قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۸۳۱۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

انجام ۵۹۹ عملیات بیولوژیک آبخیزداری در 8 هزار هکتار از مراتع کردستان

رئیس اداره مرتع و امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان گفت: امسال هشت هزار هکتار و ۵۹۹ عملیات بیولوژیک آبخیزداری در سطح مراتع استان انجام می شود.

انجام ۵۹۹ عملیات بیولوژیک آبخیزداری در 8 هزار هکتار از مراتع کردستان

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، بختیار مرادی در سنندج اظهار کرد: امسال 599 عملیات بیولوژیک آبخیزداری در  8 هزار هکتار در حوزه های آبخیز از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در سال ۹۸ و طرح بوم سازگان زاگرس در روستاهایی اجرا می شود که دارای طرح های مرتعداری مصوب و مطالعات آبخیزداری هستند.

وی با اشاره به اینکه اجرای این طرح ها با مشارکت بهره برداران محلی انجام می شود، افزود: عملیات های بیولوژیک آبخیزداری با هزینه ۲۵ میلیارد ریال در سطح مناطق استان بر اساس فهرست بها انجام می شود که شامل خرید آبشخور، بذرپاشی، بذرکاری، کپه کاری، تبدیل دیم زارهای کم بازده، حفاظت و قرق مراتع با تأمین نهاده است.

مرادی اضافه کرد: با توجه به حجم بالای عملیات بیولوژیک آبخیزداری و تخصصی بودن اجرای آن در ستاد استانی پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری صندوق توسعه استان و دبیرخانه بوم سازگان زاگرس انجام پروژه های بیولوژیک آبخیزداری توسط معاونت فنی با نظارت کارشناسان اداره مرتع انجام می شود.

رئیس اداره مرتع و امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان خاطرنشان کرد: در این زمینه از توانمندی کارشناسان سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استفاده خواهد شد.

رئیس اداره مرتع و امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان یادآور شد: در عملیات بیولوژیک آبخیزداری از گونه های بومی و دارویی مانند  اسپرس یونجه، جاشیر، کما، آگروپاپیرون، آویشن، ختمی و کاسنی در اراضی ملی استفاده می شود و در سال جاری نیز اکثر بذرهای موردنظر توسط جوامع محلی و از عرصه های منابع طبیعی استان تهیه و در اختیار اداره کل منابع طبیعی قرار می گیرد.

مرادی گفت: در سال گذشته از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی عملیات های بیولوژیک آبخیزداری مانند تبدیل دیم زارهای کم بازده کنتور فارو بذرپاشی، بذرکاری، کپه کاری و مراتع با ۱۰۰ درصد پیشرفت کاری در 9 هزار و ۹۶۰ هکتار از مراتع  انجام شده است.

انتهای پیام/2330/70

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha