قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۸۶۲۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

برنامه آستان قدس رضوی برای ایجاد معیشت پایدار در سرخس/ شناسایی 30 طرح اشتغال خرد روستایی

مدیر پیشرفت منطقه ای سرخس گفت: آستان قدس رضوی به دنبال ایجاد معیشت پایدار در این شهرستان بوده است و می خواهد مباحث فرهنگی، اجتماعی، خانواده، آموزش، سلامت و امنیت در کنار مسائل اقتصادی و معیشت قرار بگیرد و منطقه در تمام جهات پیشرفت کند.

برنامه آستان قدس رضوی برای ایجاد معیشت پایدار در سرخس/ شناسایی 30 طرح اشتغال خرد روستایی

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، حجت الاسلام محمدمهدی زردوزنیا در سرخس، با بیان اینکه آستان قدس رضوی به دنبال محرومیت زدایی، احیای موقوفات بوده و اجرای مسؤولیت های اجتماعی است، گفت: این آستان قبل از مطرح شدن بحث مدل معین اقتصادی شهرستان ها، این شهرستان را به صورت پایلوت با عنوان طراحی مدل پیشرفت منطقه ای انتخاب کرده بود.

مدیر پیشرفت منطقه ای و رابط معین اقتصادی سرخس بیان کرد: آستان قدس رضوی به دنبال ایجاد معیشت پایدار در این شهرستان بوده است و می خواهد مباحث فرهنگی، اجتماعی، خانواده، آموزش، سلامت و امنیت در کنار مسائل اقتصادی و معیشت قرار بگیرد و منطقه در تمام جهات پیشرفت کند.

وی با یادآوری اینکه در گام اول مطالعات، امکان سنجی و نیازشناسی انجام شده است و فضای عمومی مردم برای اجرای مدل رویکرد اسلامی، بومی و ملی به وسیله تسهیلگران اجتماعی آماده می شود، افزود: پس از این موضوعات برای گروه های اجتماعی هدفمند که همه از یک زمینه شغلی واحد برخوردارند صندوق های تخصصی تشکیل می شود.

زردوزنیا با بیان اینکه تعدادی صندوق بر اساس نیاز تشکیل می شود و عوامل مختلفی برای پیشرفت مؤثر است، گفت: 6 دهستان در این شهرستان وجود داشته و هر کدام حدود 16 تا 20 روستا دارند که باید بر اساس امکانات و فضای موجود اقداماتی صورت گیرد و با پیشرفت به صورت تدریجی و اقدام پژوهانه نقص ها برطرف و پس از کامل شدن طرح، کار با سرعت بالاتری انجام شود.

مدیریت مردمی صندوق های تخصصی سرمایه گذاری

مدیر پیشرفت منطقه ای و رابط معین اقتصادی سرخس تصریح کرد: مردم در مدل طراحی شده برای شغل های خود تسهیلات دریافت می کنند که باید در زمینه شغلی و هزینه ای دانش آموخته و توانا شوند، اما برای تهیه مواد اولیه نیاز به فضای تخصصی است.

وی با اشاره به ارائه تسهیلات به مردم توسط صندوق های تخصصی، خاطرنشان کرد: تسهیلاتی که قرار است به دست مردم برسد در همان صندوق های تخصصی سرمایه گذاری می شوند، مدیریت این صندوق ها توسط مردمی انجام می شود که در آنجا سهامدار هستند و سرمایه دارند، این سرمایه نیز ابتدا توسط همان تسهیلات ایجاد می شود و بعد توسعه پیدا می کند.

زردوزنیا به وجود پشتیبان های تخصصی در مدل پیشرفت منطقه ای سرخس اشاره و عنوان کرد: مدیریت هزینه و نظارت بر تولید و تضمین رساندن بدون واسطه محصول با بالاترین منفعت به بازار هدف با مشورت «پشتیبان تخصصی» انجام می شود.

مدیر پیشرفت منطقه ای و رابط معین اقتصادی سرخس گفت: بازگشت پول به صندوق های تخصصی در سه قسمت انجام می شود که یک قسمت هزینه روزانه و مخارج مردم بوده، قسمت دیگر بازپرداخت تسهیلات و قسمت آخر سرمایه گذاری در صندوق است و آن هم برای اینکه صندوق بتواند به وظیفه تحقیق و توسعه خود بهتر عمل کند.

شناسایی 30 طرح اشتغال خرد روستایی در سرخس

وی با بیان اینکه تاکنون 200 جلسه با مراکز دولتی و ظرفیت های آستان قدس برای اجرای طرح تشکیل شده است، گفت: 30 طرح اشتغال خرد روستایی شناسایی شده و با 9 مرکز تأثیرگذار در زمینه پیشرفت منطقه ای تفاهم نامه امضا شده تا مدل سازی انجام شود.

زردوزنیا با تأکید بر اینکه هدف ایجاد معیشت پایدار برای مردم است، یادآور شد: تولید محصولات روستایی خوراکی و رساندن آن به بازار شهری با رویکرد سالم و ارگانیک بودن شامل مرغ، تخم مرغ، نان، لبنیات، شیرینی ها و ترشیجات محلی از برنامه های این مدل اقتصادی است.

مدیر پیشرفت منطقه ای و رابط معین اقتصادی سرخس تأکید کرد: محصولاتی که در روستاها تولید می شود با استانداردهای کیفیت و سلامت زیر نظر سازمان های مربوط انجام می شود و فضای علمی نیز در آن دیده شده تا از ظرفیت فضاهای دانشگاهی نیز استفاده می شود.

وی بیان کرد: تمام برنامه های اقتصادی در شهرستان سرخس در قالب قرارگاهی مشخص و رویکردی واحد شکل می گیرد و سازمان ها در یک مجموعه منسجم کارها را برای پیشرفت منطقه پیگیری می کنند.

انتهای پیام/ 70043

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha