قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۸۴۳۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

استاد دانشگاه:

رها سازی متناوب آب در  زاینده رود پیامدهای نامطلوب به دنبال دارد

استان ها اصفهاناصفهان عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان گفت: رها سازی متناوب مقدار معینی آب در  زاینده روز پیامدهای نامطلوب به دنبال دارد که با رهاسازی پیوسته آب، این رودخانه به شرایط عادی نزدیکتر شده و خسارات ها کاهش می یابد.

رها سازی متناوب آب در  زاینده رود پیامدهای نامطلوب به دنبال دارد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، محمد کوشافر روز یکشنبه نابودی اکوسیستم را از جمله پیامدهای خشکی این رود فلات مرکزی  ایران برشمرد و افزود: گرچه همواره در گفتار از احیا زاینده رود صحبت می شود اما آنچه در واقعیت اتفاق می افتد رها سازی آب بر اساس ذخایر سد برای مصارف مختلف و تامین نیاز کاربران است.  

این عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: امسال برخلاف انتظار، با بارندگیهای کم نظیر و بیش از نرمال در سرشاخه های زاینده رود، آبگیری سد کامل نشد، گاوخونی تشنه ماند و رودخانه زاینده رود باز و بسته شد.

وی بیان کرد: سوال اینجاست  آیا برای جریان دایمی زاینده رود و احیا تالاب بین المللی گاوخونی از این به بعد باید منتظر بارندگی دو برابر نرمال در هر سال آبی باشیم؟

کوشافر ادامه داد: برای برخورداری از زاینده رودی دایمی و پایداری سرزمین، باید آن طرف موضوع را هم ببینیم که چه عواملی باعث شده تا در این سال پر بارش که انتظار جریان دایمی یا کاملتر زاینده رود می رفت، در برخی ماه های سال آبی، رودخانه خشک بماند.

وی تصریح کرد: احیا زاینده رود و تالاب بین المللی گاوخونی  با این ساز وکار، دور از دسترس است بنابراین باید فکر اساسی در این زمینه بشود.

برخی از کارشناسان می گویند در روزگاران نه چندان دور حیات در زاینده رود جریان دارد اما در سالهای اخیر بر اثر بی تدبیری  
خروجی سد زاینده رود از بامداد روز پنجشنبه سیزدهم تیرماه به مدت ۲۰ روز برای کشت بهاره کشاورزان شرق و غرب اصفهان افزایش یافت.

دریچه های سد زاینده رود که از بامداد هشتم بهمن پارسال برای استفاده از کشاورزان برای کشت پاییزه این دوره بازگشایی و آب در بستر این رودخانه در کلان شهر اصفهان جاری شد، ۲۸ بهمن کاهش یافت تا بخش وسیعی از این رود به ویژه در منطقه کلان شهر اصفهان همچون ماه ها پیش آن با خشکی روبرو شود و قرار شد برای نوبت دوم آبیاری کشت کشاورزان در فروردین امسال دوباره زاینده رود بازگشایی شود.

پس از آن ‎رییس جمهوری ۱۳ اسفند امسال به وزارت نیرو دستور داد تا با در نظر گرفتن نیازهای زیست محیطی در ایام نوروز، آب را در زاینده رود رها کندو بعد از آن زمان تاکنون آب در بستر زاینده رود جاری بوده است و تا روزهای پایانی خرداد امسال ادامه داشت.

زاینده رود بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران است که از کوه های زاگرس مرکزی بویژه زرد کوه سرچشمه گرفته است و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق پیش می رود و به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می ریزد.

۷۱۵۰ /۶۰۲۶/

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha