پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۸۰۶۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

همه چيز درباره زايمان بدون درد

آموزش اطلاعات صحيح از روش های موجود برای زايمان بی درد به مادران، باعث برطرف شدن نگرانی آنان از مشكلات پيش روی زايمان طبيعی مي شود.

همه چيز درباره زايمان بدون درد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از جهرم، درد ناشی از زایمان طبیعی همیشه برای مادران به عنوان بدترین خاطره و کابوس زندگی عنوان می شود و خیلی از مادران برای رهایی از این درد بزرگ حاضرند به روش سزارین پناه ببرند که سزارین نیز عوارض حین و پس از عمل  خاص خودش را دارد. بنابراین ترویج زایمان طبیعی بدون درد می تواند نقطه امیدی در افزایش زایمان طبیعی و کاستن از درخواست سزارین توسط مادران باردار باشد. آموزش اطلاعات صحیح از روش های موجود برای زایمان بی درد به مادران، باعث برطرف شدن نگرانی آنان از مشکلات پیش روی زایمان طبیعی می شود.

یک پزشک متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه با اشاره به انجام زایمان بدون درد  به دو روش دارویی و غیر دارویی گفت: روش های غیر دارویی شامل استفاده از هیپنوتیزم، ماساژ، تمرکز، موزیک، گیاه درمانی، طب سوزنی، تحریک الکتریکی پوست، ورزش، گرما، آب درمانی، زایمان در آب، انرژی درمانی و حضور همسر در اطاق زایمان است.

محمدصادق صنیع افزود: روش های دارویی شامل استنشاق گاز انتونوکس(مخلوط 50 درصد گاز اکسیژن و گاز تسکین دهنده درد به نام نیتروس اکسید)، بی حسی نخاعی (اسپاینال) و بی حسی اپیدورال است.

این متخصص بیهوشی با اشاره به چگونگی انجام زایمان بدون درد با روش دارویی استنشاق گاز  انتونوکس گفت: در این روش مادر زمانی که احساس درد می کند، گاز انتونکس را جلوی دهان گرفته و توسط شاسی مخصوصی که موجب آزاد شدن گاز می شود آن را استنشاق می کند.  بنابراین مادر هنگامی که دردش شروع شد شاسی را فشار داده و از گاز انتونکس تنفس کند  و به محض اتمام درد و شل شدن رحم از هوای اتاق تنفس کند.

به گفته وی حالت دم و بازدم حین استنشاق گاز انتونکس به این صورت است که دم عمیق، مکث، بازدم عمیق  و اینکار مرتبا تکرار می شود و با شل شدن رحم و از بین رفتن درد٬ مادر ماسک را از روی صورت بر می دارد و از هوای اتاق تنفس می کند. تند تند نفس کشیدن توصیه نمی شود چون می تواند باعث گیجی مادر و حالت خشکی دهان شود که برای مادر حس نامطلوبی دارد.

وی خاطرنشان کرد: از این روش در مرحله دوم زایمان که دردهای خیلی شدید است برای تسکین درد استفاده و این گاز موجب ایجاد حالت تسکین درد به میزان 50 درصد، می شود. در این روش درد زایمان کاملا از بین نمی رود اما انتونکس می تواند درد زایمان را برای مادر به صورت دردی قابل تحمل در بیاورد.

این متخصص بیهوشی سادگی کار و عدم نیاز به تزریق داروی وریدی یا نخاعی را از مزایای این روش دانست و گفت: انتونوکس ضرری برای مادر یا جنین ندارد و اثرات آن بلافاصله پس از قطع و استنشاق هوای معمولی اتاق از بین می رود.


صنیع با اشاره به استفاده از روش دارویی بی حسی نخاعی ( اسپاینال) در زایمان بدون درد گفت: در این روش با استفاده از یک سوزن نازک ( که درد آن حتی از درد تزریق سرم هم کمتر است)، داروی بی حسی در فضای تحت عنکبوتیه ناحیه کمری تزریق می شود. در این روش سرعت شروع بی حسی نسبت به روش (اپیدورال) سریع تر است زیرا ماده بی حسی فورا در مایع مغزی نخاعی اطراف نخاع پخش و توزیع می شود.

به گفته این متخصص بیهوشی در هنگام تزریق ماده بی حسی در کمر ممکن است یک احساس گرما در پاها بوجود آید که طبیعی است. معمولاً بعد از بی حس شدن پاها مادر احساس می کند پاهایش به او تعلق ندارند که جای هیچ نگرانی نیست و همه این وقایع بدلیل بی حسی خوب شکم  و رحم است. همچنین  ممکن است یک احساس خارش در بدن مادر ایجاد شود که معمولا شدید نبوده و جای هیچ نگرانی نیست و اتفاقا نشانه انجام صحیح بی حسی است.

این عضو هیات علمی و دانشیار گروه بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: در این روش بهترین وضعیت برای مادر آن است که در حالی که نشسته است همزمان شانه خود را به طرف پایین نگه داشته و چانه خود را به سینه بچسباند و خودش را کاملا شل و ریلکس بگیرد. در این روش تمامی مراحل انجام کار به صورت استریل انجام می شود. سپس متخصص بیهوشی سوزن بسیار باریکی را از پشت و پایین کمر وی به درون فضای بین مهره ای فرو برده و داروی بی حسی را در فضای تحت عنکبوتیه تزریق می کند.

صنیع عنوان کرد: در این روش سوزن اصلا به نخاع برخوردی نمی کند چون نخاع در سطح های بالاتر از محل تزریق قرار دارد.

وی با بیان این مطلب که بیمار بعد از انجام این روش، باید مدتی از انجام کارهایی که باعث زور زدن و  فشار می شود اجتناب کند گفت: بیمار تا دو روز سعی کند بالش زیر سر خود نگذارد و از خوابیدن روی تشک های بسیار نرم (که اصطلاحا فرد در آن فرو می رود) خودداری کند. البته  بیمار با اجازه پزشک معالج و در اولین فرصت باید بنشیند و راه برود زیرا دراز کشیدن و خوابیدن طولانی مدت موجب بروز عوارض متعددی مانند زخم بستر، مشکلات ریوی و عفونت های ادراری می شود که با نشستن و راه رفتن می توان تا حدود زیادی از آنها پیشگیری کرد.

این پزشک متخصص بیهوشی با اشاره به موارد منع مصرف روش های بی حسی نخاعی( اپیدورال و اسپاینال) گفت: بعضی از مادران بدلیل داشتن مشکلات پزشکی نمی توانند از روش های بی حسی نخاعی و اپیدورال استفاده کنند مانند وجود اختلالات خونریزی دهنده چون(هموفیلی) یا مصرف داروھای ضد انعقاد خون، وجود عفونت در محل ورود سوزن در ناحیه کمر، پایین بودن مقدار پلاکت خون، بالا بودن فشار مغز و وجود تومورهای مغزی بدلیل احتمال خطر خونریزی مغزی، وجود ناهنجاری ساختمانی  در ستون مهره ای و اسکلت ناحیه کمر در بیمار است.

صنیع با اشاره به انجام روش بی حسی اپیدورال مداوم با گذاشتن کاتتر برای زایمان بدون درد گفت: انجام روش اپیدورال از خیلی جهات شبیه به روش اسپاینال است با این تفاوت که در روش اپیدورال داروی بی حسی در فضای اپیدورال کمری تزریق می شود و ضمن اینکه حجم داروی اپیدورال بیشتر از حجم دارو در روش اسپاینال است.

وی افزود: در روش اپیدورال می توان یک  لوله پلاستیکی باریک( که به آن کاتتر گفته می شود) توسط یک سوزن راهنما در محل فضای اپیدورال در کمر قرار داد و از طریق آن مواد بی حس کننده و ضد درد تزریق کرد که تا زمان مورد نیاز این لوله در محل باقی می ماند و موجب بی دردی در بیشتر طول زایمان می شود. 

صنیع بیان کرد:  در روش اسپاینال بی حسی  5 تا 10 دقیقه بعد از انجام تزریق شروع می شود این در حالی است  که در روش اپیدورال زمان شروع بی حسی حدود نیم ساعت بعد از تزریق است. 

 

به گفته وی مدت زمان ماندگاری بی حسی در روش اپیدورال بیشتر از روش اسپاینال است، به طوری که اثر بی حسی اسپاینال حدود دو ساعت باقی می ماند و اثر بی حسی اپیدورال تا چند ساعت و حتی چند روز باقی خواهد ماند. طبق توصیه محققین اگر نیاز به سزارین باشد می توان از راه کاتتر، بی حسی مناسب برای عمل سزارین را ایجاد کرد. 

این عضو هیات علمی و دانشیار گروه بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی جهرم با اشاره به عوارض احتمالی روش های بی حسی اپیدورال و اسپاینال برای زایمان بدون درد گفت: سردرد که بروز آن بسیار کم و علت آن سوراخ شدن غلاف دور نخاع (لایه سخت شامه یا دورا) و خروج مایع مغزی - نخاعی است. دلیل اصلی اﻳﻦ سردرد پس از پاره شدن دورا، از دﺳﺖ دادن ﻣﺎﻳﻊ ﻣﻐﺰی - ﻧﺨﺎﻋﻲ ﺑﻮده ﻛﻪ ﻣﻨﺠﺮ ﺑﻪ ﺑﺮوز ﻛﺸﺶ و ﻓﺸﺎر روی اﺟﺰای درون ﻣﻐﺰ و ﮔﺸﺎدی ﻋﺮوق ﻣﻲ ﺷﻮد.

به گفته وی  این سر درد معمولاً 24 ساعت بعد از بی حسی ایجاد می شود و ممکن است ﺗﺎ 7 روز ﺑﻌﺪ اداﻣﻪ ﻳﺎﺑﺪ. سردرد بعد از بی حسی نخاعی، هنگام ایستادن شدید شده و در حالت خوابیده کاهش می یابد. برخی کارهای ساده مانند دراز کشیدن، مصرف مایعات و داروهای ضد درد(ﻣﺴﻜﻦ ﻫﺎی معمول مثل استامینوفن) و یا ﻣﺼﺮف ﻛﺎﻓﺌﻴﻦ (مصرف قهوه) موجب بھبود آن می شود.

وی افزود: در صورت سردرد پایدار و یا همراه با استفراغ، حساسیت به نور، شنیدن صدا در گوش احتیاج به درمان ھای بیشتری وجود دارد. شیوع این مشکل در روش اپیدورال (به علت نوع سوزن مورد استفاده)، بیشتر از اسپاینال است. البته ﺑﺎ ﺳﺎﺧﺖ ﺳﻮزن ﻫﺎﻳﻲ ﺑﺎ ﻗﻄﺮ ﻛﻤﺘﺮ، ﺑﺮوز این مشکل در زﻧﺎن ﺑﺎردار ﻛﻤﺘﺮ ﺷﺪه اﺳﺖ.

صنیع لرز، افت فشار خون، خارش مختصر، کمر درد، تهوع و استفراغ و تنگی نفس را از دیگر عوارض روش های دارویی بی حسی زایمان بدون درد دانست و گفت:  لرز ممکن است در حین روش بی حسی اپیدورال رخ دهد و یک عارضه شایع است که با گرم نگه داشتن بیمار این مسئله حل می شود و عارضه افت فشار خون با گرفتن مقدار کافی سرم و کنترل دقیق فشار خون کنترل می گردد.

وی با اشاره به عارضه خارش مختصر و واکنش به مواد بی حسی گفت:  عارضه خارش به علت مصرف بعضی مواد مخدر در این روش ها است که در صورت شدید بودن آن براحتی درمان می شود. واکنش نسبت به مواد بی حسی بسیار نادر است. لذا در صورت وجود سابقه هرگونه حساسیت به مواد بی حسی مثلاً در موارد دندانپزشکی باید قبل از انجام این روش ها این موضوع به اطلاع متخصص بیھوشی داده شود.

 این متخصص بیهوشی با اشاره به عارضه درد کمر در روش های دارویی بی حسی زایمان بدون درد و به وجود آمدن این ذهنیت که سوزنی که در ناحیه کمر زده می شود می تواند باعث درد شدید کمر تا سال های طولانی و حتی باعث مشکلات دیسک کمر شود گفت:  به علت ورود سوزن در ناحیه نخاعی کمر درد محدود و مختصری به مدت یک الی دو روز وجود دارد. لازم به ذکر است که پدیده حاملگی و وضعیت رحم و شکم مادر باردار در طول 9 ماه باعث ایجاد فشار بر روی کمر می شود. همچنین مادرانی که به طور طبیعی و بدون استفاده از روشهای بی حسی زایمان می کنند و یا آنهایی که سزارین با روش بیهوشی انجام می دهند نیز تا مدتی  کمر درد دارند که این کمردرد به علت شرایط حاملگی و زایمان است و به سوزن بی حسی مربوط نمی شود.

به گفته وی عارضه تهوع و استفراغ در زایمان بدون درد با روش های دارویی بی حسی (اسپینال و اپیدورال)، باگذشت زمان و اصلاح فشار خون درمان می شود و عارضه دیگر تنگی نفس به علت بی حسی در ناحیه فوقانی شکم روی میدهد و چون بیمار احساس بی حسی در قفسه سینه می کند آن را با تنگی نفس اشتباه می گیرد. این احساس گذرا است و با اطمینان دادن به بیمار، روحیه دادن و انرژی مثبت بھتر می شود و هیچ خطری برای مادر ندارد و صرفا یک احساس ناخوشایند است.

صنیع بیان کرد: در حال حاضر در بیمارستان استاد مطهری جهرم روش های زایمان بی درد به روش استنشاقی با گاز انتونوکس و نیز روش بی حسی نخاعی (اسپاینال) برای خانم های باردار متقاضی انجام می شود و قرار است روش اپیدورال نیز  اضافه شود.

انتهای پیام/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha