قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۸۲۴۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

چسب زخمی که با استفاده از گرمای بدن زخم را التیام می بخشد

علم و فناوری تحقیقات پزشکیتهران محققان آمریکایی چسب زخم هیدروژلی ابداع کرده اند که از گرمای بدن افراد برای تسریع التیام زخم استفاده می کند.

چسب زخمی که با استفاده از گرمای بدن زخم را التیام می بخشد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، به گزارش پایگاه اینترنتی نیو اطلس، این چسب زخم که توسط محققان دانشگاه «هاروارد» در آمریکا با همکاری محققان دانشگاه «مک گیل» در کانادا ابداع شده است، هیچ گونه آنتی بیوتیکی ندارد و در واقع خصیصه های پوست جنین را تقلید می کند.

 از این چسب زخم که  AAD نام دارد، نه تنها می توان بر روی زخم های معمولی پوست استفاده کرد؛ بلکه برای جراحت های عمیق پوستی یا زخم های پوستی ناشی از بیماری دیابت نیز کارایی دارد.

معمولا پس از ایجاد زخم بر روی بدنمان جای زخم که اصطلاحا "اِسکار" گفته می شود، بر جای می ماند؛ اما جنین ها تا مرحله خاصی از تکامل خود بر اثر التیام زخم دچار اسکار نمی شوند. این موضوع به این دلیل است که سلول های پوستی اطراف زخم ها، فیبرهایی از جنس پروتئین به نام «آکتین» تولید می کنند. این فیبرها منقبض می شوند و در نتیجه با بهم متصل کردن لبه های زخم آن را التیام می دهند که باعث می شود اسکاری برجای نماند.

اکنون محققان این رویه را در یک چسب زخم تکرار کردند. آنها چسب زخم AAD را از یک هیدروژل آلژینیک چسبنده ساختند و  سپس به آن نانوذرات نقره و یک پلیمر حرارتی به نام PNIPAm اضافه کردند. هنگامی که این چسب بر روی زخم قرار می گیرد، هیدروژل بسیار سریع به پوست می چسبد. پس از آن گرمای بدن کاربر، PNIPAm  را گرم می کند و سبب کامل چسبیده شدن ژل به پوست می شود. نقش نانوذرات نقره در این چسب این است که باکتری های عفونت زا را از بین می برند.

یافته های این مطالعه در مجله "Science Advances" منتشر شد.

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha