قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۸۳۰۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

بازار اجناس بنجل و قاچاق تا فاسد و تقلبی...

به گفته سرپرست سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری سنندج، 30 تا 40 درصد افراد در بخش اقتصادی رسمی در بازار فعالیت نمی کنند و در واقع پول هایی که از این طریق رد و بدل می شود در جغرافیای کردستان مشهود نیست و به ثبت نمی رسد.

بازار اجناس بنجل و قاچاق تا فاسد و تقلبی...

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، تورج سلطنت پوری تصریح کرده است، برخی از دستفروشان استان محصولات قاچاقی و تقلبی را عرضه کرده و البته به همین دلیل تحت کنترل شهرداری ساماندهی شده اند و با افزایش عوارض مکلف به خودداری از عرضه این نوع محصولات شده اند.

و البته اضافه کرده که آنان برخی از دستفروشان که محصولات داخلی می فروشند را با عوارض کم تشویق به ایجاد کسب و کار با فروش کالای ایرانی کرده اند.

سرپرست سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری سنندج تاکید می کند که دستفروشی یک فعالیت صنفی نیست بلکه فعالیتی کاذب اقتصادی است که باید افراد دستفروش در این زمینه توانمند شده و وارد بدنه اقتصاد رسمی شوند.

سلطنت پوری با اشاره به اینکه مصوب شده که بازاری برای دستفروشان تجهیز شود، افزود: مشخص شدن حجم بازار رسمی، بررسی محصولات قاچاقی، نظارت دستگاه های مرتبط از جمله بهداشت و نیروی انتظامی و برنامه ریزی دستفروشان از مزایای ایجاد این بازار است.

وی عنوان کرد: با راه اندازی بازار دستفروشان، رفت و آمد دستگاه ها بیشتر شده و محصولات قاچاقی و بدون کیفیت مشخص خواهد شد.

این مسئول در شهرداری سنندج تصریح کرد: دستفروشان، معابر عمومی که متعلق به کل مردم است را تصرف کرده و برخی محصولات قاچاق و بدون کیفیت عرضه می کنند اما در بازار رسمی اینگونه مشکلات پیش نمی آید چرا که افراد دستفروش دارای کارت شناسایی هستند و مدیر بازار متعهد به پاسخگویی شکایت بازدیدکنندگان در بازار است.

سلطنت پوری بیان کرد: مدیریت شهری تنها مرتبط با شهرداری نیست و باید در راستای راه اندازی بازار رسمی تمام دستگاه ها از جمله دستگاه قضایی، نیروی انتظامی و ادارات پشتیبانی، برای اشتغال جوانان استان گام برداسته شود تا بتوان خدمات بازار را به صورت موفق ارائه داد.

وی به شهروندان توصیه کرد از دستفروشان کنار خیابان خریداری نکنند چرا که افراد خریدار از نظر بهداشتی و نوع کیفیت محصولات آگاهی ندارند و در صورت تقلبی بودن ممکن است سلامتی خانواده ها را به خطر بیندازد.

او گفته، ارزانی اجناس موجب شده که شهروندان از دستفروشان خریداری کنند اما باید گفت هر ارزانی بی دلیل نیست و  افراد باید در هنگام خرید به جنس و کیفیت مورد نظر توجه و آگاهی داشته باشند.

سلطنت پوری با اشاره به فاسد بودن مواد خوراکی برخی از دستفروشان در سطح شهر، گفت: متاسفانه شرایط اقتصادی موجود باعث شده که افراد به دلیل اختلاف قیمت ناچیز، غافل از زمان تولید جنس مورد نظر را خریداری کنند و با توجه به اینکه دستفروشان همیشه جایگاه ثابتی ندارند افراد نمی توانند محصول بی کیفیت و تقلبی را بازگردانند.

وی با اشاره به تقلبی بودن مواد آرایشی برخی از دستفروشان، یادآور شد: چون دستفروش مواد آرایشی قابل شناسایی نیست نظارت و پیگیرهای لازم بر مواد آرایشی عرضه شده انجام نشده و متاسفانه همچنان برخی از این مواد تقلبی و قاچاقی عرضه می شود.

وی افزود: برخی از شهروندان برای زیبا شدن سطح شهر مخالف سد معبر شدن دستفروشان در سطح شهر هستند و زمانی که شهرداری برای جمع آوری دستفروشان اقدام می کند متاسفانه با برخورد نامناسب، تصویر برداری و مطرح کردن در دنیای مجازی و با مردم مواجه می شوند.

او در عین حال گفته، متاسفانه شهروندان سنندجی خواسته دقیق خود را نمی دانند که باید چکار کرد و در این خصوص شهرداری بلاتکیف مانده است که آیا مردم موافق یا مخالف ورود دستفروشان در سطح شهر هستند یا نه.

سلطنت پوری عنوان کرد: در این راستا شهرداری طرحی را پیشنهاد کرده به نام ساماندهی دستفروشان که در قالب بازاری قرار بگیرند و آنان در قالب شب بازار از ساعت 21 الی 2 بامداد بتوانند اجناس خود را در معرض دید عموم قرار دهند.

وی ذکر کرد: در صورت تمایل، دستفروشان می توانند در چند نقطه از شهر به صورت روز بازار از جمله شهرک بهاران، فیض آباد و پارک کودک خدمات ارائه بدهند و در واقع هدف اصلی از راه اندازی این بازار در این مناطق کاهش تردد مردم به مرکز شهر و ایجاد رونق در این مناطق است.

سرپرست سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری سنندج، با اشاره به تصویب راه اندازی شب بازاری در سنندج، خاطرنشان کرد: تاکنون چندین بار زمان برگزاری به ما اعلام شده اما متاسفانه این طرح توسط برخی از دستگاه ها پشتیبانی نشده و در حال حاضر شهرداری منتظر زمان ابلاغی برای برگزاری این بازار در شب است.

سلطنت پوری عنوان کرد: امیدواریم با همکاری شهروندان در سطح شهر بتوانیم بازار رسمی دستفروشان را در سنندج راه اندازی کنیم.


انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha