پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۸۵۰۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

دایره ای که روز به روز بزرگتر می شود/ آذربایجان شرقی قطب ورزش کشور

قهرمانی تیم دوومیدانی آذربایجان شرقی می تواند نقطه عطفی برای ورزش این استان محسوب شود.

دایره ای که روز به روز بزرگتر می شود/ آذربایجان شرقی قطب ورزش کشور

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از تبریز، تیم دوومیدانی مردان آذربایجان شرقی که در دوره گذشته با کسب 5 مدال که تنها یکی طلا بود به مقام نهمی کشور رسیده بودند، اما امسال این تیم با جهش فوق العاده و کسب 4 مدال طلا و یک نقره به مقام قهرمانی ایران دست یافت.

آذربایجان شرقی از قدیم الایام تک ستاره های در دوومیدانی داشت که می توان به ایوب بوداغی، محمد وجدان زاده، بیاض پورممی و سجاد مرادی اشاره کرد اما از لحاظ تیمی هیچگاه آذربایجان شرقی مدعی قهرمانی در مسابقات کشوری نبوده است.

از دیرباز توجه بیش از حد به فوتبال در تبریز سبب شده بود که آذربایجان شرقی در ورزش ها دیگر پیشرفت چندانی نداشته باشد.


بهروز رهبر و غلامحسین کوهی دوچرخه سواران آذربایچان شرقی بر روی سکو بازی های آسیایی 1974 تهران

 

پیشتازی دوچرخه سواری در آذربایجان شرقی

اولین رشته ای که آذربایجان شرقی در آن به مدال آسیایی دست یافت، رشته بوکس بود. علی عباسی ملقب به آلوش در بازی های آسیایی 1966 بانکوک به مدال برنز دست یافته و سال بعدش در مسابقات قهرمانی آسیا در برمه هم به نشان طلا رسید.

  2 بوکسور از تبریز در بازی های آسیایی 1974 به مدال برنز دست یافتند، اما ورزش اول آذربایجان شرقی به رشته دوچرخه سواری اختصاص یافته بود و کسب یک طلا و 2 نقره در بازی های آسیایی تهران توسط بهروز رهبر و غلامحسین کومی دوچرخه سواران استان آذربایجان شرقی حکایت از این برتری داشت و یک مدال برنز هم در بازی های آسیایی 1982 دهلی توسط رکابزنان تبریزی  به دست آمد.

در سال 2002 قادر میزبان یک طلای دیگر در بازی های آسیایی برای آذربایجان شرقی کسب کرد تا این رشته همچنان ورزش اول آذربایجان شرقی باشد.


سکوی تنها مدال آذربایجان شرقی در المپیک/ یوسف کرمی مدال برنز 2004 آتن

 

ظهور یک نابغه از شهر میانه

ظهور یک نابغه از شهر میانه در رشته تکواندو نگاه ها را به سوی خود کرد.

یوسف کرمی در اواخر دهه 70 با درخشش خود پله های ترقی را یکی بعد از دیگری طی کرد. وی در المپیک 2004 آتن به مدال برنز دست یافت تا تنها مدال کسب شده ورزشکاران آذربایجان شرقی در المپیک از رشته تکواندو باشد.

کرمی 2 طلا جهانی هم به افتخارات خود افزود تا رقابت نزدیکی بین دوچرخه سواری و تکواندو برای اینکه کدام رشته اول آذربایجان شرقی است، صورت گیرد.

در 2 سال گذشته آذربایجان شرقی و خصوصا میانه در رشته تکواندو به موفقیت های شگرفی دست یافته بودند. سعید رجبی، میرهاشم حسینی، امیر محمد بخشی و عرفان ناظمی با درخشش خود شهر میانه را در صدر اخبار این رشته رسانند و همین سبب شد که میانه به عنوان پایتخت تکواندو آسیا مطرح شود. 3 تکواندوکار این شهر در بازی های آسیایی جارکارتا 2018 به 2 طلا و یک نقره دست یافتند و تا تکواندو از دوچرخه سواری پیشی گیرد.

 

پرویز هادی تک ستاره کشتی

زمانی که اردبیل جزو استان آذربایجان شرقی بود، این استان از مدعیان قهرمانی کشور در کشی فرنگی به شمار می رفت. اما با جدایی اردبیل این اقتدار از آذربایجان شرقی رخت بست. در دهه 70 ایوب بنی نصرت کشتی گیر تبریزی در کشتی آزاد بازی های آسیایی 1990 پکن و 1994 هیروشیما به مدال نقره و برنز دست یافت و یک طلای باارزش هم در قهرمانی آسیا کسب کرد.

اما در سال های اخیر پرویز هادی تک ستاره آذربایجان شرقی بوده که 3 مدال قهرمانی آسیا، 2 مدال بازی های آسیایی را در کارنامه داشته و با کسب مدال برنز قهرمانی جهان، خود را به عنوان یکی از پرافتخارترین ورزشکاران آذربایجان شرقی مطرح کرده است.

 

وزنه برداری آذربایجان شرقی در مسیر پیشرفت

درخشش آذربایجان شرقی روز به روز ادامه داشت و سال گذشته بعد از مدت طولانی، امیر حقی وزنه بردار آذربایجان شرقی در مسابقات قهرمانی آسیا به مدال برنز دست یافت و امسال در مسابقات جوانان جهان در فیجی محمد حسینی وزنه بردار جوان تبریزی تنها مدال طلای کاروان ایران را کسب کرد.

در این موفقیت ها نباید نقش ایوب بهتاج مدیر کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی را فراموش کرد، مدیری که خود از وزنه برداران قدیمی این رشته بود و برای این 2 وزنه بردار نقش یک مربی خوب را داشته است.

 

 

آقایی آذربایجان شرقی در دوومیدانی

جمعه هفته گذشته در مسابقات دوومیدانی قهرمانی کشور تیم آذربایجان شرقی به قهرمانی دست یافت که کمتر انتظارش می رفت.

مهدی پیرجهان پدیده این روزهای دوومیدانی آذربایجان شرقی ضمن کسب 2 طلا انفرادی و یک طلای تیمی، برای چندین بار موفق شد رکورد قهرمانی کشور که در اختیار خودش بود را ارتقا دهد. حالا دوومیدانی کاران آذربایجان شرقی خود را برای درخشش در مسابقات بین المللی و قهرمانی آسیا آماده می کنند.

سال گذشته هم آذربایجان شرقی در هاکی بانوان به قهرمانی کشور دست یافته و در مردان هم سوم شده بود.

در روزهایی که ورزش آذربایجان شرقی در رشته های تیمی درخشش گذشته را ندارند و تیم های بسکتبال و والیبال شهرداری تبریز نیز منحل گردید، ورزش های انفرادی روز به روز دایره قدرت ورزش این استان را افزایش می دهند.

شاید المپیک 2020 توکیو و بازی های آسیایی 2022 بهترین محل برای رقابت بین رشته های ورزشی این استان باشد تا مشخص شود کدام رشته پیشتاز است.

تکواندو در آذربایجان شرقی این روزها حرف اول را می زند و به دنبال حفظ موقعیت خود است، دوچرخه سواری می خواهد مجددا به رشته اول این استان تبدیل شود، وزنه برداری و هاکی در مسیر پیشرفت قرار دارند و حالا دوومیدانی کاران آذربایجان شرقی چشم ها را خیره کرده و درصدد هستند جزو رشته های مطرح این استان قرار داشته باشند.

افخم: امیدارم کار بزرگ دوومیدانی کاران فراموش نشود

اکبر افخم پیشکسوت دوومیدانی استان آذربایجان شرقی گفت: قهرمانی تیم دوومیدانی استان در 4 دهه اخیر برای اولین بار بوده و امیدوارم از قهرمانان این رشته به نحو شایسته ای تجلیل شود.

وی گفت: درخشش تیم دوومیدانی تنها مختص تیم آقایان نبوده و تیم بانوان هم بسیار خوب ظاهر شده و دختر من در ماده استقامت موفق به کسب مدال طلا شده و 3 مدال دیگر هم به دست آوردیم.

عضو کمیته فنی هیات دوومیدانی آذربایجان شرقی تاکید کرد: برای تیم ما سهمیه گذاشته بودند و شاید اگر محدودیت نداشتیم هم در آقایان و هم در بانوان مدال های بیشتری کسب می کردیم، اما حالا که قهرمان شدیم دیگر محدودیت حضور نفرات را نداشته و باید تلاش کنیم در سایر ماده ها نیز نفرات آماده پرورش داده و بتوانیم از قهرمانی خود دفاع کنیم.

انتهای پیام/40/60017

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha