قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۸۷۵۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

جولان سودجویان در سایه غفلت دستگاه های نظارتی/ تاراج 600 میلیون دلاری برق به واسطه بیت کوین

نبود سازوکار استخراج و استفاده از ارز دیجیتال و ورود دستگاه های ماینر به کشور، همچنین نبود نظارت کافی از سوی مسوؤلان سبب شده عده ای سرمایه این کشور را به تاراج ببرند.

جولان سودجویان در سایه غفلت دستگاه های نظارتی/ تاراج 600 میلیون دلاری برق به واسطه بیت کوین

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از مشهد، مدت ها بوده که کلمانی نظیر«ارز دیجیتال»،«بیت کوین»، «رمز ارزها»، «رمزی ارز»، «ارز رمز پایه» و «رمزینه ارز» بر سر زبان ها افتاده است.

«بیت کوین» را شخص یا گروهی از اشخاص ناشناس تحت نام«ساتوشی ناکاموتو» اختراع و در سال ۲۰۰۹ به عنوان یک نرم افزار متن باز عرضه کردند؛ می توان گفت، هیچ کس مالک بیت کوین نیست و مانند ایمیل، این کاربران بیت کوین هستند که آن را کنترل می کنند.

در ایران هم از مدت ها قبل برخی اقدام به استخراج رمز ارز می کردند، اما نه به صورت علنی که شاید یکی از علل این علنی نبود مخفیانه بودن این اتفاق به صورت کلی یا قانونی نبودن این اتفاق در ایران بود.

باوجود اینکه مدت ها است کاربران ایرانی از این طریق کسب درآمد می کنند و شاید حتی مورد سودجویی قرار می گیرند، اما هنوز سازوکار استخراج و استفاده از ارز دیجیتال و ورود دستگاه های ماینر به کشور در هاله ای از ابهام است و بسیاری با بهره گیری از نبود نظارت کافی دستگاه های مسؤول و ناظر و نبود سازوکار و دستورالعمل مناسب در این حوزه، سرمایه این کشور را به تاراج می برند.

متاسفانه یکی از مسائلی که سبب شده سودجویان از این فضا سوءاستفاده کنند وجود ناهماهنگی میان مسؤولان ذی صلاح در این خصوص است.

دولت ارز دیجیتال را به رسمیت می شناسد/ بیت کوین فعلا غیرقانونی است!

به طور مثال 31 تیرماه سال جاری در حالی وزیر امور اقتصاد و دارایی سخن از به رسمیت شناختن ارز دیجیتال توسط دولت به میان آورد که عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در همان روز در حاشیه سی و نهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی با اشاره به فعالیت بیت کوین در کشور، گفته بود: مقرر شد وزیر اقتصاد و دارایی دستور العملی را تهیه کنند تا مجوز فعالیت به آن داده شود و تا زمانی که این دستورالعمل تهیه نشود فعالیت آن غیرقانونی است.

قرار گرفتن دستگاه های ماینر ذیل ردیف گمرکی

همچنین گمرگ ایران از یک طرف در تاریخ ۲۲ تیر ۹۸، اطلاعیه ای به ستادهای نظارت و گمرکات اجرایی ابلاغ کرد که در آن آمده بود:«دستگاه استخراج ارز دیجیتال (ماینر) ذیل ردیف گمرکی قرار می گیرد که در این ردیف عمدتا دستگاه های کارتخوان، پین پد یا رمزخوان ها و برخی دیگر از ابزارهای بانکی قرار دارند».

تجهیزات استخراج رمز ارزها در کشور ممنوع هستند

اما از سوی دیگر در تاریخ 30 تیر ماه سال جاری جمال ارونقی، معاون فنی و امور گمرکی ایران گفته بود «این سازمان هیچ گونه مجوزی برای واردات تجهیزات استخراج دیجیتال به کشور صادر نکرده است.

وی ادامه داد: با وجود اینکه تجهیزات استخراج رمز ارزها در کشور ممنوع هستند، گمرک ایران نرخ تعرفه ای را برای ماینرها مشخص کرده و آنها را به عنوان ابزار مربوط به رایانه و پردازنده های مرکزی تعریف کرده است.

به گفته اورنقی وجود نرخ تعرفه، نشان دهنده قانونی بودن یا تایید ورود این ابزار به کشور نیست و پیش از این نیز برای مثال تعرفه هایی را برای بعضی از داروهای غیرقانونی مشخص کرده بودیم.

بانک مرکزی ایران بر روی بیت کوین صحه ای نگذاشته است

رئیس کمیته ارتباطات مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص با بیان اینکه بحث بیت کوین موضوعی جدیدی در کشور است که در چند سال اخیر شدت یافته، گفت: برخی با توجه به اینکه انرژی در کشور ما با قیمت ارزان تری نسبت به دیگر کشورها ارائه می شود، موضوع بیت کوین را دنبال می کنند.

علی سبحانی فر ادامه داد: در حال حاضر شاهد هستیم که حتی از کشورهای دیگر هم تمایل دارند که در کشور ما بیت کوین را دنبال کنند که علتش وجود انرژی ارزان قیمت و نیروی جوان و خلاق است.

وی بیان کرد: ارز دیجیتال مدت ها است که در کشورهای مختلف مطرح شده و در برخی کشورها به صورت رسمی شناخته شده و استفاده می شود.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی افزود: بانک مرکزی ایران بر روی بیت کوین صحه ای نگذاشته و تایید نکرده است، اما بیت کوین می تواند به عنوان یک ابزار در شرایط تحریم استفاده شود و می تواند بخشی از نیازهای پولی افراد را برای تامین ارز در خارج از کشور فراهم کند.

سبحانی فر با تاکید بر اینکه سرمایه کشور نباید به واسطه بیت کوین به یغما برود، گفت: امروزه شاهد هستیم که به دلیل ارزان بودن انرژی در کشور، بیش از ۶۰۰ میلیون دلار انرژی کشور معادل ۵۰۰ مگاوات برق به صورت غیررسمی و شاید بتوان گفت، رایگان (چراکه از برق صادراتی استفاده نمی شود) توسط عده ای خاص به تاراج می رود.

ضربه 600 میلیون دلاری به کشور

وی عنوان کرد: هر کیلو وات برق صادراتی بیش از 8 سنت خرید و فروش می شود که چنانچه بخواهیم این 500 مگاوات را به این نرخ محاسبه کنیم، رقمی معادل ۶۰۰میلیون دلار یا 8 هزار میلیارد تومان ضربه به کشور وارد می شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دستگاه های نظارتی، کنترلی، اجرایی و مجلس شورای اسلامی باید برای قیمت برق متناسب ورود کنند تا افراد سودجو نتوانند از این برق ارزان قیمت سوءاستفاده کنند، بیان کرد: این افراد به راحتی ثروت ملی را به تاراج می برند، بنابراین باید یک برنامه ریزی و ساماندهی مناسبی در بخش انرژی صورت گیرد تا از سوءاستفاده کنندگان و کسانی که این دستبرد را به ثروت ملی می زنند، جلوگیری شود.

خرید و فروش دستگاه های ماینر در فضای مجازی

متاسفانه باوجود اینکه هنوز مسؤولان به صراحت بهره گیری از این ارزها و دستگاه های آن را اعلام نکرده اند، خرید و فروش دستگاه ها به راحتی در فضای مجازی صورت می گیرد، با جست وجویی کوتاه در فضای مجازی به راحتی می توان با نرخ های متفاوت آن از 3 میلیون تومان تا 15 میلیون تومان را خریداری کرد.

ورود به حوزه بیت کوین نیازمند دانش فنی بالا است

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی خراسان رضوی در مشهد، در این خصوص با تاکید بر این نکته که سودجویان سایبری در کمین افراد کم آگاه و بی اطلاع نشسته اند، گفت: در پرونده های تشکیل شده در این راستا استاد ریاضی داشتیم که آشنایی کافی با الگوریتم ها و حل معادلات و همچنین چگونگی استخراج ارز دیجیتال داشت، اما به راحتی سر او را در حوزه معاملات و مبادلات ارزهای دیجیتال کلاه گذاشتند.

سرهنگ جواد جهانشیری تاکید کرد: باید به این مقوله توجه شود که اگر چه شما در حوزه ای هم تخصص داشته باشید به این اصل که همه افراد در همه زمینه ها تخصص کامل ندارند توجه شود و چه بهتر است در زمینه ای که اطلاعی نداریم، ورود نکنیم.

وی ورود به این عرصه ها را نیازمند دانش فنی بالا و مناسب دانست و بیان کرد: حتی افرادی هستند در حالی که خود دانش و حتی ارز دیجیتالی ندارند، اما در سایت های واسطه گر و تبلیغاتی به منظور کلاهبرداری اقدام به درج آگهی می کنند با این مضمون که «ارز دیجیتالی شما را به بالاترین قیمت خریداریم» و در آگهی دیگری همان فرد درج می کند «ارز دیجیتالی دارم که به پایین ترین قیمت می فروشم» در حالی که ارزی وجود ندارد و این گونه از خریدار و هم فروشنده کلاهبرداری می شود.

رئیس پلیس فتای خراسان رضوی با بیان این مطلب که افراد سودجو از نداشتن دانش فنی دیگران سوءاستفاده می کنند، تصریح کرد: بهترین راه این است که در زمینه ای که تخصص نداریم ورود نکنیم.

افزایش 117 درصدی آمار جرائم سایبری

جهانشیری خاطرنشان کرد: آمار جرایم سایبری در سه ماهه اول امسال نسبت به سه ماهه اول سال گذشته 117 درصد رشد را نشان می دهد که 69 درصد این جرایم اقتصادی هستند که جرایم مربوط به ارزهای دیجیتال هم بخشی محدود از زیرمجموعه آن است.

با توجه به اینکه مسؤولان دولتی هم خواهان استفاده از این نوع ارز و بهره گیری از فرصت های ایجاد شده توسط این صنعت هستند، می طلبد که هرچه سریع تر فکری به حال این موضوع شود، با ایجاد سازوکاری دقیق و مناسب هم از فرصت های ایجادکننده توسط این صنعت بهره برد و هم جلوی سودجویی ها را گرفت.

==========================

گزارش از: فرزانه زراعتی و میلاد کلاته

==========================

انتهای پیام/ 70070

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha