قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۸۷۲۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

یادداشت های علم، سه شنبه ۸ مرداد ۱۳۵۳: شاه گفت به استاندار مشهد بگو به دیدن آیت الله شریعتمداری برود

بعدازظهر شاهنشاه با ملک حسین تشریف آوردند. ملک حسین رفت. در فرودگاه چند نفر شرفیاب شدند، از جمله مهندسین سازمان عمرانی کیش. بعد من یک ساعتی شرفیاب بودم، فقط کارهای فوری را عرض کردم، مطلب مهمی گفت وگو نشد.

یادداشت های علم، سه شنبه ۸ مرداد ۱۳۵۳: شاه گفت به استاندار مشهد بگو به دیدن آیت الله شریعتمداری برود
پس از انتشار خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی، «انتخاب» قصد دارد این بار بخش های گزیده ای از خاطرات دیگر شخصیت های مهم و تاثیرگذار کشور را روزانه، مرور و منتشر کند

در خاطرات اسدالله علم آمده است:

 

باز هم به پذیرایی گذشت و کارهای مختلف. سفیر چکسلواکی را پذیرفتم و باز هم صحبت [معامله] business بود. مسئله عجیبی است همه حرف ها روی معاملات است! اما امروز لااقل یک کار عمومی انجام دادم. ناهار مهمان خواهرم فاطمه خزیمه علم بودم. بالاخره موضوع سرپرستی خانواده افرادی را که به علت حمل مواد مخدر اعدام می شوند با خواهرم که رئیس خیریه فرح پهلوی می باشد و واقعا سرش برای این کارهای خیر درد می کند، حل کردیم. خدا عمرش بدهد. درست است که علیا حضرت شهبانو امر صادر فرموده اند، ولی باید یک کسی صمیمانه دنبال این کار برود. تا حالا ۲۵۰ نفر اعدام شده اند و خانواده آن ها سرگردانند. حتی فکر می کنم خانواده اعدامی های چند سال قبل را نتوانیم پیدا کنیم. این جانکاه ترین صحنه هاست که هفته ای لااقل یک دفعه صبح جلوی منزل من یک عده زن و بچه بی سرپرست شیون و ناله دارند و تا مغز استخوان من می سوزد. چند نفر از این ها را به چند نفر از دوستان پولدارم تحمیل کرده ام، ولی دیدم با این کارها بار ما به جایی نمی رسد. این است که استدعا کردم علیاحضرت توجه بفرمایند و فرمودند و امروز حل شد. بسیار خوشحالم.

بد نیست بنویسم وقتی من نخست وزیر بودم و پانزده خرداد بلوای ایران پیش آمد و دویست نفر کشته شدند، تقریبا خانواده هشتاد و پنج نفر آن ها را بلافاصله پیدا کردیم و همان تاریخ برای آن ها شهریه برقرار کردم. و باز بد نیست که بنویسم بعضی از همان دوستان و وزرای من که در روزهای سخت بلوا به قول معروف پیش خانه را به پس خانه باخته بودند در جلسات بعدی هیات دولت مرا منع می کردند که این کار جایزه دادن به خیانت است و نباید چنین کاری کرد! نمی توانم مردم را متهم بکنم، اما شاید به خیال این که با این حرف موجبات رضایت خاطر شاهانه را فراهم می کنند، حال آن که نمی دانستند که درست برعکس است.

بعدازظهر شاهنشاه با ملک حسین تشریف آوردند. ملک حسین رفت. در فرودگاه چند نفر شرفیاب شدند، از جمله مهندسین سازمان عمرانی کیش. بعد من یک ساعتی شرفیاب بودم، فقط کارهای فوری را عرض کردم، مطلب مهمی گفت وگو نشد.

عرض کردم: سفیر انگلیس به برگشت کنستاتین به یونان امیدوار است. فرمودند: من که به آمریکایی ها خیلی فشار آوردم. عرض کردم: علیاحضرت ملکه پهلوی از شاهنشاه گله مند هستند. فرمودند: معنی ندارد، از چه گله دارند؟ عرض کردم: به هر حال مادر است، هرچه خواست باید کرد. فرمودند: دفعه دیگر که بیایم، دیدن شان می روم. عرض کردم: سفیر پاکستان پیش من آمده، از اعلیحضرت همایونی دعوت می کند که زمستان به آن جا تشریف ببرید. بد هم نسبت به تجمع قوای هند و افغانستان در مرزهای پاکستان خیلی اظهار نگرانی می کند تمام تقاضاهای لیبی را برای همکاری های نظامی محض خاطر اعلیحضرت همایونی رد کردیم. شاهنشاه لبخندی زدند. عرض کردم: آیت الله شریعتمداری از قم رفت به مشهد. من به استاندار گفتم: نباید از او دیدن کند، معاون خود را بفرستند کافی است. فرمودند: نه! عیبی ندارد. بگو دیدن او برود.

از اخبار مهم جهان این که کنفرانس ژنو در مورد قبرس به نتیجه رسید، جای تعجب بود که روس ها خواستند وسیله شورای امنیت مداخله بکنند و به این کنفرانس ناظر بفرستند، در صورتی که طبق قرار علیحده یونان و ترکیه و انگلیس تضمین کننده استقلال قبرس می باشند. وضع نیکسون باز هم رو به تنزل است. حالا به او ایراد می گیرند که چرا کامبوج را بی رحمانه بمباران کرده است. بمباران کامبوج هم وارد قضیه واترگیت شده است. شاهنشاه پیام مهمی برای استقرار حاکمیت مطلق ایران بر صنعت نفت دادند که در رونامه های مهم درج شده است.

 

منبع: یادداشت های علم، جلد چهارم، تهران: کتاب سرا، چاپ سوم، ۱۳۹۳، صص ۳۰۳-۳۰۷.

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha