قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۸۴۵۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

جوان هستم، از مدیران گلایه دارم و جناحی نیستم

حجت الاسلام ناصر صابری متولد سال 1363 و از جوان ترین امام جمعه های کشور است، با او به گفت وگو نشستیم تا از روزمره ها و چالش های یک «امام جمعه» جوان بگوید.

جوان هستم، از مدیران گلایه دارم و جناحی نیستم

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از فریدن، یکی از نکاتی که در سالیان اخیر مقام معظم رهبری به آن توجه ویژه داشته است، استفاده از نیروی جوان در مناصب مختلف است که این موضوع را در سند گام دوم انقلاب به صورت تکلیف برای مسؤولان درآورد.

مقام معظم رهبری در جوان گرایی پیشگام بوده است و انتصاب ائمه جمعه جوان در سال های اخیر، تکیه بر این موضوع داشت؛ یکی از جوان ترین ائمه جمعه از سال 95 به عنوان امام جمعه شهر دامنه منصوب شده و هم اکنون خطیب نماز جمعه این شهر از توابع شهرستان فریدن است که همزمان با چهلمین سالگرد برپایی نخستین نماز جمعه در جمهوری اسلامی ایران به پای صحبت هایش نشستیم.

حجت الاسلام ناصر صابری متولد سال 1363 و اهل روستای انالوجه شهرستان چادگان است که پیش تر به عنوان امام جمعه موقت شهر داران مشغول بوده و 3 سال گذشته را در دامنه فعالیت دارد؛ در ادامه مصاحبه این امام جمعه جوان را از نظر می گذرانید.

مراسم «نماز جمعه» از کی و کجا شکل گرفت؟

صابری: نماز جمعه در هندسه حکومت اسلامی یک امر عبادی صرف نیست بلکه بسیاری از موضوعات اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و .... را در بر می گیرد؛ نماز جمعه قبل از هجرت پیامبر به مدینه به دستور ایشان در مدینه برگزار شد، بعد از پیامبر هم ائمه هر کجا که قدرت داشتند نماز جمعه را اقامه کردند و در زمان غیبت صغری و کبری نیز انجام این فریضه در میان امت مسلمان صورت می پذیرد، حتی برخی از علماء قائل بر واجب بودن شرکت در نماز جمعه هستند.

بعد از انقلاب کشورمان که داعیه دار برپایی حکومت اسلامی است، نماز جمعه یکی از ارکان و بازوان انقلاب به شمار می رفت بنابراین اولین نماز جمعه بعد از پیروزی انقلاب به دستور امام خمینی (ره) و به امامت آقای طالقانی در پنجم مرداد سال 58 در تهران برپا شد سپس به پیشنهاد مقام معظم رهبری و تعدادی از علماء، شورای مرکزی یا همان ستاد نماز جمعه برای نصب ائمه جمعه در شهرستان ها و تعیین سیاست گذاری نماز جمعه تأسیس شد تا این گونه هر شهری یک تریبون نماز جمعه داشته باشد.

برای وصف جایگاه نماز جمعه باید گفت نماز جمعه قدرتمندترین، پرنفوذترین و عالی ترین رسانه حکومت اسلامی برای انتقال اهداف و آرمان های اسلامی است.

نماز جمعه یک رابطه منسجم با مردم دارد و یک پل است بین مردم و حکومت، که مردم را با گفتمان های نظام اسلامی آشنا می کند و همچنین تریبونی است که مشکلات مردم را به گوش مسئولان حکومتی می رساند و امام جمعه پیگیر رسیدگی آن می شود.

از انتقاداتی که به نماز جمعه وجود دارد، نقد محتوای خطبه هاست، برای خطبه های خود چه اندازه وقت می گذارید؟

صابری: روزانه هر طلبه ای حداقل دو تا سه ساعتی مطالعه دارد اما برای خطبه های نماز جمعه من از روز چهارشنبه تقریباً دو تا سه ساعتی را به این کار اختصاص می دهم و مسائل را صبح روز جمعه جمع بندی می کنم.

از آنجایی که ما در نماز جمعه با اقشار مختلفی سر کار داریم بنابراین باید در انتخاب کلمات دقت بسیاری داشته باشیم، بدون شک یکی از موضوعات که مهم است مطرح شود مسائل سیاسی روز و بیان مشکلات مردم در شهرستان است و سعی کردم بیان کننده مطالبات مردمی باشم.

تاکنون از مردم درباره خطبه های خود نظرسنجی کرده اید؟ البته نه از روی چهره هایشان!

صابری: بله (با لبخند)، ما فضا را به گونه ای آماده کردیم که تمام اقشار بتوانند بیان کننده نظرات خود باشند، برای این کار هم ستاد نماز جمعه متشکل از 38 نفر است، بنابراین ارتباط گیری ما در سطح شهر دامنه با مردم با گستردگی بیشتری روبرو است و جلسات هفتگی که داریم نظرات مردم، نقد و پیشنهادهایشان منتقل می شود و ما نیز در خطبه های خود تا جای که با موازین مغایر نباشد ترتیب اثر می دهیم.

امام جمعه ها چپی هستند یا راستی؟

صابری: ابتدا ائمه جمعه باید در چارچوب رسالت نماز جمعه سخن بگویند و باید دید که این سخنان در چارچوب قرار می گیرند یا نه؛ حال برخی از اقشار خود را بیشتر مطابق با رسالت های نماز جمعه و آرمان های انقلاب می دانند که این نیز همه جا می تواند صدق کند برای مثال یک ائمه جمعه در خصوص بی قانونی و ناهنجاری سخن می گوید، خود به خود فردی که قانون را رعایت نمی کند و هنجارشکن است سخنان را خطاب به خود می داند و موضع می گیرد.

البته نمی شود این موضوع را هم منکر شد که گاها اتفاق می افتد که درصد کمی جناحی سخن می گویند البته در طرف مقابل گروه های مختلف در تریبون های که دستشان هم هست این کارها را به وفور انجام می دهند، حتی تخریب هم می کنند؛ یکی از رسالت های ائمه جمعه این است که همگرایی بین احزاب ایجاد کند بنابراین باید فراجناحی فکر کند و حافظ آرمان های انقلاب باشد، حال در این میان هم ممکن است برخی ناراحت شوند چون مطابق با سلایق و آرمان آن ها نیست.

شخصاً با گروه های سیاسی شهر چگونه تعامل دارید؟

صابری: من در چارچوبی که برای خود تعیین کردم بنا را بر تعامل با تمام افکار و جناح ها بر اساس منافع عامه مردم در چارچوب موازین قانون و شرع گذاشتم، حتی در بدترین شرایط هم اختلاف را کنار می گذارم برای منافع مردم ارتباط گیری می کنم البته این زمانی اتفاق می افتد که افراد مقابل نیز بنا را بر تعامل گذاشته باشند و نه لجبازی و دشمنی.

ارتباط گیری شما با مردم به چه صورت است؟

صابری: ابتدا در خصوص سؤال شما یک درد دل داریم، استحضار دارید وقتی نرده های نماز جمعه بین مسئولان و مردم برداشته شد چقدر رسانه ها به آن پرداختند و به قول شما تیتر شد که کاری بسیار پسندیده و قابل تقدیر بود چون باعث خوشحالی مردم شد اما آیا شکل دیگر این نرده ها در ادارات، همان درهای مدیران نیست؟ برای برداشتن این نرده های بلند بین مردم و مسئولان رسانه ها چرا سخن نمی گویند؟ اصلاً بین مردم یک سؤال بپرسید دسترسی به یک امام جمعه راحت تر است یا فرماندار یا استاندار؟

من در خصوص جواب سؤال شما باید بگویم من در شادی و غصه مردم شریک می شوم و در اجتماعاتشان شرکت می کنم و در دفتر امام جمعه برای طرح موضوعات مختلف به روی مردم باز است؛ با جوان ها بسیار راحتم، حتی با جوان ها استخر می رویم، فوتبال بازی می کنیم، سر مزارع کشاورزی حاضر می شویم حتی برای عرض یک خداقوت و حتی برای حل مشکلات ساعت مشخص نداریم و هر کجا که مردم نیاز به کمک داشته باشند و بدانیم با حضورمان می توانیم آن را حل کنیم، حاضر می شویم تا جای که توانستم خواستم که مردم من را از خودشان بدانند چون ارتباط تصنعی کاملاً زننده است و مردم این را خوب می فهمند.

شما یکی از ائمه جمعه جوان کشور محسوب می شوید، در راستای حل مشکلات جوانان چه کردید؟

صابری: ما گام دوم انقلاب را شروع کرده ایم، مقام معظم رهبری در سند گام دوم انقلاب نگاه ویژه ای به مقوله ای جوان و جوان گرایی داشته است، ایشان در این سند جایگاه جوان را کاملاً مشخص کرده است و بر همگان تکلیف کرده که باید به سمت جوان گرایی بروند؛ ائمه جمعه هم همین گونه اند و باید نگاه ویژه به موضوع جوان داشته باشند و سعی کنند که راه را برای ازدواج و شغل جوانان در حیطه وظایف خود هموار سازند.

در این سه سال گذشته که به عنوان امام جمعه شهر دامنه تعیین شده ام سعی کردم از جوانان تا جایی که بوده استفاده کنم، به طور مثال اکنون اکثر افرادی که در ستاد نماز جمعه حضور دارند، از جوانان هستند البته این حضور جوانان در کنار با تجربه ها است که تلفیقی از جوان و تجربه است.

آیا برای بیان مشکلات در پشت تریبون نماز جمعه ملاحظاتی هم دارید؟

صابری: برای بیان مشکلات مردم هیچ گونه ملاحظاتی نداریم اما گاهی مسئولان برای عدم حل آن مشکل دلایلی دارند که قابل قبول است و باید وقت بدهیم تا این مشکل حل شود و بدون هیچ سوءنیتی در پی حل مشکل باشیم نه فقط بیایم برای جوسازی مشکل را مطرح کنیم چون مردم این گونه بی اعتماد می شوند و آسیبش به کل کشور است.

البته ائمه جمعه از مطرح کردن برخی مسائل در نماز جمعه اجتناب می کنند اما این نیست که پیگیر مشکلات نباشند و آن زمان که دیگر ببینند مسئولی کم کاری می کند و به دنبال حل مشکل نیست برای آنکه مردم بدانند امام جمعه آن ها پیگیر موضوعات است مسئله را مطرح می کند چون اگر آن را با مردم در میان نگذارد به محافظه کاری و پیگیر نبودن متهم می شود.

ریشه مسائل شهر و شهرستان را در کجا می بینید؟

صابری: اگر بخواهم بیست تا از مشکلات را لیست کنیم همان اول باید بگویم، بخشی از مشکلات به قصور مردم و بخشی دیگر به قصور مسئولان از جمله ائمه جمعه برمی گردد؛ البته در اینجا باید گفت، اولین لایه مسئولانی که در ایجاد مشکلات برای منطقه فریدن نقش داشتند، مسئولان استان هستند حال هر جناح، هر خط سیاسی و فکری که بودند و هستند چون در همه دوره های سیاسی به چهار شهرستان غرب استان نگاه تبعیض آمیز شده است و این نگاه اگر تغییر نکند شهرستان فریدن هیچ پیشرفتی نخواهد کرد البته مسئولان استان اکنون احساس خطر کردند و در برخی از حوزه ها این نگاه تغییرات کمی داشته اما حتی به نزدیکی آن نقطه ایده ال هم نرسیده است.

شواهد عینی نشان می دهد تنها علت عقب ماندگی شهرستان فریدن، همین نگاه تبعیض آمیز استان است که در دوره استاندارها و مسؤولان مختلف با گرایش منحصر به خود اتفاق افتاده و جالب است که بدانید تنها چیزی که احزاب در فریدن بر آن اتفاق نظر دارند همین موضوع است با این تفاوت که اگر جناح موافق خودشان بر سر کار بود به گونه ای این موضوع را مطرح می کنند که از تبعات آن بکاهد اما همه آن ها می دانند که دلیل این توسعه نیافتگی شهرستان نشأت گرفته از نگاه های نامتعارف مسئولان استان به این منطقه می باشد.

باید بگوییم برخی هم در داخل شهرستان از رفتار استان به مانند خود مسئولان استانی منافعی دارند و اگر شهرستان رو به توسعه برود منافع آن ها در خطر می افتد چون اینجا با تکیه بر اصالت و پیشینه تاریخی که دارد تنها کوچک ترین توجه به آن شود رو دست بسیار از شهرستان ها و حتی مرکز استان خواهد زد و ما خوب می دانیم شاید بیشترین جمعیت مرکز استان را فریدنی ها در اختیار دارند و مسئولان استان می ترسند فریدن اگر روبه توسعه رود با شاخص ترین امتیاز خود یعنی اصالت از آن ها پیشه بگیرد بنابراین بسیاری در پی آن هستند که شهرستان در همین منوال کنونی باقی بماند.

چرا برخی تنش ها تا آنجا پیش می رود که امتیازهای شهرستان را هم از بین می برد؟

صابری: من این سؤال را با یک مثال پاسخ می دهم، شما یک گروه کوهنوردی را در نظر بگیرید که برای فتح یک قله راهی کوهستان می شوند اما راهنمای این گروه کسی است که اصلاً در گروه حضور ندارد و از بیرون راهنمایی می کند، اعضای این گروه می روند و در یک گردنه و یا یک بیراه گرفتار می شوند و اینجا وقتی مشکلات و مصائب به افراد فشار می آورد، آن ها به خودشان می پردازند و وارد نزاع با یکدیگر می شوند اما آن ها نمی دانند دلیل اصلی این مشکل راهنمای بود که از بیرون گروه را راهنمایی کرد هر چند اعضاء کورکورانه قبول کردند اما مشکل اصلی راهنمای بیگانه ای بود که به قصد گروه را به بی راه فرستاد.

اوضاع احزاب در فریدن هم به این صورت است، برخی تنش های دو حزب در فریدن هم ناشی از همین نگاه تبعیض آمیز و از پیش طراحی شده است، برخی از بیرون قصد دارند که نخبه های سیاسی، چهره ها شناخته شده درون شهرستان به جای مطالبه گری از بیرون به خود بپردازند البته برخی هم منافعشان در این است که دو حزب با هم در جنگ باشند تا آن ها به منافع خود برسند.

افراد در بسیاری از جلسات و تجمعات، درد کهن فریدن را سیاسی بازی یا سیاست زدگی می دانند که من به آن اعتقاد ندارم زیرا من می گویم این مشکلات از بیرون و از نگاه تبعیض آمیزی که دیگران به شهرستان دارند به آن تزریق شده است.

احزاب در فریدن می توانند در برخی از مطالبات حتی با اختلاف سلیقه های که دارند برای منافع مردم با یکدیگر ائتلاف داشته باشند؛ یکی از رسالت های ائمه جمعه این است که مطالبات را به سمتی سوق دهد که همه علایق و سلایق آن را جزء قدر مشترک ها و اهداف خود بدانند.

برای مثال در مسئله آب شرب شهرستان امام جمعه به عنوان پدر معنوی شهرستان فریدن مطالبه را به سمتی برد که جزء خواسته ای همه احزاب بود اما باز دیدیم برخی آن را همراهی نکردند و سنگ اندازی های شد هر چند امروز همه می دانند که اگر این مطالبه تحقق نیابد ضرر خواهند دید بنابراین همراه شدند هر چند اگر این احزاب سر موضوع آب زودتر به ائتلاف رسیده بودند الان کلنگ این پروژه هم زده شده بود.

من نمی دانم چرا در فریدن هر پروژه ای می خواهد انجام شود می گویند اوضاع اقتصادی بد است، سال ها است که اوضاع بودجه ای فقط برای فریدن بد است، آقایان اگر در شیوه عدالت هستند یک بار هم اوضاع اقتصادی برای خود اصفهان بد باشد یا برای شهرستان های دیگر بد باشد چرا فقط فریدن همیشه طعم بی پولی و بی بودجه ای را بکشد.

دو گروه سیاسی فریدن با همه اختلاف سلیقه های که دارند اگر برای منافع فریدن بیایند زیر چتر مطالبه گری از بیرون و دنبال مطالبات خود از بیرون باشند، کارهای بزرگی رخ می دهد اما این احزاب نمی آیند چون برخی منافع خود را در اختلاف این دو گروه می دانند و نمی گذرند که این ائتلاف صورت بگیرد.

برخی می گویند چون امام جمعه انتصابی مستقیم و غیرمستقیم از سوی رهبری است نباید نقد شوند، نظر شما چیست؟

صابری: حضرت آقا فرمودند که حتی به خودشان هم می توانید نقد کنید اما نقد را باید دید برای چه انجام می دهند برای حل مشکل است یا برای ایجاد تنش و حاشیه است؛ نقد سازنده را به جد پذیرایم، ما حتی خود ائمه جمعه به عملکردها خودمان نقد می کنیم، من از نزدیکانم شنونده شدیدترین نقدها بودم، نقد اگر دلسوزانه باشد در حکم همان امر به معروف و نهی از منکر است، امام صادق فرمودند: خَیرُ إخوانِکم مَن أهدی إلَیکم عُیوبَکم (بهترین برادرانِ شما، کسی است که عیب هایتان را به شما هدیه دهد).

آیا سؤالی بود که دوست داشتید پرسیده شود؟

صابری: منتظر یک سؤال از سمت شما بودم که پرسیده نشد؛ ابتدا گفتم که نماز جمعه قدرتمندترین رسانه نظام اسلامی است و یکی از رسالت های مهمش پل ارتباطی بین مسئولان و مردم است پس بنابراین می طلبد که خود مسؤولان در نماز جمعه حضور یابند.

وضعیت حضور مسؤولان در نماز جمعه دامنه اسفناک است، به جزء رؤسای دو سه اداره و ارگان که از آن ها تشکر می کنیم مابقی مسؤولان در این سه سال که امام جمعه هستم هیچ کدام حضور نیافتند؛ این لکه ننگی است بر دامن مسؤولانی که در این سه سال حتی در بدترین شرایط هم که منتقد هستند، در نماز جمعه شرکت نکردند و این توهین به من نیست بلکه توهین به مردم شهر دامنه است.

به عنوان نماینده مردم باید بگویم مردم از عدم حضور مسئولان در نماز جمعه شهر دامنه شاکی هستند، تعداد کل مدیران فریدن ده تا بیست نفر بیشتر نمی شود پس عملاً من برای خودم نیازی نمی بینم که آن ها پای خطبه های شخص صابری بنشینند بلکه من سخنم این است که بین مردم حاضر شوند اول نماز جمعه و قبل نماز جمعه شنونده مشکلات مردم باشند و این همان پل ارتباطی بین مردم و مسؤولان است شاید در این حضورها گره ای کوچکی از مردم باز شود.

برخی که مدعی اعتدال اند با عدم حمایت و حضورشان از نماز جمعه نشان دادند که چگونه دوگانه رفتار می کنند و سیاسی بازی می کنند و این ها را مردم خوب می فهمند.

در پایان هم از شما تشکر می کنم که در شهر دامنه حضور یافتید، مردم این شهر بسیار نجیب و اصیل هستند، باید بیشتر به موضوعات این شهر پرداخت اینجا ظرفیت ها بسیاری برای توسعه شهرستان وجود دارد، که باید معرفی و دیده شود.

انتهای پیام/63064/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha