قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۸۱۷۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مدیریت مرکز حوزه های علمیه در کاشان گفت: اگر مسؤولان خوب برنامه ریزی می کردند کاشانی که در سال ۹۷ به عنوان پایتخت کتاب معرفی شد حتماً باید یک کتابخانه مرکزی مثل شهرهای دیگر داشته باشد، چون کاشان مهد علم است.

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، حجت الاسلام منصور فرجی امروز در کاشان با اشاره نبود کتابخانه مرکزی مستقل در شهرستان اظهار کرد: کاشان در گذشته کتابخانه مرکزی داشته است، اما ساختمان آن تخریب و به دلایلی به مسجد آقابزرگ کاشان منتقل شد که این فضای کنونی علاوه بر اینکه زیرزمین است و رطوبت دارد، کاملاً قدیمی است و برای کتابخانه مناسب نیست، جدای از اینکه مسجد است.

مدیریت مرکز حوزه های علمیه در کاشان با اشاره به اینکه کتابخانه مرکزی کاشان اصلاً کلید نخورده و جانمایی هم نشده گفت: بنابر این بود که در عرض دو سال کتابخانه ی مرکزی در کاشان ساخته شود و ردیف بودجه ی کتابخانه ی مرکزی 2 درصد از درآمد شهرداری در همه کشور است و در کاشان به دلیل اینکه شاید حدود 10 سال این بودجه پرداخت نشده، اگر حساب کنیم چند میلیارد پول خواهد شد.

وی افزود: حدود بیست سال است که این کتابخانه به محلی منتقل شده که رطوبت دارد و چنین مکانی برای کتاب ها مناسب نیست، علاوه بر اینکه مسجد است و مسجد نیز احکام مربوط به خود را دارد.

فرجی با اشاره به دلایل انتقال کتابخانه به مسجد آقابزرگ عنوان کرد: کتابخانه ها زیر نظر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی است و مسجد آقابزرگ زیر نظر اداره میراث فرهنگی، لذا در آن زمان بین این دو اداره توافقی صورت گرفت و منجر به این شد که کتابخانه در مسجد مستقر شد و به نوعی مسؤولان وقت احساس کردند که مسئله حل شده است و از آن به بعد دیگرکسی حتی درزمانی کاشان پایتخت کتاب کشور هم شد، فکر نکرد و به فراموشی سپرده شد.

مدیریت مرکز حوزه های علمیه در کاشان بیان کرد: اگر مسئولین خوب برنامه ریزی می کردند کاشانی که در سال 97 به عنوان پایتخت کتاب معرفی شد حتماً باید یک کتابخانه مرکزی آبرومند مثل شهرهای دیگر داشته باشد، چون کاشان مهد علم است؛دارالمؤمنین یعنی مرکزی که مهد علم و عالم بوده و علم و عالم هم بدون کتاب و کتابخانه میسر نیست.

وی افزود: یکی از آسیب های ما این است که علمای ما که از دنیا می روند کتاب خانه هایشان به حداقل قیمت فروخته می شود یا اینکه کتاب هایشان دست نخورده می ماند و کسی دیگر با آن­ها کار ندارد؛ درحالی که اگر ما یک کتابخانه مرکزی داشتیم الآن در این سال های اخیر که حداقل 20 عالم شهر از دنیا رفتند کتاب و کتابخانه هایشان جامع داشتیم به ثمن بخس فروخته نمی شد یا در خانه هایشان خاک نمی خورد.

فرجی تصریح کرد: داشتن کتابخانه مرکزی مسأله بسیار مهم و حیاتی برای شهرستان کاشان است که متأسفانه در برنامه مسؤولان شهری نبوده است؛ وجود چنین کتابخانه ای با این تعداد عالمی و دانشمندی که کاشان دارد و هرکدامشان دارای یک کتابخانه مهم هستند بسیار ضروری است و اگر چنین کتابخانه ای وجود داشت این آثار گران بها به عنوان آبروی شهر ذخیره می شد.

انتهای پیام/63108/ج30/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha