تعداد قابل توجه از آثار اعضای گروه به نمایش گذاشته شود و تا امروز هم ۷۳ اثر که تایید شده را به بابل انتقال داده ایم.

چرا موضوع نمایشگاه های گروهی شما آزاد هستند؟ 
نقاشی پشت شیشه عصر جدیدی را در تاریخ خود آغاز کرده است. از این رو نوپا است و احتیاج دارد تا ریشه بدواند و معرفی شود. به همین دلیل بیشتر مواقع موضوع خاصی برای آن در نظر نمی گیریم تا نفرات بیشتری را در نمایشگاه داشته باشیم. این موضوع به ما کمک می کند تا مخاطبان خود را با ابعاد گوناگون و موضوعات متنوعی که در نقاشی پشت شیشه وجود دارند آشنا کنیم. 

شیوه تایید آثار به چه صورت است؟ 
از تابلوهایی که تصور می کردیم با شرایط و موقعیت موزه گنجینه بابل یا همان موزه مردم شناسی مناسب باشند عکس گرفته شد. بعد هم خانم تقی پور آنها را برای اعلام نظر به میراث فرهنگی برد و نظر نهایی را گرفت. 

چه شد که به فکر برپایی نمایشگاه در بابل افتادید؟ 
این فکر برای چند ماه گذشته نیست. چند سال است که با دیگر دوستانمان در شهرستانها کار مشترک انجام می دهیم. در همین رابطه نیز نمایشگاه های زیادی داشته ایم. طرح برگزاری یک نمایشگاه بزرگ در بابل هم به سال ۹۷ باز می گردد. در ابتدا خانم تقی پور در نظر داشت در نگارخانه خودش این کار را انجام دهد ولی پس از مدتی تصمیم تغییر کرد و قرار شد تا یک نمایشگاه بزرگ و خاص برپا شود. یک نمایشگاهی که ابعاد گوناگون نقاشی پشت شیشه را معرفی کند و از هم شاید بتواند یک رکورد باشد. به همین دلیل با چند جای مختلف وارد مذاکره شد و در نهایت تصمیم بر آن شد که موزه مردم شناسی بابل به این مهم اختصاص یابد. زیرا فضای مناسب برای چنین نمایشگاهی را داشت.

استقبال اعضای گروه چگونه بود؟ 
از ابتدا می دانستیم که استقبال خوبی خواهد شد. زیرا گروه نقاشان پشت شیشه ایران اعضای زیادی دارد. البته این را هم بگویم که متاسفانه بنا به دلایلی نتوانستیم فراخوان عمومی بزنیم و این برنامه را فقط با سرگروه ها در میان گذاشتیم. با این وجود آثار زیادی را دریافت کردیم که در نهایت تعداد ۷۳ اثر به بابل انتقال یافت و قرار شد طی چند روز آینده نیز بقیه آثار به نماینده گروه در بابل تحویل شود. 

آیا موزه نقاشی پشت شیشه در این رابطه نقشی داشت؟ 
خیر. آنها به هیچ عنوان در جریان نیستند. این یک برنامه خصوصی است که گروه نقاشان پشت شیشه ایران با همکاری میراث فرهنگی بابل انجام می دهد. 

آیا دلیل خاصی داشت که آنها را در جریان نگذاشتید؟ 
دوستان موزه درگیری های خاص خودشان را دارند. در حال حاضر مدتی که آنجا برای تعمیرات تعطیل است. از طرفی وقتی تیم ما کامل است و می توانیم کارها را خودمان هماهنگ کنیم و انجام دهیم لزومی ندارد دیگران را درگیر کنیم. واقعیت این است که من از درگیر شدن با کارهای اداری کمی مشکل دارم و بطور معمول ساختار اداری ما بیشتر دنبال کاغذ بازی است تا آنجا کار. 

نظر خودتان درباره نمایشگاه بابل چیست؟ 
اطمینان دارم که نمایشگاه خوب و خاصی از آب در می آید و در تاریخ نقاشی پشت شیشه ایران ماندگار می شود. تا آنجا که اطلاع دارم تا بحال در هیچ شهرستانی چنین نمایشگاهی با این وسعت برپا نشده است. 

کلام آخر شما چیست؟ 
نقاشی پشت شیشه مخاطبان خود را یافته است و همانطور که می بینید در برخی از شهرستانها گروه هایی شکل گرفته اند که بسیار قوی ظاهر می شوند. این یک نقطه قوت است که باید به آن توجه شود. زیرا می تواند میان هنرمندان رقابت ایجاد کند و آینده آن را تضمین کند. به شرط آنکه بازار خوبی هم برایش ایجاد شود. پس به امید بازاری خوب برای نقاشی پشت شیشه.

 

کلید واژه :

نقاشی پشت شیشه

،

موزه نقاشی پشت شیشه

،

گروه نقاشان پشت شیشه ایران

،

سعید رضاخان

،

پدر معنوی

ثبت نظرات
captcha