قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۸۸۰۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

حذف پلیپ روده با کمترین آسیب به کمک مواد جدید

علم و فناوری تحقیقات پزشکیتهران – – محققان دانشگاه ام آی تی موفق به تولید ماده ای شده اند که با استفاده از آن می توان با کمترین آسیب به بافت روده، پلیپ را خارج کرد.

حذف پلیپ روده با کمترین آسیب به کمک مواد جدید

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، به گزارش پایگاه خبری مدیکال اکسپرس، سالانه بیش از ۱۱ میلیون کولونوسکوپی در آمریکا صورت می گیرد و در ۲۰ درصد موارد، متخصصان گوارش ضایعاتی را از روده خارج می کنند که می تواند در آینده ای نزدیک تبدیل به سرطان شود. این ضایعات پلیپ نام دارند و این روش مهمترین راهکار برای پیشگیری از بروز سرطان روده بزرگ است.  
روده بزرگ آخرین بخش از سیستم گوارش است. در این بخش از روده، آب و نمک و ضایعات غذا خارج و آماده دفع می شوند. سرطان روده بزرگ از رشد غیر قابل کنترل سلول ها ناشی می شود.

معمولا اولین مرحله سرطان روده بزرگ، ایجاد تومورهای کوچک به نام پولیپ های آدنوماتوز است که در دیواره داخلی روده بزرگ تشکیل می شوند. ممکن است این پولیپ ها به سرطان بدخیم تبدیل شوند. سلول های سرطانی می توانند از طریق سیستم گردش خون و لنف در سراسر بدن گسترش یابند و سبب متاستاز شوند. در این صورت کنترل و درمان بیماری بسیار پیچیده می شود.
معمولا بر اثر خارج کردن پولیپ، دیواره روده آسیب می بیند و گاهی جراحت بسیار عمیق است. پزشکان برای کاهش خطر این عارضه و جلوگیری از پارگی روده در حین این فرآیند، مقداری سرم به نام سرم سالین به قسمت تحتانی ضایعه تزریق می کنند تا زیر پولیپ یک حالت برآمده بوجود آید و برش با حداقل آسیب به بافت روده صورت گیرد.
محققان دانشگاه ام آی تی یک روش جایگزین ابداع کرده اند. در این روش به جای سرم، مایعی زیر پولیپ تزریق می شود که به محض ورود به بافت، به ژل جامد تبدیل می شود. این روش نسبت به روش قبلی ثبات و دوام بیشتری دارد و آسیب دیدگی بافت روده را به حداقل می رساند.
ژل فوق با استفاده از دو ماده زیست سازگار به نام های لاپونیت و آلژینات تولید شده است و زمان تزریق و تحت فشار به راحتی از حفره باریک سوزن رد می شود و هنگام ورود به بافت به ژلی جامد تبدیل می شود.
مراحل اولیه این روش در مدل های حیوانی موفقیت آمیز گزارش شده است.
نتایج این مطالعه در نشریه  Advanced Science منتشر شده است.

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha