قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۸۷۵۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ساخت و سازهای غیرمجاز در شهرضا متوقف شد

ساخت و سازهای غیر مجاز و بدون پروانه و عدم رعایت حد نصاب در شهرضا تعطیل شد.

ساخت و سازهای غیرمجاز در شهرضا متوقف شد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از شهرضا، صدور پروانه و نظارت ساختمانی در شهرها، مهم ترین و عمده ترین وسیله اجرای ضوابط منطقه بندی و تعیین نحوه استفاده از اراضی و ساختمان ها است.

 قانون 1334 شهرداری ایران در بند 24 ماده 55، صدور پروانه برای تمام ساختمان هایی که در شهرها ساخته می شود را از وظایف شهرداری ها شناخته است، علاوه بر آن ماده 100 قانون شهرداری لزوم اخذ پروانه از شهرداری برای هر اقدام عمرانی یا تفکیک اراضی و شروع ساختمان را در محدوده شهر یا حریم آن را توسط مالکان اراضی و املاک پیش بینی کرده است.

گاهی اوقات ممکن است اشخاص بدون اخذ پروانه مبادرت به ساخت بنا کنند، طبق ماده 100  قانون شهرداری ایران، شهرداری می تواند از عملیات ساختمان مخالف مفاد پروانه یا بدون پروانه به وسیله مأموران خود اعم از آنکه ساختمان در زمین محصور یا غیر محصور واقع باشد، جلوگیری کند.

در واقع مأموران واحدهای ذی ربط شهرداری با نام بازرسان ساختمانی یا مأموران کنترل ساختمانی وظیفه دارند به موقع از ساخت و سازهای بدون پروانه جلوگیری کنند به علاوه آنان می توانند در جریان ساخت بنا توسط دارندگان پروانه نظارت کنند تا از احداث بنا بر خلاف مفاد پروانه جلوگیری شود؛رعایت اصول شهرسازی و ایمنی و استحکام بنا در ساخت و سازها مهمترین مواردی است که همواره مورد تأیید کارشناسان شهری است.

 ساخت و سازهای غیرمجاز سبب بروز مشکلاتی مانند دفع آب های سطحی، شبکه معابر، پراکندگی انشعابات و احیا نشدن بافت فرسوده می شود؛ در همین راستا شهرداری شهرضا در چند ماه گذشته اقدام به تعطیلی ساخت و سازهای غیرمجاز کرده است.

بیش از 80 ساخت و ساز غیرمجاز در شهرضا تعطیل شده است

حبیب قاسمی در شهرضا با تأکید بر اجرای صحیح قانون در ساختمان سازی در شهرضا اظهار داشت: در طول چند ماهی که از حضور  بنده در سمت شهرداری شهرضا می گذرد، مبحث حد نصاب پلاک های زمین شهری به یکی از چالشی ترین مقولات در سطح رسانه ها و فضای مجازی تبدیل شده و برخی افراد با سوءاستفاده از فضای غبارآلود درصدد انعکاس این موضوع به شکلی غیر واقع بودند؛ بر همین اساس با تمامی اقشار مرتبط با حوزه ساخت و ساز نشست های متعددی برگزار شد و روشنگری لازم در این عرصه انجام شد.

شهردار شهرضا با بیان این که شهرضا به عنوان یک شهر میانی مطابق معیارها و الگوهای تعریف شده، مطرح است و برهمین اساس حد نصاب پلاک های زمین مسکونی در این شهر بین 200 تا 250 متر مربع است، افزود: در طرح تفصیلی سال 1369 و بازنگری این طرح در سال 1388 و بازنگری مجدد آن در سال گذشته بر این حد نصاب تأکید شده است.

وی گفت: اما در تاریخ 13 دی ماه 1389 پس از درخواستی که برای موافقت با حد نصاب پلاک 160 متری در سروستان ارائه شده و استثناً با آن موافقت شده است، نسبت به تعمیم این موافقت نامه موردی به تمامی پلاک بندی های سطح شهر اقدام شده و در نهایت سبب تفهیم نادرست این موضوع برای شهروندان و فعالان عرصه ساخت و ساز شده است که البته آرای مرتبط با مسؤولان متخلف این حوزه در شهرضا صادر شده است.

قاسمی با بیان این که رعایت اصول شهرسازی و نکات فنی به عنوان یکی از مهم ترین اولویت های حوزه مدیریت شهری مطرح است، بیان کرد: در صورتی که ساختمانی با اخذ پروانه یا بدون آن استانداردها را رعایت نکند، ممکن است از سوی کمیسیون ماده 100 رأی به تخریب آن بنا صادر شود و البته در طول چند ماه اخیر هیچ مورد تخریبی نداشته ایم.

شهردار شهرضا با بیان این که در چند ماه اخیر بیش از 80 ساخت و ساز غیرمجاز در شهرضا تعطیل شده است، تصریح کرد: مطابق قانون، شهرداری ها مکلف اند نسبت به رفع خطر و ایمن سازی ساختمان های مخروبه و خطرناک اقدام کنند که این پروسه به دلیل اهمیت موضوع مدت کوتاهی را شامل می شود و بر همین اساس در مرحله نخست نسبت به ارائه اخطاریه به مالک یا مالکان و در مرحله بعد ورود مستقیم شهرداری به منظور رفع خطرهای احتمالی اقدام می شود.

واگذاری زمین به صورت مشاعی زمینه ساز بروز مشکلات است

وی ادامه داد: واگذاری زمین به صورت مشاعی در یک نگاه کلی فاقد هرگونه ایراد و اشکال قانونی است اما اگر ضوابط و معیارهای شهرسازی در این زمینه لحاظ نشود در آینده زمینه ساز بروز مشکلات متعددی برای مالکان خواهد شد.

قاسمی عنوان کرد: به هر حال با تفکیک زمین های کلان و فروش به صورت جزئی، سود سرشاری عاید مالکان می شود و اگر شهرداری بخواهد در مسیر اجرای قانون وارد شود بدون شک شاهد جنجال آفرینی و حاشیه سازی عده ای خواهیم بود، چنان که در مدت زمان اخیر این موضوع به عین مشاهده شد و پس از آگاه سازی بنگاه های مشاوره املاک، حقیقت موضوع بر همگان آشکار شد.

وی با بیان این که بحث جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی در حاشیه شهرها در زمره وظایف جهادکشاورزی است، افزود: براساس قانون در خارج از محدوده شهری هر گونه ساخت و سازی  به دلیل کاربری مزروعی اراضی حوزه ممنوع است و تمامی زمین های مزروعی بنا بر کیفیت و موقعیت در چهار طیف از سطح برخوردار تا سطح ضعیف طبقه بندی می شود.

شهردار شهرضا با بیان این که بخش اعظمی از زمین های کشاورزی در آن ساخت و ساز انجام شده است، ادامه داد: در صورتی که شهروندی متقاضی ساخت و ساز در محدوده خارج از شهر باشد، باید تقاضای مکتوب خود را به شهرداری ارائه کند و شهرداری این تقاضا را برای بررسی و بازدید از سوی کمیسیون تخصصی به جهاد کشاورزی ارائه کند و پس از صدور رأی نهایی و  موافقت جهاد کشاورزی نسبت به انجام بقیه مراحل اقدام شود.

سودهای کلان میلیاردی در پلاک بندی مزارع چندین هکتاری

وی با بیان این که افراد سودجو با پلاک بندی مزارع چندین هکتاری خود و فروش آن در قطعات کوچک تر سودهای کلان میلیاردی را به جیب می زنند، اضافه کرد: بر اساس قانون، جهادکشاورزی موظف به گشت زنی دائم در حریم محدوده خارج از شهر است و اداره ثبت اسناد و املاک نیز باید در خصوص نقل و انتقالاتی که شکل قانونی دارد اما در محتوا قانون گریزی در بستر خود دارد جلوگیری کند.

قاسمی بیان کرد: برخی افراد با علم به قانون بدانند که شهرداری در خصوص نظارت بر ساخت و سازهای غیرمجاز در حوزه زمین های کشاورزی تنها دستگاه ناظر و مکلف به اعمال قانون نیست؛ بلکه سایر دستگاه هایی که بر اساس قانون در این حوزه دارای وظایفی هستند نیز باید آگاهانه و در مسیر صیانت از حقوق شهروندی وارد عمل شوند.

شهردار شهرضا با اشاره به درآمد 2 میلیارد و 500 میلیون تومانی شهرداری شهرضا در سال گذشته از محل جریمه کمیسیون ماده 100 گفت: در سال گذشته از هزار و 55 پرونده که به کمیسیون ماده 100 شهرداری آمده تنها 278 پروانه صادر شده و این تعداد پروانه نشان می دهد که تنها 10 درصد از خانه ها استانداردسازی و زیر نظر نظام مهندسی ساخته شده است.

تعطیلی ساخت و سازهای غیرمجاز گلایه افراد را به دنبال داشت

یک فعال ساختمان در این باره به گفت: وقتی ساختمان را پی ریزی کردیم، شهردار شهرضا در 28 اسفند 97 به دلیل عدم رعایت حد نصاب که200 تا 250 متر باید باشد، ساختمان را تعطیل کرد.

یکی دیگر از شهروندان در این باره می گوید، سه سال پیش 160 متر زمین خریداری کردم برای ساخت آن و اخذ پروانه به شهرداری مراجعه کردم، گفتند چون زیر حد نصاب است، پروانه نمی دهیم؛ من توان ندارم که 250 متر زمین بخرم، 400 میلیون تومان فقط پول زمین می شود. مشکل ما حدنصاب پلاک های زمین است.

طرح جامع شهرضا باید دوباره بازنگری شود

امیدعلی سعیدی در این باره به فارس گفت: طرح جامع شهری، مبنا و قوانین شکل گیری و توسعه شهر در حوزه شهرسازی است و اگر مشکلاتی در این مبنا و قوانین وجود داشته باشد و به درستی تعریف نشده باشد، مدیریت شهری و شهروندان را دچار معضل های فراوانی می کند.

کارشناس معماری با بیان این که طرح جامع، برنامه ای است که به صورت راهنما عمل می کند و خط مشی کلی سیاست های توسعه شهری را تعیین می کند، بیان کرد: طرح جامع شهرضا در سال 90 قرارداد آن بسته می شود اما در 15 دی ماه 97 ابلاغ می شود که تفاوت بسیاری با وضعیت موجود دارد بنابراین طرح جامع شهرضا باید دوباره بازنگری شود، تا مشکل افرادی که 100 تا 200 متر زمین دارند، برطرف شود.

انتهای پیام/63101/ج20/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha