قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۸۲۸۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

خط و نشان فرماندار دلگان برای دلالان و سودجویان بازار خرما

فرماندار دلگان گفت: همانند سال گذشته اجازه نمی دهیم نرخ گذاری خرمای دلگان تابع تصمیمات شبانه برخی دلالان بی سواد و سودجو در خارج و داخل استان قرار گیرد.

خط و نشان فرماندار دلگان برای دلالان و سودجویان بازار خرما

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، مجتبی شجاعی افزود: از تمام ظرفیت های قانونی و اختیارات حاکمیتی برای حمایت از نخل داران استفاده خواهد شد و همانطور که در سال گذشته عمدتا دلالال موصوف از میدان داری و مانور روی تقلیل نرخ خرما محروم و محکوم به قبول تصمیمات کمیته نرخ گذاری شهرستان شدند؛ در سال جاری نیز با جدیت این موضوع دنبال می گردد.

شجاعی افزود: برخی عالی جنابان سودجو این اجازه را ندارند عواید تلاش نخل کاری که در طول سال با مشقت و در گرمای ۵۰ درجه با تمام سختی ها و بعضا بی مهری های دولتی و غیردولتی کنار آمده و این درآمد فصلی کل درآمد سالانه کشاورزان است و همین هم هزینه درمان و سلامت، تحصیل فرزندان، معیشت معمول، پوشاک و.. است، را به راحتی و با اندک قیمتی تصاحب و سپس با چند برابر آن نرخ در بازارهای استان و خارج استان عرضه کنند.

وی افزود: برای نخستین بار خرمای شهرستان با کارتن و برند شهرستان در کارتن  های ۱۰ و ۸ کیلویی توسط تعاون روستایی قابل نگهداری در سردخانه و یا عرضه به بازار مصرف بوده که دو تن از نمایندگان کشاورزان از طریق اتحادیه تعاون روستایی دلگان به استان معرفی و کشاورزان می توانند از طریق تعاون روستایی پیگیر تهیه کارتن بسته بندی باشند و در داد و ستد خرما با مشورت جهادکشاورزی شهرستان هم از این ظرفیت استفاده کنند و هم از ظرفیت سردخانه های شهرستان بهره ببرند.

فرماندار دلگان ادامه داد: البته سال گذشته نیز مجتمع کشت و صنعت جلگه چاه هاشم، اقدام به عرضه خرما با برند مجتمع کشت و صنعت با بسته بندی متنوع نمود که در سال جاری نیز به همین صورت خواهد بود.

شجاعی گفت: مانند سال گذشته هر کجا رد پایی از شیطنت و اخلال اقتصادی در نرخ گذاری خارج از شبکه قانونی و متعارف گزارش شود بدون تعارف از طریق مراجع ذیصلاح با متخلفین برخورد خواهد شد که حتی سال گذشته منجر به دستگیری عده ای کلاهبردار و دلال سودجو در دلگان و همکاران آنها در تبریز و اصفهان گردید.

وی ادامه داد: نرخ مصوب خرمای ربی در شهرستان از ۱۵ تا ۱۸ هزار تومان و نرخ خرمای مضافتی دلگان از ۱۲ تا ۱۵  هزار تومان به ازای هر کیلو و بسته به کیفیت محصول در کمیته نرخ گذاری شهرستان تعیین شده است که تقاضا می شود ابتدا خود کشاورزان تابع این تصمیم حمایتی بوده و سپس خریداران محصول خرما نیز این چارچوب را رعایت کنند.

دلگان از جمله اصلی ترین قطب های تولید  خرمای استان سیستان و بلوچستان است که دارای ۸۰۰۰ هکتار نخیلات بوده که ۵۰۰۰ هکتار آن بارور است.


انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha