قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۸۳۶۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ضرورت بازبینی بحث اخذ مالیات از صنعت گران

معاون طرح و برنامه وزارت صمت با بیان اینکه سهم مالیات دهندگان در حوزه صنعت ۶۲ درصد و در بخش خدمات ۲۲ درصد است، خواستار بازبینی اخذ مالیات از صنعت گران شد

ضرورت بازبینی بحث اخذ مالیات از صنعت گران

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از شهرستان ساری، همایش بزرگداشت هفته صنعت، معدن و تجارت استان مازندران ظهر امروز در سالن همایش بانک ملی مرکزی استان مازندران برگزار شد.

در ابتدای این همایش آرمان خالقی مدیرکل خانه صنعت معدن و تجارت کشور اظهار کرد: فعالان اقتصادی در خط مقدم هستند و دولت به عنوان پیشتیبان و تأمین کننده خدمات است، با اسلحه خالی در هیچ نبردی موفق نخواهیم بود.

*چرخ اقتصاد را همه با هم بچرخانیم

خالقی بیان کرد: مسؤولیت پذیری در در برابر مسؤولیت مهم است وقتی ما در برابر مسؤولیت ها پاسخگو نیستیم، کارهای عجله ای خوب پیش نخواهند رفت، با بخش خصوصی هم باید همفکری شود، چرخ اقتصاد را همه با هم باید بچرخانیم.

وی از کسانی که در حمایت از تولید گام های خوبی برداشتند تشکر کرد و گفت:  نباید تولید را به خاطر تخلف متوقف کنیم به اصل تولید خسارت وارد نکنیم، اگر خوب فکر کنیم حل مسائل به روال خودش پیش می رود ما باید خوراک دهیم نه اینکه در روندی که ایجاد می کنند، درگیر حوادث باشیم.

*باز کردن راه ارتباطات بین المللی گام محکم پیشرفت مازندران

وی با اشاره به اینکه هم اکنون در استان مازندران کار خوبی برای ایجاد ارتباطات بین المللی و تجارت کشور ایجاد شده، اظهار کرد:  امیدوارم این کار ادامه پیدا کند و گام محکمی برای پیشرفت هر چه بیشتر استان مازندران باشد.

سپس سعید زرندی معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: برای برون رفت از مشکلات در بخش صنعت، معدن و تجارت باید به حل مشکلات درون و برون سازمانی پرداخت.

* توجه به مشکلات درونی و بیرونی مهم است
 
وی افزود: در این شرایط تحریم نفتی باید فرصتی فراهم شود تا مشکلات بیرون از کشور حل شود، در درون کشور هم مشکلات کمبود منابع ارزی است باید اولویت بندی و جمع بندی بشود و ظرفیت های جدید فراهم شود.

*وجود تحرک در بازار صنعت گران 

زرندی گفت: در حال حاضر یک مرکز صنعتی نیازهایش را عنوان می کند و مرکز بعدی مجری رفع نیاز می شود از این رو تحرک جدی بین صنعت گران به وجود آمده است و کمبود منابع ارزی را جبران می شود.

وی اعلام کرد: از استاندار توقع داریم تا کمک کند تا یک استان مرزی در صادرات گام بردارد، چرا که کمتر از دو درصد صادرات به کشورهای همسایه از ایران است در این زمینه استاندار  باید کمک کنند تا این رقم افزایش پیدا کند.

*ضرورت بازبینی بحث اخذ مالیات از صنعت گران

این مسؤول یادآور شد: توجه به بحث نقدینگی باید انجام شود با توجه به اینکه در  تمام کشورها تولیدکنندگان در  حوزه صنعت بخش کمی از مالیات را پرداخت می کنند و بیشترین درصد مالیات دهندگان تولیدکنندگان در بخش خدمات هستند، ولی در ایران سهم مالیات دهندگان در حوزه صنعت ۶۲ درصد و در بخش خدمات ۲۲ درصد است.

وی بیان کرد: باید اصلاح مالیات و ارزش افزوده صورت گیرد و باید مالیات ها را منعطف کنیم و اینکه طوری بیان نکنیم که صنعتگران ما متضرر شده و لطمه خوردند بلکه به انها بال و پر بدهیم .

* سرمایه های سردرگم مردمی باید به سمت تولید آورده شوند

زرندی گفت: سرمایه های مردمی را هم  را به سمت تولید بیاوریم، حدود ۹۰ درصد از نیازهای تولیدکنندگان از منابع در  سیستم بانکی تأمین می شود و کمتر از 10 درصد از بازار سرمایه تأمین می شود،  این نرخ باید شکسته و جا به جا شود و باید سرمایه های سردرگم مردمی را هم به سمت تولید بیاوریم.

* تولیدکنندگان تلاشگران جهادی هستند

در ادامه، عبدالله رضیان عضو کمیسیون صنعت و معدن  مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: تلاشگران عرصه تولید و صنعت به تعبیری تلاشگران جهادی در راه تولید و اشتغال هستند.

وی افزود: با توجه به اینکه در هفته صنعت و معدن قرار داریم، یکی از سخت ترین کاری که امروز در کشور وجود دارد بحث تولید و ورود در عرصه تولید است بخصوص بخش صنعت و معدن است.

*تولیدکنندگان جانفشانان دفاع از کشور هستند

رضیان گفت: تولیدکنندگان و مجموعه دولتی با ارتباط فعال در این بخش می توانند موفقیت های خوبی کسب کنند، اگر در زمان جنگ ما جانمان را برای دفاع از کشور با اخلاص زیر پا گذاشتیم امروز تولیدکنندگان هم در این شرایط قرار دارند.

این مسؤول تصریح کرد: با همه مشکلات و چالش های پیش رو، هنوز پیشرفت های خوبی داریم، در بخش خودرو نگاه به این بوده که ما نتوانیم به زور رساندن ظرفیت تولید در خودرو برسیم ولی توانستیم ظرفیت تولید و تیراژش را به زمان سال ۹۶ برسانیم.

* اشکال در تأمین نقدینگی؛ از مشکلات جدی 

وی خاطرنشان کرد:  تولید خودرو جدی در دستور کار قرار گرفت در این راه موفقیت پ های خوبی داشتیم، ایراد و اشکال در بحث تأمین نقدینگی یکی از مشکلات جدی است، نقد فروشی باعث شده تولیدکنندگان در تهیه مواد اولیه با مشکل مواجه شوند.

 رضیان اعلام کرد: توقعاتی که از مجلس می رود به جا است، مجلس تلاش دارد در کنار تولیدکنندگان باشد، جنس مجلس از خود مردم بحث حذف سود مرکب و سود مضاعف را داشتیم که در این هفته با برطرف شدن ایرادات به صحن مجلس برمی گردد و نهایی می شود در این هفته اثرات خوبی خواهد داشت.

* بالا بودن قیمت ارز اثرات بدی دارد

عضو کمیسیون صنعت و معدن در مجلس شورای اسلامی بادآور شد: بالا بودن قیمت ارز برای تولیدکنندگان اثرات بدی داشته است.

وی از وزیر صنعت خواست پای کار تولیدکنندگان بیاید و گفت:  سیاست گذاری های بخش اقتصادی ما در حال حاضر به جهت اینکه در شرایط تحریمی قرار داریم باید بازبینی شود و قیمت ارز باید مدیریت شود.

* صنایع وابسته به بخش کشاورزی در استان باید تقویت شود

رضیان ادامه داد: استان مازندران شاید استانی کشاورزی باشد اما نگاه برنامه ریزان این است که صنایع وابسته به بخش کشاورزی را تفویت بدهیم در تولید فولاد و پتروشیمی به این نتیجه رسیدند که فلات مرکزی توانایی تولیدش را ندارد،با هدایت خط لوله گاز به مازندران شاید بتوانیم در این زمینه کاری انجام بدهیم.

* از ظرفیت استان در بخش معدن باید استفاده شود

این مسؤول اظهار کرد: موانع تولید در صورتی برطرف می شود که امورات را در اختیار تولیدکنندگان بدهیم تا قفل ها باز شود تولید تقویت شود فضای اشتغال رونق پیدا کند، همچنین استعدادهای خوبی در بخش معدنی مشاهده شده باید از ظرفیت ها استفاده کنیم.

* مشکلات ارزی؛ مهم ترین مشکلات

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان مازندران اظهار کرد: بخش تولید و صنعت ما در بسیاری از حوزه ها درگیر رونق تولید است، موضوع مهم مشکلات ارزی است تولید کننده ما نمی داند امروز با چه قیمتی تولید کند و فردا با چه قیمتی عرضه کند.

* توجه به عدم مدیریت در بخش ارزش افزوده

عبدالله مهاجر تصریح کرد: موضوع جدی دیگر که باعث رنج تولیدکننده می شود عدم مدیریت در بخش ارزش افزوده است. دولت و مجلس و سازمان صنعت و معدن راهکار منطقی پیدا کنند.

وی یادآور شد: با اینکه استان ما، استانی معدنی است هنوز در جایگاه واقعی خود قرار نگرفته است هر چند حرف های بسیاری گفته شد اما در بخش استفاده کاری انجام نشده است.

* آمادگی کامل استان مازندران در حوزه صادرات

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مازندران اضافه کرد: در حوزه صادرات آمادگی در استان به لحاظ مدیریت ظرفیت های خوبی داریم اما از آنها استفاده نشده است، اعتماد به بخش خصوصی باید انجام شود در تصدی گری دولت بازنده است .

این مسؤول خاطرنشان کرد: بخش خصوصی برای صادرات آماده است ولی تصمیم چگونگی  شرایط انجام کار با دولت است امروز بیش از ۸۰ درصد از اقتصاد وابسته به دولت است، که اگر به بخش خصوصی واگذار شود حتما اوضاع بهتر خواهد شد.

مهاجر گفت: در شرایط امروز همه ما باید در کنار هم قرار بگیریم تا از این بحران سربلند بیرون بیاییم، با توانمندی بخش خصوصی در کنار دولت برگ زرین دیگری را بخش خصوصی برای نظام ثبت می کند.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت مازندران اظهار کرد: راه حل گذر از مشکلات در همین نزدیکی ها است، ولی ما خیلی عقبیم، سیستم بانکی ما پنج سال با سیستم تکنیکی بانک های دنیا فاصله دارد.

*اقتصاد در حال حاضر بی ثبات است

مجتبی رضوی افزود: این اقتصاد بی ثبات که ما تجربه می کنیم چه تحریم باشیم چه نباشیم، و چه نرخ افزایش پیدا کند چه کاهش یابد،  ثابت شدنش به تصمیم گیری های صحیح بستگی دارد، با نرخ گذاری ها یک رانت جدید ایجاد می کنیم.

*مشکلات داخلی ربطی به ترامپ و تحریم ها ندارد

وی خاطرنشان کرد: فساد مالی به شدت فراگیر شده است،  هر کسی  از راه می رسد جیب خودش را پر می کند، با تبیین سیستم ضد فساد قوی در کشور مشکلات حل می شود ربطی هم به آقای ترامپ ندارد، چینش محیط زیست بهم خورده،  آبی کم شده، تناسب جمعیت با زیر ساخت ها  وجود ندارد، همه اینها این نوید را می دهد که اگر خوب فکر کنیم تصمیم گیری درست می کنیم و خیلی تحت تأثیر تحریم ها قرار نخواهیم گرفت.

این مسؤول افزود: ما تمرکزهای مالی قوی ایجاد کردیم بدون اینکه نظارتی داشته باشیم و در این زمینه باید با مردم صادق باشیم، دیگر دوره ای که بخواهیم چیزی را کتمان کنیم گذشته است، باید راستگو باشیم تا مردم صداقت را درک می کنند.

وی تصریح کرد: یک لایه از مدیریت این مملکت باید برداشته بشود و مدیران کارآمد جدیدی سر کار بیایند، ارز باید تک نرخی شود،  بحث تعیین تکلیف املاک تملیکی هم باید مورد بررسی قرار گرفته است چرا که این املاک که در حال نابودی است.

در این همایش محمد محمدپور عمران رئیس پنج ساله و مستعفی سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با تأخیر حضور پیدا کرد و تریبونی برای صحبت کردن نداشت، رضوی رئیس خانه صمت هم در پایان صحبت هایش به این موضوع اشاره کرد که فرد جدیدی به سازمان صنعت معدن و تجارت استان مازندران به جای محمد محمدپورعمران بر روی میز خدمت خواهد نشست.

در پاین مراسم از واحدهای تولیدی و صنعتی برتر تقدیر و تشکر  و لوح یادبودی به آنها اهدا شد.

انتهای پیام/۸۶۰۴۸/ج

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha