قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۸۴۷۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

دستگیری و شکنجه شیخ زکزاکی مصداق بارزی از نقض حقوق بشر است

رئیس سازمان بسیج حقوق دانان خراسان رضوی گفت: براساس قوانین نیجریه هیچ کس را نمی توان مورد آزار و رفتارهای ظالمانه قرار داد، در جریان شیخ زکزاکی علاوه بر رفتارهای ظالمانه شاهد شکنجه های سخت نسبت به وی نیز هستیم.

دستگیری و شکنجه شیخ زکزاکی مصداق بارزی از نقض حقوق بشر است

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از مشهد، احمد فدوی ظهر امروز در همایش زبرالحدید که در دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار شد، گفت: تقریبا در اواخر آذر 94 جهان شاهد جنایت و نقض حقوق بشر بودیم، ارتش نیجریه طی حمله ای وحشیانه به مکانی مذهبی به بهانه افراد حاضر در حسینیه قصد ترور و به قتل رساندن رئیس ستاد ارتش نیجریه را داشت، شیخ زکزاکی را دستگیر کرد.

رئیس سازمان بسیج حقوق دانان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: فاجعه و جنایت به گونه ای بود که عمق آن نشانگر قتل عام و مفقود الاثر شدن صدها تن از شیعیان و مجروحیت شیخ و همسر وی بود.

وی افزود: این موضوع از دو محور قابل بررسی است، قسمت اول بحث حقوقی است که می تواند مسؤولیت ذاتی و حقوقی دولت براساس قانون اساسی کشور و قوانین داخلی نیجریه باشد و قسمت دوم واقعه زاریا را به عنوان نمادی در نقض حقوق بنیادین بشر و هنجارهای موجود در جامعه جهانی نشان دهد.

 فدوی با بیان اینکه  طبق قانون اساسی نیجریه، مسؤولن این کشور در برابر حفظ جان زکزاکی و سایر گروه های مذهبی مسؤول هستند، خاطرنشان کرد: حتی این قانون در مورد اتباع نیز جاری است، نیجریه همه قدرت خود را از طریق قانون به وسیله مردم کسب کرده، بنابراین، باید به تمام اصل های این قانون پایبند باشد.

رئیس سازمان بسیج حقوق دانان خراسان رضوی ادامه داد: در بحث حقوق بین الملل برخی از کشورها اگر میان حقوق داخلی و بین الملل تعارضی پیدا شد، این حقوق داخلی است که ارجحیت دارد و نیجریه نیز از جمله این کشورها است، به همین جهت نیاز به محکومیت ما نیست، چراکه این کشور حقوق خود و شهروندان را شناسایی کرده و در آن اشاره صریحی به داشتن امنیت برای مردم نیجریه کرده است.

وی اظهار کرد: یکی از عللی که سبب ورود ارتش نیجریه به آن مسجد شد، مراسمی برای تعویض پرچم امام حسین(ع)بوده است، در قانون اساسی نیجریه ذکر شده که هر انسانی حق حیات و زندگی دارد، حتی اگر متهم باشد نباید او را از زندگی و حیات خود محروم کرد، اما متاسفانه به هیچ کدام از این موارد ذکر شده در قانون اساسی این کشور عمل نشده است.

فدوی با اشاره به جریان شیخ زکزاکی به عنوان یکی از نمونه های واضح نقض حقوق بشری، به گونه ای که حتی در منشور حقوق بشر آفریقا نیز حق آزادی برای همگان بیان شده است، عنوان کرد: براساس این قوانین هیچ کس را نمی توان مورد آزار و رفتارهای ظالمانه قرار داد، در جریان شیخ زکزاکی علاوه بر رفتارهای ظالمانه شاهد شکنجه های سخت نسبت به وی نیز هستیم.

رئیس سازمان بسیج حقوق دانان خراسان رضوی با اشره به پذیرش دولت نیجریه مبنی بر پذیرش حضور و قبول قوانین دیوان بین المللی کیفری، گفت: دولت نیجریه سال 2001 اساسنامه را این دیوان را پذیرفت و قبول کرد این دیوان می تواند نسبت به کلیه قلمرو دارای صلاحیت ورود پیداکند، برای مثال این دیوان در سال 2010 در مورد اقداماتی که بین ارتش و بوکوحرام بود وارد شد و بسیار نیز تاثیرگذار بود، به همین جهت می توان با تحریک کردن این دیوان آنها را برای حضور در این جریان نیز وادار کرد.

مطالبه گری درست مسؤولان را به فکر حمایت می اندازد

فرمانده بسیج دانشگاه علوم اسلامی رضوی   در مشهد در خصوص برگزاری همایش زبر الحدید در دانشگاه علوم اسلامی رضوی گفت: عنوان همایش از حدیث امام صادق(ع) گرفته شده، زبر الحدید نماد و نشان گفتمان مقاومت است.

محمدرضا بیات خاطرنشان کرد: همایش زبر الحدید با عنوان حمایت از همه مظلومان جهان به ویژه رهبران مذهبی در بند به ویژه شیخ ابراهیم زکزاکی و رساندن صدای مردم مظلوم و مقاوم نیجریه برگزار شده و هدف از برگزاری این همایش رساندن صدای همراهی جریان مقاومت مشهد و ایران به مردم نیجریه است.

وی افزود: طبق قانون اساسی و قانونی که در فطرت همه انسان ها نهفته وقتی کسی مظلوم واقع می شود ما وظیفه داریم اقدام کنیم، ما باید به وظیفه خودمان عمل و نتایج را محقق کنیم، به طور قطع حضور پرقدرت، انقلابی، مستدل و مطالبه گری نتایج خود را دارد، اگر مطالبه از ارگان های کشور به طور درست انجام شود مسؤولان به فکر میفتند.

گفتنی است؛ در پایان این همایش بسیج دانشجویی دانشگاه علوم اسلامی رضوی با جمع آوری طوماری و صدور بیانیه ای از رئیس قوه قضاییه و مسؤولان مرتبط درخواست پیگیری های ویژه پرونده شیخ زکزاکی را در بحث بین الملل داشتند.

متن بیانیه بدین شرح است:

إِنْ یَنْصُرْکُمُ اللَّهُ فَلَا غَالِبَ لَکُمْ ۖ وَإِنْ یَخْذُلْکُمْ فَمَنْ ذَا الَّذِی یَنْصُرُکُمْ مِنْ بَعْدِهِ ۗ وَعَلَى اللَّهِ فَلْیَتَوَکَّلِ الْمُؤْمِنُونَ ﴿١٦٠﴾

اگر خدا شما را یارى کند، هیچ کس بر شما چیره نخواهد شد و اگر شما را واگذارد، چه کسى بعد از او شما را یارى خواهد داد؟ و مؤمنان باید فقط بر خدا توکل کنند.

سوره آل عمران

« و شما ای مستضعفان جهان و ای کشورهای اسلامی و مسلمانان جهان بپاخیزید و حق را با چنگ و دندان بگیرید و از هیاهوی تبلیغاتی ابرقدرتها و عُمال سرسپردة آنان نترسید و حکام جنایتکار که دسترنج شما را به دشمنان شما و اسلام عزیز تسلیم می کنند از کشور خود برانید و خود و طبقات خدمتگزار متعهد، زمام امور را به دست گیرید و همه در زیر پرچم پرافتخار اسلام مجتمع با دشمنان اسلام و محرومان جهان به دفاع برخیزید؛ به سوی یک دولت اسلامی با جمهوری های آزاد و مستقل به پیش روید که با تحقق آن، همة مستکبران جهان را به جای خود خواهید نشاند و همة مستضعفان را به امامت و وراثت ارض خواهید رساند.

به امید آن روز که خداوند تعالی وعده فرموده است.»

وصیت نامه امام خمینی (ره)

در دنیای امروز که سیاست های کثیف قدرت های پوشالی و مستکبر، زحاک گونه به مغزخواری و خون خواهی جوانان آزاده، به ویژه مسلمان مداومت می ورزند؛ ما دانشجویان انقلاب اسلامی وظیفه خود می دانیم تا فریاد عدالت خواهی خود را بلند کرده و حمایت خود را از مظلومان جهان با تمام توان اعلام کنیم.

در این برهه از زمان که یکی از شاخه های درخت مبارک نهضت اسلامی در نیجریه به رهبری شیخی مومن وانقلابی تقریبی و وحدت آفرین  یعنی  ابراهیم زکزاکی  ثمره وحدت مسلمین و تجمیع قلوب حول اسلام ناب می داد دست منحوس استکبار نقاب از چهره تزویر حقوق بشر برداشت و در مظلومیت تمام نهضت نیجریه، تجمعات دینی و مذهبی،  اقدامات  و اعتراضات مسالمت آمیز و حق خواهانه مردم این کشور مورد سرکوب خونین قرار گرفت، جنایات بزرگی چون کشتارهای خونین روز قدس سال 2014 و قتل عام و به آتش کشیدن مردم در حسینیه بقیه الله زاریا در سال 2015 آری در کنار گوش مدعیان حقوق بشر، در این دو فاجعه بزرگ حدود 1000 نفر از مردم شیعه سنی و حتی مسیحی این کشور کشته شدند و در حسینه بقیه الله که طبق حقوق بی بشر باید مرکز امن تجمعات دینی باشد به آتش کشیده شدند.

6 تن از فرزندان رهبر مسلمانان و شیعیان نیجریه به شهادت رسیدند و ایشان پس از زخمی شدن با گلوله های سمی دستگیر و زندانی شده اند، زندانی که علیرم حکم دادگاه مبنی بر بیگناهی تا به امروز ادامه پیدا کرده است.

 حبس طولانی مدت شیخ و وخامت حال ایشان که اثر همان گلوله های سمی است کشتار مردم در روز قدس سال 2014، فاجعه زاریا و کشتن و زخمی کردن های مستمر طرفداران شیخ زکزاکی که مسالمت آمیز به حبس غیرقانونی او اعتراض می کنندو اقدامات جنایت بار دولت نیجریه از حد گذشته است، به دولت دستنشانده و زیرسلطه نیجریه اعلام می داریم بی شک پاسخ این خون های  به ناحق ریخته شده را پرداخت می کند و این وعده خدا است که «ان لمجرمون منتقمون»

جریان انقلابی دانشجویی ضمن محکومیت شدید جنایات دولت نیجریه به علت ممانعت از رسیدگی درمانی مستمر و مکفی در طی حدود 3.5 سال گذشته، به ایشان تاکید می کنیم با پایان دادن فوری و بدون قید و شرط به حبس غیرقانونی شیخ ابراهیم زکزاکی و همسر وی ضمن فراهم آوردن شرایط درمانی لازم، با پرداخت غرامات مادی و معنوی این جنایات به جبران این گذشته خونین و تاریک بپردازد و بیش از این موجب برافروخته شدن شعله خشم در دل های انسان دوستان و آزادگان عالم نشود.

همچنین به دولت مردان و مسؤولان جمهوری اسلامی ایران یادآور می شویم، امروز که بیش از هر زمان دیگر چشمان مردم دنیا به کشوری است که یگانه پرچمدار آزادی و آزادگی در دنیا بوده و است، نه فقط وظیفه انقلابی و دینی که قانون اساسی ایران می گوید وظیفه نظام اسلامی و قوای 3گانه حمایت همه جانبه از مظلومان سراسر دنیا است و بنا بر این وظیفه نباید  از هرگونه تلاش درراستای حمایت از این مردم مظلوم و رهبر بیمار و در بندشان دریغ نکنید تا ان شاالله در دنیا و آخرت سربلند جبهه حق باشید، که در عیر این صورت مسؤولیت هرگونه سکوت بر عهده خودتان می ماند.

در پایان نیز خطاب به برادران و خواهران مقاوم و مسلمان خود نیجریه اعلام می داریم که شب پیروزی انقلاب ما را تهدید به کشتار و سرکوب کردند، در حالی که همان تظاهرات نقطه پایان رژیم مستکبر گشت و اگر نبود شجاعت ایستادگی مردم با تکیه بر توکل الهی کشتاری بسی خونین تر در انتظار مردم قرار می گرفت، پس نترسید که خدا با شما است و نه فقط ما به حکم مسلمانی و انقلاب که هر کجا آزاده ای بوده و به حکم آزادگی بیش از پیش حامی و رساننده صدایتان است.

انتهای پیام/ 70071

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha