قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۸۸۳۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

اتحادیه آفریقا خواستار محاکمه عاملان قتل دانش آموزان سودانی شد

جهان آسیای غربیتهران نماینده ویژه اتحادیه آفریقا در امور سودان روز چهارشنبه در کنفرانسی خبری با محکوم کردن قتل ۴ دانش آموز معترض سودانی خواستار محاکمه فوری عاملان این جنایت شد.

اتحادیه آفریقا خواستار محاکمه عاملان قتل دانش آموزان سودانی شد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، به گزارش خبرگزاری آناتولی، «ولید لبات» نماینده ویژه اتحادیه آفریقا در امور سودان افزود: موضع قطعی اتحادیه، دستگیری جانیان و برگزاری دادگاه در اسرع وقت است.

منابع خبری روز دوشنبه گزارش دادند که پنج نفر از جمله چهار دانش آموز در تظاهرات استان کردفان شمالی سودان کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این تظاهرات را دانش آموزان سودانی در شهر الابیض مرکز استان کردفان شمالی در اعتراض به کمبود سوخت و نان برگزار کردند که با شلیک گلوله به سوی معترضان مواجه شد.

مقام های سودانی در پی کشته شدن چند دانش آموز در تظاهرات روز دوشنبه، اعلام کردند که کلاس های درس تا بعد از عید سعید قربان تعطیل خواهد بود.

ائتلاف "تغییر و آزادی" هم که مجموعه ای از مخالفان سودانی را شامل می شود، در ماجرای قتل دانش آموزان، انگشت اتهام را به سوی ارتش و نیروهای امنیتی نشانه گرفته و خواستار برگزاری تظاهرات سراسری در محکومیت این جنایت شده است.

**تاکید بر تهیه پیش نویس قانون اساسی 

نماینده ویژه اتحادیه آفریقا در امور سودان همچنین خواستار تهیه و ارائه هرچه سریع تر پیش نویس قانون اساسی در این کشور شد.

ولید لبات هرگونه تاخیر در اعلام پیش نویس قانون اساسی از سوی شورای نظامی و نیروهای تغییر و آزادی را به ضرر سودان، منطقه و قاره آفریقا دانست.

وی خاطرنشان کرد که تصویب هرچه سریع تر پیش نویس قانون اساسی شرایط را برای روی کار آمدن دولت غیرنظامی و تشکیل کمیته تحقیق در خصوص کشتار ۳ ژوئن (۱۳ خرداد)  در مقابل مقر وزارت دفاع و بهبود اوضع اقتصادی فراهم می کند.

اعتراض های مردمی سودان از ۱۹ دسامبر ۲۰۱۸ (۲۸ آذر ۹۷) به علت افزایش قیمت نان آغاز شد، اما این اعتراض ها به سرعت رنگ و بوی سیاسی به خود گرفت و معترضان خواستار سرنگونی دولت البشیر شدند.

دولت البشیر سرانجام ۲۲ فروردین ماه با دخالت ارتش این کشور سرنگون و پس از آن ارتش سودان با تشکیل نهادی با عنوان شورای نظامی انتقالی به ریاست ژنرال "عبدالفتاح البرهان" قدرت را در دست گرفت.

اما مردم سودان بار دیگر با اعتراض علیه شورای نظامیان خواستار کناره گیری آنان از قدرت و واگذاری آن به غیر نظامیان شدند.

شورای نظامی انتقالی سودان و "نیروهای آزادی و تغییر" ۲۶ تیر ماه با حضور میانجی های آفریقایی و اتیوپیایی، سند توافق سیاسی را در دوره انتقالی امضا کردند. این سند در خصوص نحوه مدیریت کشور در دوره سه ساله انتقالی است و توافق شد که دو شورا (یکی شورای حاکم و دیگری شورای

وزیران) تشکیل شود.

شورای حاکم متشکل از ۵ نظامی و ۵ غیر نظامی است و یک غیر نظامی دیگر هم با توافق دوطرف به این تعداد اضافه می شود و ابتدا نظامیان به مدت ۲۱ ماه ریاست شورای حاکم را بر عهده خواهند داشت و سپس به مدت ۱۸ ماه ریاست را به غیر نظامیان می سپارند.

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha