قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۸۳۸۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

کنسرت حسین زمان موسیقی پاپ با مبنای علمی و ارکستر بزرگ

«حسین زمان» درحالی پس از هفده سال دوری، شامگاه پنج شنبه سوم مردادماه کنسرت خود را در مرکز همایش های برج میلاد به اجرا گذاشت که اولویت کارش را تاکید بر ارزش های کم رنگ شده، ارکستر، مفهوم و محتوای این روزهای موسیقی پاپ بنا نهاده بود.

کنسرت حسین زمان موسیقی پاپ با مبنای علمی و ارکستر بزرگ

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، خبرگزاری فارس ـ گروه موسیقی ـ علیرضا سپهوند:  پنج شنبه شب پس از 17 سال کنسرتی در سالن برج میلاد به اجرا درآمد که کلام و مفهوم، محور اصلی این رویداد هنری را تشکیل می داد. «حسین زمان» یکی از اولین خوانندگان نسل اول پاپ بعد از انقلاب است که به دلایلی 17 سال از اجرای صحنه ای به دور بود و حالا در این شب با ترکیبی از آثار قدیمی و جدید خود شبی موسیقایی قابل قبولی را برای مخاطبین خود رقم زد.

این خواننده برآمده از نسل خوانندگان و جریانی است که بر مفهوم «موسیقی به ما هُوَ موسیقی» تاکید دارد و این را می شد ابتدا از ارکستر 30 نفره اش تشخیص داد. چراکه این روزها غالب اجراهای صحنه ای پاپ با آنسامبلی تقریبا یکسان شامل چند نوازنده گیتار آکوستیک، الکتریک گیتار، بِیسیس، نوازنده درامز و پرکاشن و در برخی موارد همراه با یک نوازنده سولیست ویلن روی صحنه می آیند. تازه بسیاری از خوانندگان پاپ امروزی که با یک لپ تاپ و چند نوازنده دکوری حتی زحمت خواندن لایو به خود نداده و اجرای خود را در کمال بی احترامی به مخاطبینی که مبالغ هنگفتی برای تهیه بلیت پرداخت کرده و ساعت ها در ترافیک معطل مانده و خود را به اجرایی رسانده اند که خواننده اش حتی حال خواندن نداشته و مبادرت به «پلی بک» می کنند.

اما کنسرت پنج شنبه شب «حسین زمان» از همان نسل برآمده از عشق به موسیقی و اصالت هنر و تلفیق به جای شعر و موسیقی بود و شبی خاطره انگیز و مطبوع برای مخاطبین رقم زد.

این خواننده که اولین اثر خود با عنوان «بغض» که از آثار نوستالژیک بود برای مخاطبین انتخاب کرد و به اجرا گذاشت. بسیاری در روزهای پیش از این کنسرت در رسانه ها و فضای مجازی در مورد توانایی این خواننده و مدت زمان طولانی دور بودن وی از صحنه نظر داده بودند و اینکه او نمی تواند به خوبی بخواند و حنجره اش توان اجرای دو سانس موسیقی را ندارد اما با اجرای اولین آهنگ خلاف این اثبات شد و شاهد اجرایی خوب از این خواننده با کسوت بودیم. از ادای درست واژگان و آکسان گذاری صحیح تا ویبره ها و غَلت و تحریرهای روان و رعایت فورته پیانوها و نوآنس همه و همه برآمده از مکتبی موسیقایی علمی بود.

«حسین زمان» از نسل خوانندگان دهه هفتاد بود که در کنار چند خواننده دیگر انقلابی در موسیقی باکلام کشور رقم زدند و در آن روزها که موسیقی پاپ لس آنجلسی و به اصطلاح «اون وَرِ آبی» حکمفرما بود، تمام توجه ها را به گونه ای از موسیقی پاپ جلب کرد که این گونه جدید موسیقایی تمام سلیقه مخاطبین آن روزگار را اقناع می کرد و خوانندگان لس آنجلسی را به حاشیه کشاند. حالا خواننده ای که از آن دوران با وقفه ای حدود دو دهه ای برای مخاطب امروز روی صحنه می رود دست به ریسکی تمام و کمال زده است. همانطور که خود خواننده می گوید: «بسیاری از دوستانم به من توصیه کرده بودند که اقدام به برگزاری کنسرت نکنم چون دیگر کسی مرا به خاطر نخواهد آورد و شاید حنجره من بعد از این مدت طولانی توانایی اجرای دو نوبت کنسرت در یک شب را نداشته باشد اما من باور داشتم که در خاطر شما مانده ام و امشب آمده ام تا با اجرای گلچینی از قطعات قدیمی و تعدادی قطعات جدید با شما تجدید دیدار کنم و بگویم هنوز هم می توانم برای شما بخوانم.»

 

حسین زمان در ابتدای این کنسرت و پس از اجرای قطعه «بغض من» ضمن ابراز خوشحالی و تشکر از مخاطبانی که از شهرهایی چون مشهد، رشت، کرمان و دیگر شهرستان ها برای تماشای کنسرت آمده بودند، درباره حضور مجددش بر روی صحنه گفت: «چقدر نبودن روی این صحنه و ندیدن روی شما، سخت بود. آخرین باری که روی این صحنه بودم، اینقدر موهایم سفید نبود و این سفیدی مو حرف های بسیاری دارد که نمی توانم همه آن ها را اینجا بگویم.»

ارکستر بزرگ شامل سکشن سازهای زهی، بادی، کوبه ای و گیتار الکتریک، باس، درامز و سازهای پرکاسیو همه و همه نشان از اهمیت و هنر محوری این اجرا داشت چراکه این روزها اجرا با این تعداد نوازنده اصلا توجیه اقتصادی و مالی ندارد. مخاطب این کنسرت اما با یک ارکستر بزرگ با زهی های کامل و سازهای بادی بعلاوه سازهای آنسامبل موسیقی پاپ شاهد اجرایی ارکسترال تلفیقی بود که به نحو احسن از عهده کار برمی آمدند.

افسوس از جریان امروزه موسیقی پاپ که شدیدا جنبه تجاری پیدا کرده و بسیاری از تهیه کنندگان موسیقی کسانی هستند که کوچک ترین عِرقی به موسیقی نداشته تنها بوی پول و «تِرن آور» بالای مالی که موسیقی این روزها به خود دیده است آن ها را به این عرصه کشانده است. بویژه برخی تهیه کنندگانی که با زور تبلیغات و پول یک شبه خواننده هایی را برند کرده و با قراردادهایی یک طرفه آن ناخواننده ها را اجیر کرده و درآمدهای میلیاردی به چنگ می زنند. کار اینها از تمام جهات برای جامعه، جوانان و هنر موسیقی مضرّ است تنها سود این کار سود مادی یک شخص تاجر است ولاغیر. اما کنسرت هایی که محوریت با خود موسیقی و مخاطب است و مسائل مالی در رده های بعدی اولویت قرار دارند باید بسیار بیشتر مورد حمایت از سوی مخاطبین و مسولین قرار بگیرند.

 

 

حسین زمان اتفاقا زمانیکه نوبت به اجرای قطعه  «حس ناشناس» (فکر تو) رسید گفت: موسیقی ما، به ناحق خواننده محور شده، در صورتی که اگر نوازنده، ترانه سرا، تنظیم کننده، صدابردار و غیره نباشند کار ما خریداری نخواهد داشت.

کنسرت «حسین زمان» نشان داد که ذائقه مخاطب امروزی که به انواع موسیقی های سطحی و مخرّب آلوده شده را می توان با حمایت از اجراهای خوب که بر مبنای علمی و درست استوار هستند بهبود یابد. این امر طیف وسیعی از مسائل را دربر می گیرد. از یک سو جوانان و نوجوانانی که از خوراک های موسیقی های بسیار سخیف با کلام سطحی و نازل تغذیه می کنند و به شدت از جنبه رفتاری و فکر آسیب می بینند، از سوی دیگر موسیقی های علمی و درست بویژه موسیقی های پاپ علمی، موسیقی کلاسیک ایرانی و موسیقی نواحی هرچه بیشتر به حاشیه رانده می شود و هنرمندان این حوزه ها به شدت سرخورده می شوند از سوی دیگر بسیاری از هنرمند نماها و تهیه کنندگان سودجو با تخریب گوش و ذهن مخاطبین تنها به سودهای میلیاردی خود می اندیشند.

 

 

 

یکی دیگر از بخش های جذاب این کنسرت اجرای یک قطعه با پیانونوازی «محمدرضا چراغعلی» و نوانزدگی ترومپت «حسن فراهانی» و خوانندگی «حسین زمان» بود که حال و هوایی متفاوت و متنوع نسبت به دیگر اجراهای این شب داشت. قطعه اجرایی توسط این سه هنرمند «آخرین مرد عروج» نام داشت که با استقبال مخاطبین همراه شد. 

 

در ادامه قطعات دوراهی، شونه زخمی، هبوط، بوی تنهایی، تو تنها ماندی، روشن تر از ستاره، مشق عشق، تو خود منی، یکی لیلی، یکی مجنون، برادر جان، گریه های بعد تو، ایران ... ایران ...، زندونی  اجرا شد که با همخوانی مخاطبان همراه بود.

 

کنسرت حسین زمان با همراهی ارکستر سی نفره به رهبری صابر جعفری و متشکل از نوازندگانی همچون بابک ریاحی پور (گیتار بیس)، حسین شریفی (ترمبون)، حسن فراهانی (ترومپت)، محمود عربانی (مایستر گروه زهی و نوازنده ویلن)، مینا جعفری (همخوان)، عباس معالجی (کلارینت)، علی رضوانی (تار و گیتار)، محمدرضا سلیمیان (پرکاشن)، داریوش مشکین (گیتار الکتریک)، آریا شاه رستم بیک (پیانو)، عطیه پدیدار (همخوان)، بردیا کریمخان زند (درامز)، سحر شاطری (کاخون)، مهدی نایینی (کیبورد)، النا یزدان بخش (همخوان)، راژان بیات (فلوت)، بهراد سوخکیان (ویلن)، داریوش حجازی (ویولا)، غزاله شیرازی، زهرا ساجدی و ابراهیم قائدی (ویلنسل)، پریا کاظمی، رمیصا نفیسی، ستار ترابی، سرمد انکشافی، محمودرضا میرصیافی، نازنین طهرانی، یگانه حسینی نیا و هدیه حجازی (ویلن)، همایون هاشم زاده (ویولا) روی صحنه رفت.

 

محمدعلی بهمنی، قاسم افشار، محمدرضا عیوضی، حمیدرضا هاتفی معاون اجرایی خانه موسیقی، مجید خراطها، سیدمحمدحسن مقدم فر، علی تفرشی، حمید غلامعلی، بهنام ولیزاده، رادین فخار، داود رحمت الهی، محمدرضا چراغعلی، بابک صحرایی، مهدی یراحی، مونا برزویی و حامد حنیفی مهمانان ویژه این کنسرت در دو سانس بودند.

 

کنسرت سوم مرداد ماه حسین زمان به تهیه کنندگی موسسه فرهنگی هنری «نوای باران» به مدیریت «پوریا مطلبی» و سرمایه گذاری شرکت «تماس» برگزار شد.


انتهای پیام/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha