پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۸۵۹۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

دیفنس نیوز: پنتاگون تمایلی برای پذیرفتن ژاپن در برنامه اف-35 ندارد

با وجود آنکه توکیو درخواست رسمی پیوستن به برنامه تولید جنگنده های اف-35 را به آمریکا ارائه داده اما پنتاگون تمایلی به پذیرش درخواست ژاپن ندارد.

دیفنس نیوز: پنتاگون تمایلی برای پذیرفتن ژاپن در برنامه اف-35 ندارد
ژاپن به طور رسمی تمایل خود برای پیوستن به برنامه تولید جنگنده های اف-35 را ابراز داشته است اگر چه وزارت دفاع آمریکا قصد دارد این درخواست را رد کند.

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، برخی منابع به پایگاه خبری دیفنس نیوز گفته اند که درخواست ژاپن برای پیوستن به برنامه تولید اف-35 دردسر سیاسی بزرگی برای پنتاگون ایجاد کرده و این نگرانی وجود دارد که این موضوع تنش های جدیدی میان تولید بین المللی این جنگنده ایجاد کرده و مسیر را برای دیگر کشورهای مشتری برای ایفای نقش بزرگتر در توسعه قابلیت های این جنگنده ایجاد کند.

در ماه ژوئن «آتسو سوزوکی» مدیر کل دفتر دفاعی وزارت دفاع ژاپن رسما درخواست پیوستن ژاپن به روند تولید اف -35 را ارائه کرد تا این کشور از یک مشتری برای این جنگنده به یک عضو کامل کنسرسیوم تولید آن تبدیل شود.

دفتر برنامه تولید مشترک اف-35 اعلام کرد که مشارکت در تولید این جنگنده همچنان محدود به سرمایه گذاران اولیه آن می باشد.

«براندی شیف» سخنگوی برنامه تولید مشترک جنگنده اف-35 گفت که مشارکت در همکاری تولید اف-35 در تاریخ 15 جولای 2002 بسته شده است.

یک منبع آشنا با مذاکرات داخلی در پنتاگون گفت که وزارت دفاع آمریکا نگران است که اگر به ژاپن اجازه داده شود تا به این برنامه بپیوندد سبب خواهد شد تا دیگر کشورها نیز درخواست مشابهی داشته باشند.

 

درخواست ژاپن برای عضویت کامل در روند تولید اف-35 در حالی صورت می گیرد که ترکیه به دلیل خرید سامانه دفاع موشکی اس-400 از روسیه از روند تولید این جنگنده کنار گذاشته شده است و تمام کارهایی که توسط شرکت های این کشور درباره این پروژه در حال انجام است تا اوایل سال آینده میلای به پایان می رسد.

یک مقام نظامی آمریکایی که در برنامه تولید جنگنده اف-35 قرار دارد، گفت: در حال حاضر به دلایل مختلف درخواست ژاپن برای پیوستن به برنامه تولید اف-35 مفهوم پیدا می کند. در حال حاضر ترکیه را از دست داده ایم و یک خلأ ایجاد شده است.

مشارکت در تولید قطعات جنگنده اف-35 از اهمیت زیادی برخودار است چون تولید قطعات این جنگنده وارد زنجیره جهانی تامین خواهد شد و میلیاردها دلار در طول زمان تولید این جنگنده درآمد به همراه خواهد داشت.

برنامه تولید جنگنده اف-35 دارای دو سطح مشارکت از سوی کشورهای جهان است. در حال حاضر 9 کشور در سطح اول برنامه تولید این جنگنده قرار دارند که از همان اول در این برنامه حضور داشتند که عبارتند از: استرالیا، کانادا، دانمارک، ایتالیا، هلند، نروژ، ترکیه، انگلیس و آمریکا.

سطح دوم، شامل مشتریان این جنگنده ها می باشند که از کشورها و دولت هایی متشکل می شوند که بعدا به این برنامه پیوستند. این کشورها مشارکت صنعتی کمتری در برنامه تولید دارند و قدرت وتو کردن برنامه های توسعه آتی این جنگنده را ندارند. سطح دوم شامل: رژیم صهیونیستی، کره جنوبی، بلژیک و ژاپن است اما ممکن است که در آینده شامل فنلاند و سنگاپور و دیگر کشورها نیز بشود.

در دسامبر 2018، ژاپن اعلام کرد که قصد دارد درخواست خرید جنگنده های اف-35 را از 42 فروند به 147 فروند افزایش دهد تا به تنهایی بزرگترین دارنده این جنگنده ها در خارج از آمریکا باشد. همچنین ژاپن یکی از 3 کشور خارجی خواهد بود که دارنده جنگنده مدل اف-35 بی می شود.

یکی از مقام های سابق پنتاگون گفت که کره جنوبی به دلیل روابط پیچیده ای که با ژاپن دارد و همچنین اسرائیل به عنوان اولین دولتی که به عنوان مشتری به این پروژه افزوده شد، تلاش خواهند کرد تا پیوستن ژاپن به برنامه تولید را برای حضور در این برنامه بهانه کنند.

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha