قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۸۷۶۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ایران درباره موضوع نفت کش ها کوتاه نخواهد آمد

کارشناس مسائل سیاسی گفت: ایران در مسأله کشتی ها برای حفظ حاکمیت خودش بر خلیج فارس کوتاه نخواهد آمد.

ایران درباره موضوع نفت کش ها کوتاه نخواهد آمد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، محمود معلمی امروز در اصفهان اظهار کرد: در موضوع توقیف کشتی های نفتکش ایران و انگلستان، دو طرف در حال نشان دادن اقتدار خودشان هستند، انگلستان می داند که اگر کشتی را زودتر آزاد کند به اقتدار خودش ضربه زده و قطعاً ایران نیز چنین کاری را نخواهد کرد.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: ایران در منطقه خلیج فارس کشوری قدرتمند و از نظر کنوانسیون های بین المللی نگهبان تنگه هرمز است، انگلیس درحال فرستادن میانجی است اما ایران در این زمینه کوتاه نخواهد آمد، این طرف انگلیسی بوده که ابتدا کشتی را توقیف کرده و هر زمان آزاد کند ایران نیز بر اساس قوانین کشتی آنان را آزاد خواهد کرد.

وی تصریح کرد: اقتدار ایران باید حفظ شود، اگر چنین نباشد ممکن است در آینده بازهم شاهد اقدامات مشابهی از سوی انگلیسی ها باشیم، انگلیس کاری غیرقانونی انجام داده و نفتکش ایران را در آب های آزاد بین المللی در منطقه جبل الطارق که محل اختلاف انگلستان و اسپانیا است توقیف کرده است.

معلمی افزود: کشتی اولی که ایران توقیف کرد در حال قاچاق سوخت از ایران بود و طبق قوانین بین المللی این حق را داریم تا علاوه بر سوخت، کشتی را نیز مصادره کنیم، کشتی دوم نیز به تذکرات قانونی توجه نکرده است، هیچ دادگاهی ایران را محکوم نمی کند و نهادهای بین المللی نیز تنها توصیه کرده اند.

کارشناس مسائل سیاسی عنوان کرد: ایران برای حفظ حاکمیت خودش بر خلیج فارس کوتاه نخواهد آمد، البته ممکن است زد و بندهای سیاسی در این میان انجام شود، آمریکایی ها در مسأله پهپادها به قدرت ایران پی بردند و بعید است توقیف کشتی ها ادامه پیدا کند، از سوی دیگر ایران برای بهانه ندادن به ائتلاف آمریکایی ممکن است نرمش نشان بدهد.

وی اضافه کرد: در پی اتفاقات اخیر تمایل عربستان و امارات به انگلیس و آمریکا کاسته شده و نماینده عربستان در سازمان ملل عنوان کرد بحثی با ایران نداریم و امارات از برعهده گرفتن مالکیت کشتی امتناع کرد.

معلمی یادآور شد: حرکت ناو کره جنوبی در قالب ائتلاف آمریکایی ها است، از سوی دیگر ایران نیز به دنبال برگزاری رزمایش مشترک است، ائتلاف آمریکایی از پیش شکست خورده است، کره جنوبی روابط خوبی با ایران دارد و بعید به نظر می رسد کره خدشه ای به این روابط وارد کند.

پایان جنگ یمن قبل از مرگ بن سلمان

کارشناس مسائل سیاسی  تأکید کرد: جنگ در یمن با پیروزی مردم یمن خاتمه می یابد، در گذشته یمن در موضع قدرت قرار نداشت اما امروز که هواپیمای یمنی 800 کیلومتر به خاک عربستان نفوذ و فرودگاه های عربستان را ناامن کرده است، یمن در موضع قدرت قرار گرفته و ادامه جنگ می تواند منجر به شورش داخلی شود.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر اختلافات در میان آل سعود افزایش پیدا کرده و ملک سلمان در حال مرگ است که آینده عربستان را با چالش روبرو می کند، بنابراین عربستانی ها به دنبال آن هستند تا قبل از مرگ ملک سلمان از یمن خارج شوند، هیأتی از امارات نیز وارد ایران شده تا در خصوص یمن گفت وگو کند.

معلمی در پاسخ به این سؤال که حکومت در یمن بعد از پایان جنگ چگونه خواهد بود، عنوان کرد: یمن کشوری قومیتی است که گاهی با یکدیگر ائتلاف می کنند، انصارالله باید با هوشمندی از جنگ داخلی جلوگیری کند، با توجه به تشکیل مجلس ملی و رویکرد خوب انصارالله که تلاش می کند همه اقوام را در حکومت دخیل کند جنگ داخلی در یمن بعید به نظر می رسد.

کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: جنگ یمن به ضرر استکبار جهانی بود، شعارهای مردم به سمت اسرائیل و آمریکا رفته و با پایان جنگ یمن اقتدار و قدرت نرم انقلاب اسلامی در منطقه افزایش و قدرت رو به افول استکبار کاهش می یابد.

انتهای پیام/63113/ج30/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha