قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۸۴۴۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

چه رفتارهایی شما را در معرض خطر ابتلا به هپاتیت قرار می دهد؟

روز ششم مرداد یا 28 جولای، روز جهانی هپاتیت است. این روز به افتخار سالروز تولد پروفسور« ساموئل باروخ بلومبرگ» کاشف ویروس هپاتیتB، نام گذاری شده است.

چه رفتارهایی شما را در معرض خطر ابتلا به هپاتیت قرار می دهد؟
ایران جزو کشورهای پیشرو در زمینه کنترل هپاتیت است. شیوع هپاتیت B در کشور ما زیر 1.5 درصد و شیوع هپاتیت C زیر 0.5 درصد است. مسئولان وزارت بهداشت برنامه هایی برای کنترل کامل این بیماری دارند. این در حالی است که میزان شیوع این بیماری در برخی کشورهای همسایه نزدیک به 10 برابر میزان شیوع آن در ایران است.

 

چالش های موجود در کنترل کامل هپاتیت C چیست؟
به صورت کلی سه چالش اصلی بر سر راه کشورها برای کنترل کامل هپاتیت C قرار دارد؛ آگاهی یافتن مبتلایان از ابتلا و شناسایی بیماران، درمان بیماران و کاهش مرگ و میر مبتلایان. دشوارترین این موارد، شناسایی بیماران است.

طبق اعلام وزارت بهداشت، هنوز تعداد زیادی از مبتلایان به این بیماری در ایران تشخیص داده نشده اند بنابراین امکان دریافت دارو را پیدا نکرده اند. از آن جا که در صورت دریافت دارو، این بیماران می توانند بهبود یابند، وزارت بهداشت روی موضوع تشخیص بیماران، تاکید زیادی دارد و برنامه هایی نیز برای آن در نظر گرفته است.

 

آیا می توان هپاتیت C را از بین برد؟
تا کنون، هنوز هیچ واکسنی برای مقابله با هپاتیت C ساخته نشده است. بنابراین امکان ریشه کنی کامل این بیماری وجود ندارد اما با آگاهی بخشی می توان از شیوع آن تا حد زیادی جلوگیری کرد و حتی میزان شیوع آن را به حدود یک دهم میزان فعلی رساند. بر همین مبنا وزارت بهداشت، برنامه هایی را در مکان هایی که احتمال شیوع این بیماری وجود دارد، اجرا کرده است. از جمله این اماکن پاتوق های معتادها، زندان ها و مراکز ترک اعتیاد است. با آگاهی بخشی و البته اختصاص دادن برخی امکانات به افراد معتاد می توان از شیوع این بیماری جلوگیری کرد.

 

چه کسانی باید بیشتر نگران ابتلا به هپاتیت باشند؟
برخی رفتارها می تواند افراد را در معرض خطر ابتلا به هپاتیت قرار دهد. به فهرست زیر نگاهی بیندازید. اگر پاسخ شما به مواردی از این فهرست مثبت است، شاید بهتر باشد درباره احتمال ابتلا به هپاتیت با پزشک مشورت کنید.

 

انجام کارهای دندان پزشکی در محیط های غیراستاندارد
انجام تتو، سوراخ کردن گوش یا پیرسینگ در محیط های غیراستاندارد و با وسایل غیراستریل
انجام کارهای زیبایی، آرایشگری و کار ناخن در محیط غیراستاندارد و با وسایل غیراستریل
دریافت خون و محصولات خونی به ویژه پیش از سال 75
استفاده از سرنگ مشترک برای تزریق مواد مخدر
استفاده از تیغ یا مسواک مشترک
رفتارهای جنسی پرخطر
به صورت کلی افرادی که تشخیص مشکلات کبدی، آلودگی به ویروس HIV، ایدز، بیماری های مقاربتی یا دیابت را دریافت کرده اند، بهتر است از نظر ابتلا به هپاتیت نیز بررسی شوند.

 

روزنامه خراسان 

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha