قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۸۵۱۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان معرف ظرفیت های واقعی استان است

دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان زمینه ای برای معرفی ظرفیت های استان در حوزه های مختلف است.

دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان معرف ظرفیت های واقعی استان است

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از سنندج، واژه تمدن و فرهنگ معمولا به معانى مختلف مورد استفاده قرار مى گیرد و به نظر مى رسد که حد و مرز آنها مشخص نیست!

 برخى تمدن را معادل فرهنگ و برخی ها فرهنگ را معادل تمدن می دانند و به تعبیر دیگر تفاوتى بین این دو قائل نیستند. فرهنگ می تواند به تنهایی وجود داشته باشد، درحالیکه تمدن بدون وجود فرهنگی که در آن است، تمدن خوانده نمی شود. 

تمدن عبارت از مجموعه دانش ها، هنرها، فنون، آداب و سنن، تأسیسات و نهادهاى اجتماعى است که در پرتو ابداعات و اختراعات و فعالیت هاى افراد و گروه هاى انسانى طى قرون و اعصار گذشته توسعه و تکامل یافته و در تمام قسمت هاى یک جامعه که با هم ارتباط دارند رایج است.

 مثل تمدن مصر، یونان و تمدن ایرانى و غیره که هرکدام داراى ویژگى هائى است که عوامل جغرافیائى و تاریخى و تکنیکى خاص خود را دارا است.

فرهنگ در هر جامعه ای به مثابه شناسنامه آن جامعه است و این شناسنامه، هویت یک فرهنگ را از لحاظ قدمت و اصالت، هویدا می سازد و در واقع به منزله شناختنامه و مرجع عمل می کند و با توجه به همین محور، می توان پویایی یک فرهنگ را واکاوی کرد به همین دلیل هر فرهنگی که از قدمتی تاریخی بهره مند است میراث دار تمدن، اندیشه و باورهایی است که گذر زمان موجودیت و  پایداری آنرا در مسیر واقعی خود به منصه ظهور رسانده است.

استان کردستان و مناطق کردنشین، دارای فرهنگ و تمدنی کهنسال است؛ تمدن و فرهنگی که پیوند ناگسستنی با تاریخ و فرهنگ ایران زمین دارد؛ پیوندی تا بدان پایه محکم که اصولا قرائت و بازخوانی این فرهنگ و تمدن بدون خوانش تاریخ ایران زمین امری محال است.

آنچه در سالیان متمادی همواره مغفول مانده است و آن گونه بایسته و شایسته به آن پرداخته نشده است، نشان دادن و بازنمایی پیوندهای زیبا و دل انگیز فرهنگ کردها با سرزمین هیشگی شان ایران است.

حوزه هنری به عنوان نهادی انقلابی و ولایی در یک حرکت ارزشی تدوین دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان را آغاز کرد که در قدم اول آن چهار کتاب تالیف شد اگرچه 110 عنوان کتاب در قالب این دانشنامه پیش بینی شده است.

دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان یک کار ویترینی نیست

رئیس حوزه هنری کردستان گفت: کمتر استانی در کشور وجود دارد که به سراغ دانشنامه می رود، کردستان سومین استان کشور بعد از گیلان و همدان است که در این راستا فعالیت دارد.

امین مرادی اضافه کرد: دبیرخانه دائمی دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان در پردیس سینما بهمن سنندج راه اندازی شده است.

وی تصریح کرد: معتقدیم که فرهنگ زیربنای توسعه در استان است و لذا باید تمام تصمیم گیری ها و تصمیم بندی ها بر اساس فرهنگ باشد.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان عنوان کرد: تمام اقدامات و کارها در استان کردستان باید با فنداسیون فرهنگی انجام شود.

وی افزود: حوزه فرهنگی کردستان به دنبال کارهای ویترینی نیست چرا که اعتقاد داریم باید به دنبال تولید و انجام کارهای تاثیرگذار باشیم و دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان هم با همین نگاه شروع شده است و مسیر خود را طی می کند.

سرفصل های دانشنامه قابلیت افزایش دارد

عضو شورای علمی دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان اظهار کرد: دانشنامه برشی از فرهنگ، تمدن و هنر کردستان است لذا تمامی صاحبان فن و ایده باید برای غنای آن تلاش کنند چون این دانشنامه به عنوان فعالیتی خلاقانه خارج از چهارچوب دانشگاهی است.

کامبیز کریمی اضافه کرد: براساس ساز و کارهایی که اندیشیده شده، سرفصل های دانشنامه قابلیت افزایش دارد و محدودی برای تعریف عناوین و موضوعات وجود ندارد.

به گفته وی، هر چیزی که به حوزه فرهنگ، هنر و تمدن استان کردستان ارتباط داشته باشد، می تواند در چارچوب این دانشنامه منتشر شود.

کریمی با بیان اینکه شورای علمی دانشنامه، تسهیل گر، کمک رسان و یاری گر محققین و تولیدکنندگان محتوای دانشنامه هستند، عنوان کرد: اینکه دانشنامه حتما 110 عنوان باشد آیه نازله نیست بلکه می تواند به دو برابر این میزان هم برسد.

وی عنوان کرد: آنچه به حوزه فرهنگ، هنر و تمدن مناطق کردنشین برمی گردد می تواند در چهارچوب فعالیت دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان قرار گیرد.

 دانشنامه دنبال معرفی ظرفیت ها و تمدن غنی استان به کشور است

عضو دیگر شورای علمی دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان خاطرنشان کرد: فکر دانشنامه در راستای معرفی کامل و جامع استان شکل گرفت.

بهروز خیریه با بیان اینکه سبک نوشتاری کتب منتشر شده این دانشنامه بر مبنای توصیف است، عنوان کرد: پروپوزال علمی به معنای دانشگاهی بودن این دانشنامه نیست.

وی یادآوری کرد: دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان زمینه قبلی در استان ندارد بلکه به همت رئیس حوزه هنری کردستان بستر این کار بزرگ فراهم شده است.

خیریه تصریح کرد: این دانشنامه دنبال این است که ظرفیت ها و تمدن غنی استان را در بخش های مختلف به سایر مردم کشور نشان دهد.

وی افزود: تدوین نسخه های اول بسیار مشکل بود، ولی الان مسیر تسهیل شده و پروپوزال هم برای آن تدوین شده است.

این عضو شورای علمی دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان گفت: پروپوزال می تواند به یکدست کردن و خارج شدن از دیدگاه های سلیقه ای کمک کند.

دانشنامه نیاز مخاطب عام را تأمین می کند

اسماعیل احمدی دیگر عضو شورای دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان هم گفت: همگان شنیده ایم که کردستان ذخیره های فرهنگی زیادی دارد و این قابلیت است که این استان به عنوان قابلیت فرهنگی ایران شناخته شود.

وی گفت: دانشنامه بهترین نشانه برای کمک کردن به اقتصاد فرهنگ و مقوله تجارت فرهنگی است که حلقه مغفول در این حوزه بحساب می آید.

احمدی اظهار کرد: دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان حجم وسیعی اعتبار را برای حوزه پژوهش خواهد آورد ضمن اینکه فروش تولیدات پژوهشی که در قالب این دانشنامه اتفاق می افتد به چرخش چرخ اقتصاد فرهنگ کمک خواهد کرد.

وی اظهار داشت: ما درباره تاریخ فرهنگ و غنای فرهنگی خیلی صحبت می کنیم، ولی زمانی که بخواهیم سند مکتوب ارائه کنیم فقیر هستیم.

این عضو شورای علمی دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان اذعان داشت: دانشنامه به دنبال این نیست که نیاز پژوهشی عمیق را تامین کند بلکه این دانشنامه مخاطب عام دارد و نیاز مخاطب عام را تأمین می کند.

وی اظهار کرد: دانشنامه با ادبیات عامه پسند، موضوع فرهنگ، تاریخ و تمدن کردستان را به کردستانی ها و غیرکردستانی ها معرفی می کند.

احمدی افزود: البته مخاطبین ما این برداشت را نداشته باشند که محدودیتی در این حوزه وجود دارد چون هیچ محدودیتی وجود ندارد و تنها به خاطر اینکه یک متد ثابت داشته باشد

دانشنامه برای نسل آینده هویت ایجاد کند 

کیومرث ایراندوست دیگر عضو شورای علمی دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان هم اظهار کرد: هدف اصلی تدوین این دانشنامه حرکتی در راستای توسعه استان است.

وی عنوان کرد: اگر ما کردستان را استان فرهنگی و در خیلی از پایه های توسعه کم برخوردار ببینیم، فرهنگ بهترین ظرفیت برای سرمایه گذاری در کردستان است.

ایراندوست از فرهنگ به عنوان محور توسعه استان نام برد و گفت: اقتصاد فرهنگ و هنر در قالب دانشنامه ظرفیت سازی شده و در تلاش برای برندسازی بر اساس فرهنگ است.

وی خاطرنشان کرد: موضوعات این دانشنامه در عین علمی و دقیق بودن، دارای سادگی و قابل فهم برای عموم است.

این عضو هیات علمی دانشگاه کردستان گفت: هدف ما این است که این دانشنامه برای نسل آینده هویت ایجاد کند و هم معرف خوبی برای استان باشد و بتواند تمدن و فرهنگ کردستان را در عین سادگی و علمی به بهترین شیوه بیان کند.

وی اذعان داشت: این دانشنامه جدای از اینکه یک رفرنس برای دانشگاهیان می تواند باشد، مخاطب عمومی هم دارد.

ایراندوست اضافه کرد: شورای علمی دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان از تنوع موضوع، افراد و عنوان استقبال می کنند و محدودیتی برای افراد موثر در این راستا وجود ندارد.

نثر دانشنامه، نثری احساسی نیست

جمال احمدی آیین هم اظهار کرد: تدوین دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان بر اساس آخرین متدهای علمی صورت می گیرد، نخستین نسخه های این دانشنامه در سال 96 آماده و در سال 97 در اختیار علاقمندان قرار گرفت.

این عضو شورای علمی دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان با بیان اینکه تدوین دانشنامه بر پایه اصول علمی و پروپوزال های تحقیقاتی است، گفت: نحوه نوشتن این دانشنامه کاری کاملا علمی است و با نهایت اختصار انجام شده است.

 وی گفت: نثر دانشنامه نثری احساسی نیست به همین دلیل خروجی کار به گونه ای است که قابلیت ترجمه به سایر زبان ها را دارد.

احمدی آیین افزود: دانشنامه در نهایت اختصار نوشته می شود و هر جلد از این دانشنامه نهایتا 180 صفحه است.

انتهای پیام/2330/71

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha