قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۸۴۹۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

کارشناس بیمارهای قابل انتقال دانشگاه علوم پزشکی کردستان مطرح کرد؛

نوجوانان از بیشتر حیوان گزیده های کردستان/ احتمال بروز مشکل در تامین واکسن هاری

کارشناس بیمارهای قابل انتقال بین انسان و حیوان در دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه از سال 85 تاکنون در استان کردستان 1991 نفر مورد گزش حیوان قرار گرفته اند، افزود: اکثریت افراد حیوان گزیده در گروه جنسی مردان و سنی نوجوانان و دانش آموزان در سن 6 تا 17 ساله در روستاها قرار داشته اند.

نوجوانان از بیشتر حیوان گزیده های کردستان/ احتمال بروز مشکل در تامین واکسن هاری

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، امید بنفشی ، اظهار کرد: سالانه بالغ بر 50 هزار نفر در دنیا به دلیل ابتلا به هاری فوت می شوند و در کشور ما نیز سال گذشته 6 نفر به دلیل انجام ندادن اقدامات درمان پیشگیرانه فوت کردند و در استان کردستان نیز از سال 85 تاکنون هیچ مورد فوتی، ناشی از هاری گزارش نشده است.

وی تصریح کرد: باید توجه کرد که پس از ورود ویروس هاری به بدن، در اکثر موارد در مدت چند هفته تا چند ماه این ویروس وارد نخاع و مغز شده و در آن ها ایجاد عفونت کرده و بیمار پس از بروز علایم، در کمتر از یک هفته فوت می کند و هیچ گونه درمان شناخته شده ای هم برای آن وجود ندارد.

کارشناس بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان با اشاره به اینکه هاری در حیوانات سه تا 10 روز قبل از بروز علائم بالینی از طریق بزاق حیوان قابل انتقال است، افزود: پس از طی دوره نهفتگی، اولین علامت بیماری تغییر رفتار و عادات حیوان است و به دو صورت هاری ساکت(انزوا- فلج- فلج دستگاه تنفس) و هاری خشمگین (تهاجمی، گاز گرفتن سنگ و چوب، ترک محل زندگی، سرازیر شدن کف از دهان و ...) به وجود می آید.

بنفشی بیان کرد: باید توجه داشت حیوان مبتلا به هاری دارای علائمی از جمله پناه بردن به تاریکی، پریشانی و مضطرب شدن، وحشی شدن و درنده خوئی، گازگرفتن سنگ و اشیاء مختلف، سرگردانی، راه رفتن بی هدف و بی مقصد و دوندگی زیاد، حمله به هر حیوان یا فرد در مسیر خود، گرسنگی و تشنگی به علت عدم قدرت بلع، سرازیرشدن بزاق حیوان، صدای خشن و ناموزون و بریده بریده، اختلال تعادل، فلج اندام ها، فلج پیشرونده دستگاه عصبی مرکزی است و در نهایت با مرگ مواجه می شود.

وی تصریح کرد: پنجه های گربه در انتقال هاری مانند دندان های سگ و گرگ عمل کرده و حیوان با لیسیدن پنجه های خود ویروس را به دیگری منتقل و از این طریق باعث ابتلا شدن انسان نیز می شود.

این کارشناس در دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با اشاره به مرحله بروز علائم اولیه هاری در انسان، عنوان کرد: ویروس به اعصاب نفوذ کرده و با علائم تب و لرز، خستگی، سردرد، ضعف، سرگیجه و دردهای شکمی مواجه می شود.

بنفشی ادامه داد: در مرحله حاد عصبی فرد دچار تحریک پذیری، توهم، هیجان، افزایش ترشح بزاق، خواب آلودگی، فلج اعصاب، دوبینی، فلج عضلات و افزایش تنفس و در نهایت اختلال قلب می شود، در واقع از مرحله شروع علائم تا مرگ 3 تا 7 روز طول می کشد.

وی با اشاره به سرایت هاری در انسان، بیان کرد: گازگرفتن انسان توسط حیوان اصلی ترین راه سرایت هاری است اما در گربه از طریق خراش های سطحی حاصل از پنجه های آلوده به بزاق ویروس انتقال می یابد.

این کارشناس در دانشگاه علوم پزشکی کردستان عنوان کرد: پوست سالم سد مطمئنی در برابر ویروس است ولی کوچکترین خراش یا زخم و بریدگی انتقال ویروس را امکان پذیر می کند.

وی، شستشو را مهمترین اصل در دمان پیشگیری هاری دانست و گفت: شستشو مهمترین قسمت پیشگیری از هاری است؛ ادعا می شود درصد بالائی از پیشگیری مربوط به رعایت همین نکته است، شستشو با آب و صابون 20 دقیقه به طور عمیق و در جریان آب روان، خارج کردن کف صابون از لابه لای زخم و ضد عفونی کردن آن با محلول بتادین یک درصد، از اهم عوامل پیشگیری از عفونت در هنگام گزش است.

وی ادامه داد: باید با دادن آموزش های لازم به خصوص در آموزش و پرورش این مهم را فرهنگ سازی کنیم که کودکان و نوجوانان از پرسه زدن در اطراف حیوانات برای جلوگیری از احتمال گزش خودداری کنند.

این کارشناس، از مردم کردستان درخواست کرد برای تفنن و سرگرمی خود به سگ های ولگرد حمله نکنند چرا که سگ ها نیز عکس العمل نشان داده و هر گونه گزش مختصر در صورت هاری می توانند به انسان منتقل کنند؛ مثلا در فصل جفت گیری که معمولا در شهریور و مهرماه اتفاق می افتاد این سگ ها مهاجم تر شده و در صورت نزدیکی ممکن است گزش داشته باشند.

بنفشی بیان کرد: هاری در حیوانات کردستان شایع است، به ویژه بین گوشتخواران و با توجه به اینکه گونه های جانوری در استان غنی است حیواناتی از جمله سگ، گرگ، گربه، روباه، خرس، شغال و غیره در امر هاری انتقال دهنده هستند.

وی گفت: به نظر می رسد چرخه وحشی هاری در استان کردستان گرگ و روباه است، امیدواریم سریع تر سازمان محیط زیست چرخه وحشی هاری را مشخص کند.

این کارشناس در دانشگاه علوم پزشکی کردستان، افزود: در دو چرخه وحشی و اهلی یا شهری بیماری هاری وجود دارد که در چرخه شهری بیماری، سگ حیوان اصلی در حفظ چرخه است. در کردستان چرخه بیماری هاری از نوع وحشی است، یعنی گوشتخواران وحشی به ویژه روباه و گرگ، بیماری را بین خود انتقال داده و سگ به طور اتفاقی آلوده به هاری می شود.

بنفشی بیان کرد: در حال حاضر واکسن هاری در استان کردستان موجود است اما به نظر می رسد در آینده با مشکل تامین واکسن مواجه شویم.

وی گفت: تقریبا در 10 سال گذشته قانونی ایجاد شد که اتلاف سگ های ولگرد را نداشته باشیم ولی به دلایل متعدد از جمله تامین نشدن بودجه، این قانون اجرایی نشد که در این راستا شهرداری در سال 90 سگ ها را زنده گیری نمی کرد و به طور محدود در برخی از شهرستان ها از جمله سنندج و سقز تشکل های مردم نهاد مکانی را برای این سگ ها نر و ماده به صورت جداگانه در نظر گرفته بودند.

بنفشی با اشاره به اینکه زباله عامل اصلی افزایش سگ های ولگرد در داخل شهر است، تاکید کرد: باید شهروندان قبل از بردن آشغال ها توسط شهرداری، کیسه زباله را در داخل سطل آشغال بگذارند که سگ ها کمتر در این نواحی پرسه بزنند در واقع با نهادینه کردن این مهم جمعیت سگ ها نیز کاهش می یابد.

عبدالسلام سپهر، معاون خدمات شهری شهرداری سنندج نیز پیش از این گفته است، کنترل سگ ها در گذشته به صورت تلف کردن آن ها بود که کاری غیر اخلاقی به شمار می آید در این راستا براساس قانون، شهرداری ها مکلف به کنترل جمعیت سگ های شهری هستند اما به دلیل هزینه بر بودن کار عقیم سازی تاکنون به این روش روی نیاورده اند.

وی با بیان اینکه انجمن مافی ژین از مدتی قبل پیگیر کارهای اجرایی طرح کنترل سگ های آزاد بوده است، تصریح کرد: شهرداری با درنظر گرفتن فضای مناسب و با همکاری انجمن مافی ژین اقدام به تاسیس این مرکز کرده که در این راستا مرکز کنترل جمعیت سگ های آزاد با ظرفیت عقیم سازی ۳۰ قلاده سگ در روز در شهر سنندج شروع به کار کرد.

مهناز آرمند، مدیرعامل انجمن مافی ژین نیز گفته است: در مرحله اول سگ ها زنده گیری و در مرحله ی دوم به درمانگاه مرکز آورده می شوند و در مرحله بعد سگ ها تحت عمل جراحی عقیم سازی قرار می گیرند و دوران نقاهت خود را در نقاهتگاه طی می کنند.

آرمند خاطرنشان کرد: ظرفیت این مرکز ۳۰ قلاده سگ در روز است که هر قلاده به طور میانگین یک هفته را در مرکز کنترل سگ های آزاد سپری می کند و دوباره آزادسازی می شود.

هاری یک بیماری عفونی حاد دستگاه عصبی و کشنده ویروسی است که به دو شکل تحریکی یا هاری خشمگین 80 درصد و ساکت یا هاری فلجی 20 درصد دیده می شود. این بیماری مخصوص گوشتخواران اهلی و وحشی بوده و انسان و سایر پستانداران به طور تصادفی به این بیماری مبتلا می شوند.
انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha