قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۸۴۱۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

بیماری «لامپی اسکین» در زنجان کنترل شده است

مدیر کل دامپزشکی استان زنجان از کنترل بیماری لامپی اسکین در زنجان خبر داد و گفت: در سال جاری 60 هزار رأس گاو واکسینه شدند.

بیماری «لامپی اسکین» در زنجان کنترل شده است

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، محمد باقر حاج کاظمی امروز در زنجان اظهار کرد: بیماری لامپی اسکین در زنجان کنترل شده است.

مدیر کل دامپزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه پیشرفت بیماری لامپی اسکین در زنجان از اواسط اردیبهشت مطرح شد، افزود: با شیوع این بیماری در زنجان اقدامات برای جلوگیری از شیوع بیماری در استان زنجان آغاز شد.

وی با اشاره  به اینکه استان زنجان با سایر استان های دارای شاخه بیماری لامپی اسکین مکاتبه های خود را آغاز کردند، گفت: در کانون ها و شعاع کانون ها واکسیناسیون انجام شده است.

حاج کاظمی با اشاره به اینکه بیماری لامپی اسکین بیماری مختص دام  است و در بین گاو و گوساله شیوع پیدا می کند، افزود: این بیماری مشترک بین انسان و حیوان نیست و اگر بیماری در مراحل اولیه و ابتدایی باشد گوشت حیوان قابل مصرف است.

مدیر دامپزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه از تعداد 100 گاوی که با بیماری لامپی اسکین درگیر می شوند، دو سه رأس تلف می شوند، عنوان کرد: در استان زنجان تلفات کمتر از این تعداد بوده است.

وی با اشاره به اینکه در مجموع بیماری لامپی اسکین در زنجان 45 رأس دام تلفات داشته است، گفت: از این تعداد 20 رأس تلف شده و 25 رأس کشتار شده است.

حاج کاظمی با اشاره به اینکه در سال جاری 60 هزار رأس گاو  در استان زنجان واکسیناسیون شده اند، افزود: واکسیناسیون در استان زنجان توسط بخش خصوصی و دولتی انجام شده است.

مدیر کل دامپزشکی استان زنجان بیماری لامپی اسکین را خسارت زا خواند و گفت: این بیماری توسط مگس ها و پشه ها منتقل می شود و این موضوع بحث کنترل بیماری را سخت تر می کند.

وی با قدردانی از تلاش استاندار زنجان در راستای تامین واکسن برای کنترل بیماری لامپی اسکین گفت: با توجه به در گیر شدن 25 استان با این بیماری توان تولید واکسن کاهش یافت و مکاتبه  استاندار زنجان با سازمان مرکزی موجب شد، واکسن این بیماری بدون محدودیت در اختیار استان زنجان قرار گیرد.

حاج کاظمی خاطر نشان کرد: دامپزشکی هم اکنون نیز در حوزه های مختلف فعالیت داشته و واکسیناسیون بیماری های دیگر چون تب مالت، تب برفکی، شاربن و ... در حال انجام است.

انتهای پیام/73009/ق30

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha