قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۸۵۱۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سالانه 30 میلیون دلار صادرات گل در استان مرکزی انجام می شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی با بیان این نکته که از ظرفیت های صادراتی بخش کشاورزی در استان مرکزی استفاده نمی شود، گفت: سالانه 30 میلیون دلار صادرات گل و گیاه در استان مرکزی انجام می شود.

سالانه 30 میلیون دلار صادرات گل در استان مرکزی انجام می شود

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، مجید آنجفی در اراک با اشاره به تولید گل و گیاه در استان به عنوان یکی از تولیدات بخش کشاورزی، گفت: سالانه 30 میلیون دلار صادرات گل و گیاه در استان مرکزی انجام می شود در صورتی که اگر صادرکنندگان توانمندی در این بخش فعالیت داشتند این رقم صدها برابر بود.

وی ادامه داد: با اینکه 90 درصد ماهیان زینتی کشور از استان مرکزی به بازارهای برون مرزی صادر می شود، اما حجم صادرات با توجه به ظرفیت این بخش در استان بسیار ناچیز است و بیش از این امکان صادرات وجود دارد.

رئیس  سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی با اشاره به ظرفیت مطلوب تولید استان در بخش مصولات باغی اظهار کرد: مجموع صادرات استان در بخش محصولات باغی نیم میلیون تن که از این حجم 300 تن مربوط به پسته است در صورتی که چه در خصوص پسته و چه در رابطه با سایر محصولات باغی ظرفیت صادرات استان بیش از این ها است.

 آنجفی شرایط کنونی صادرات بخش های مذکور در استان را نشان دهنده ضعف استان در بخش صادرات این محصولات عنوان کرد و افزود: باید زمینه توانمندسازی صادرکنندگان فراهم شود که این ضعف استان جبران شود و اقدامی مانند میزبانی پویش ملی صادرات می تواند بسیار موثر باشد.

وی با بیان این نکته که ضعف در صادرات بخش کشاورزی باعث متضرر شدن تولیدکنندگان این بخش هم می شود، تصریح کرد: هزینه های تولیدکننده از جمله تامین بذر، علوفه، وسایل مورد نیاز مانند تراکتور و... به ارز محاسبه و تامین، اما در مقابل تولید در بازار داخلی عرضه و ریالی محاسبه می شود و این نبود توازن باعث ضرر تولید کننده خواهد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی راه برون رفت از این شرایط را توسعه صادرات بخش کشاورزی استان دانست و گفت: تربیت صادرکنندگان ماهر می تواند بازارهای برون مرزی را شناسایی و محصول تولید کننده در این بازارها عرضه شود.

آنجفی در رابطه با مسئله وجود نیترات در بخشی از محصولات در استان های مختلف کشور اظهار کرد: در خصوص این این ادعا مستندی وجود ندارد و باید توجه داشت مرجعی که باقیمانده سم و مواد غیر مجاز را اعلام می کند معاونت غدا و دارو وزارت بهداشت است.

وی خاطر نشان کرد: اگر در محصولات صادراتی مشکلی وجود داشته باشد این معاونت طبق استانداردهای تعریف شده در خصوص سم یا مواد غیر مجاز بررسی و اعلام می کند، که تاکنون حتی یک مورد گزارش هم اعلام نشده است.

انتهای پیام/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha