قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۸۳۹۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

فارس من| تصمیم گیری درباره تعیین تکلیف «چلوها» موضوعی ملی است

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: چلو ها در کل کشور پراکنده شده اند و تصمیم گیری درباره تعیین و تکلیف آن ها ملی است و تهران قبول کرده است به صورت ملی به این موضوع رسیدگی کند و یکسری نیز در حوزه استان رسیدگی می شوند.

فارس من| تصمیم گیری درباره تعیین تکلیف «چلوها» موضوعی ملی است

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، در سامانه «فارس من» سوژه ای تحت عنوان «حضور افراد بی هویت و چلو در حاشیه شهر مشهد» به ثبت رسانده اند و درخواست پیگیری در خصوص این معضل را داشته اند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی درباره تعیین و تکلیف افراد فاقد هویت گفت: ماده ۴۵ ثبت احوال به صراحت بیان می کند که هر کسی که فاقد هویت است باید به ادارات ثبت احوال مراجعه کند و در آنجا بعد از تکمیل فرم های مربوط نسبت به تعیین و مشخص شدن، هویت شان اقدام شود.

حسن جعفری با بیان اینکه قانون در جمهوری اسلامی ایران درباره هویت افراد بلاتکلیف نیست، یادآور شد: ما فاقد هویت بلاتکلیف نداریم، برخی افراد تابعیت مشکوک دارند، یعنی برخی افراد آمده اند تابعیت ایرانی گرفته اند اما در طی مسیر در تابعیتشان تردید به وجود آمده است به طور مثال تبعه خارجی افغانستانی، سند سجلدی یک تبعه ایرانی را گرفته که ما از آن ها به مشکوک التابعه یاد می کنیم.

وی در خصوص افراد مشکوک التابعیت تصریح کرد: این افراد بعد از مراجعه به اداره ثبت احوال و پر کردن یک سری از فرم ها به فرمانداری می روند و تشکیل پرونده می دهند، در آنجا تشخیص داده می شود این فرد تبعه ایرانی است یا خیر، اگر ثابت شود فرد ایرانی است سند سجلدی به او اعطا می شود، در غیر این صورت اگر ثابت نشود وی ایرانی نیست، سند سجلدی او باطل می شود و ممنوع خدمات می شود تا تعیین و تکلیف شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی عنوان کرد: برخی افراد وجود دارند که مدارک هویتی ندارند و به ثبت احوال هم برای مشخص شدن ملیت و تابعیتشان مراجعه نمی کنند و ادعا دارند ایرانی هستند، وقتی سابقه تاریخی شان بررسی می شود مشخص می گردد، اینها غیرایرانی هستند، «چلو ها» جزو این طیف است.

جعفری ادامه داد: درباره «چلو ها» دو اتفاق افتاده است، یک عده از این گروه به اداره اتباع مراجعه کردند و کارت آمایش دریافت کرده اند و یک عده هم می گویند ما ایرانی هستیم، بنابراین می آیند به مسؤولان مراجعه می کنند و می گویند ما ایرانی هستیم و ما را تعیین و تکلیف کنید تا یکسری امتیازات اخذ کنند.

وی با بیان اینکه اگر این افراد مدعی ایرانی بودن هستند، باید به اداره ثبت احوال مراجعه کنند تا نسبت به احراز هویت آن ها اقدام شود، گفت: ما در کمیسیون مربوطه گفتیم نه تنها چلو ها بلکه همه افرادی که به نوعی در این دسته هستند و مدارک هویتی ندارند، در دستور کار شناسایی قرار بگیرند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی بیان کرد: در حال حاضر اعضای کمیسیون اتباع برای سرشماری این افراد اقدام کرده اند، آمار که تکمیل شود نسبت به تعیین و تکلیف این افراد اقدام می شود.

جعفری ادامه داد: چلو ها در کل کشور پراکنده شده اند و تصمیم گیری درباره تعیین و تکلیف آن ها ملی است و تهران قبول کرده است به صورت ملی به این موضوع رسیدگی کند و یکسری هم در حوزه استان رسیدگی می شوند، آن دسته از چلو ها که تبع افغانستانی شناخته شده اند و کارت آمایش دارند طبق قانون اتباع با آن ها رفتار می شود و آن دسته که اقدامی برای تشخیص هویت خود انجام نداده اند را سرشماری می کنیم و نسبت به تعیین و تکلیفشان اقدام می شود.

معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی خراسان رضوی مهاجرت بی رویه اتباع بیگانه را از دلایل دیگر افزایش افراد فاقد هویت در حاشیه شهر دانست و تاکید کرد: تدبیر ما در استانداری این است هر چه سریع تر این افراد تعیین و تکلیف شوند و اگر ایرانی هستند و یا غیرایرانی هستند زودتر شناسایی شوند تا ما بتوانیم کنترل های امنیتی روی آن ها داشته باشیم.

انتهای پیام/ ۷۰۰۶۸

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha