قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۷۹۸۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛

بررسی نبود قانونی برای تعیین خط مشی صداوسیما

قاضی زاده: به دلیل انفعال شورای نظارت، صداوسیما خودسرانه عمل می کند.

بررسی نبود قانونی برای تعیین خط مشی صداوسیما

حسین قاضی زاده معتقد است که مکانیزم نظارتی درستی بر سازمان صداوسیما وجود ندارد و شورای نظارت بر صداوسیما رویکرد منفعلانه، محدود و شعاری در حوزه نظارتی دنبال کرده است.

مهدی درستی: مدت هاست که یک بام و دو هوای صداوسیما در زمینه شفافیت امور و عملکردی که داشته است به یکی از جنجال های مهم کشور بدل شده است. در واقع گویا این سازمان قصدی برای آنکه درباره عملکردش توضیحی ارائه بدهد، ندارد.

اما وقتی دقیق تر می شویم آنچه که بیش از اندازه در مورد صداوسیما جلب توجه می کند، نبود قانونی برای اداره امور این سازمان است. به جز قانون مصوب مجلس شورای اسلامی درباره بخش نظارت بر صداوسیما که مهر ۱۳۷۰ توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ شد، هنوز هیچ قانونی برای خط مشی و ترتیب اداره سازمان صدا و سیما تصویب نشده است و این در حالی است که سال های بسیاری از فعالیت این سازمان عریض و طویل گذشته است.

از سوی دیگر محور چهارم اصل ۱۷۵ قانون اساسی تاکید کرده است که خط مشی و ترتیب اداره سازمان [صدا و سیما] و نظارت بر آن را قانون معین می کند.

البته رویکرد مدیران سازمان نشان می دهد که چندان خود علاقه ای به برنامه ریزی و سیاست گذاری براساس قوانین را ندارند و تازه ترین نمونه این اتفاق هم واکنشی فریبنده به قانون بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد است.

به بهانه بررسی نبود قانون برای اداره و تعیین خط مشی صداوسیما با حسین قاضی زاده وکیل پایه یک دادگستری و حقوقدان گفت و گو کرده ایم.
وظایفی به عهده صداوسیماست اما نظارتی نیست

در ابتدا او در پاسخ به اینکه چگونه صداوسیما در ۲۹سالی که از بازنگری در قانون اساسی گذشته بدون قانونی مشخص اداره شده است و هیچ خط مشی برای این سازمان تعیین نشده است، گفت: «نمی شود گفت که صداوسیما قانون داشته و نمی شود هم گفت نداشته است، یک حالت بینابین است که البته باید بیشتر متمایل به این بود که صداوسیما از قوانین عمومی کشور پیروی کند. وقتی برای یک سازمان قانون می گذاریم، شامل قوانین اداری استخدامی، مالی و معاملاتی و محتوایی می شود. صداوسیما در حوزه اول و دوم از مشکل خاصی رنج نمی برد، اگر چه در موارد مختلفی چون مسایل استخدامی مستنکف از قانون است و بسیاری از قواعد استخدامی اش مصوب داخلی و براساس قانون مدیریت خدمات کشوری و قانون کار نیست اما قانون برایش وجود دارد ولی به آن عمل نمی کند.»

او ادامه داد: «در حوزه قوانین مالی و معاملاتی هم اوضاع به همین شکل است و قانون محاسبات عمومی کشور و قوانین لازم اجرای مالی کشور صراحتا سازمان را مشمول دانستند اما چون الان اشراف کاملی ندارم نمی توانم بگویم که سازمان به این قوانین عمل کرده است یا نه. اما در بخش سوم که محتوای سازمان است، بله در این بخش و اینکه صداوسیما چه روش کاری یا چه کار ویژه ای دارد؟ دچار ضعف قانونی هستیم. غیر از اصول قانون اساسی در این حوزه که شورای نظارتی را با نمایندگان سه قوه پیش بینی کرده است، به صورت دقیق نمی دانیم سازمان به چه کسانی پاسخگوست؟ رییس سازمان به چه کسی پاسخگو هست؟ صرفا عزل و نصب توسط مقام رهبری پیش بینی شده است و حضور شورای نظارت. قوانین پایین دستی که باید بیاید این قانون و مقررات بالادستی را توضیح دهد و مشخص کند وجود ندارد.»

    صداوسیما چه روش کاری یا چه کار ویژه ای دارد؟ دچار ضعف قانونی هستیم. غیر از اصول قانون اساسی در این حوزه که شورای نظارتی را با نمایندگان سه قوه پیش بینی کرده است، به صورت دقیق نمی دانیم سازمان به چه کسانی پاسخگوست؟ رییس سازمان به چه کسی پاسخگو هست؟

قاضی زاده با تاکید بر اینکه تکالیف بسیاری برعهده صداوسیماست اما مکانیزم نظارتی وجود ندارد، توضیح داد: «نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که ما تکالیف بسیار زیادی را در قوانین عادی کشور به عهده صداوسیما گذاشته ایم، مانند قوانین اخیر حمایت از آمران معروف و ناهیان از منکر، برنامه ششم توسعه و ... این ها وظایفی را برعهده سازمان می گذارند اما معلوم نیست که مکانیزم نظارتی چگونه است و چه کسی تشخیص می دهد سازمان به این وظایف عمل کرد یا نه؟ چقدر موفق بود؟ ظاهرا که شورای نظارت این مسئله را جزو مسئولیت خود نمی داند و خیلی شعارزده و محدود وارد مسئله نظارت بر سازمان می شود. در واقع وظایفی که به عهده سازمان گذاشته شده است همه معطل مانده است، آن هم به دلیل اینکه ما قانون روش اداره صداوسیما را نداریم.»

مجلس با شان نظارتی اش بر عملکرد سازمان نظارت کند

بحث دیگری که این روزها بسیار داغ شده است بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد است، مسئله ای که صداوسیما به آن تن نمی دهد و از آن به عنوان قطع بودجه اش توسط دولت یاد می کند، این کارشناس در پاسخ به اینکه چه سازوکاری برای اینکه با این اقدام صداوسیما مقابله شود وجود دارد توضیح داد: «در مورد شایعه اختلاف میان دولت و سازمان صداوسیما و نامه دولت درباره بودجه به یقین نرسیده ام نمی توانم نظر بدهم اما برای مقابله با اینکه سازمان با نقص قانون این رفتار و عملکرد را منطبق بر قانون نمی داند، ما دو راهکار داریم. اول اینکه بسیاری از قوانین عادی مالیه کشور سازمان صداوسیما را هم مشمول خود قرار داده اند و مجلس می تواند به عنوان قوه ای که شان نظارتی بر تمام نهادهای کشور و حق تحقیق و تفحص را دارد می تواند بر عملکرد سازمان از نظر مالی، بودجه ای و استخدامی نظارت کند و کمیسیون های فرهنگی و اصل نود مجلس می توانند در این زمینه اقدام کنند.»

    مجلس می تواند به عنوان قوه ای که شان نظارتی بر تمام نهادهای کشور و حق تحقیق و تفحص را دارد  بر عملکرد سازمان از نظر مالی، بودجه ای و استخدامی نظارت کند

او تاکید کرد: «دوم اینکه دولت ها در تمام ادوار لایحه ای برای فعالیت های سازمان بنویسند و این نقص وارد است اما مجلس از اختیارات خود می تواند استفاده کند و نحوه اداره سازمان و وظایف را مشخص کند تا بسیاری از شبهاتی که در جامعه این روزها وجود دارد را در مصوبه خود پیش بینی کنند.»
هیچ مقرری برای تعیین وظایف صداوسیما وجود ندارد

اما نکته دیگری که وجود دارد این است که وقتی قانونی وجود ندارد، خط مشی صداوسیما ممکن است دچار تناقضاتی باشد، قاضی زاده دراین باره بیان کرد: «قانون اساسی اگر اشتباه عرض نکنم در ۳۴مورد از مسایل، به سازمان یا نهاد مربوطه اختیار داده است تا قانون خاص خود را تدوین کنند که امر درستی است. اما وقتی سازمانی قانون ندارد باید از قوانین کلی کشور تبعیت کند، شاید کسی بگوید این پاسخ کافی است اما نیست.»

این کارشناس افزود: «هر نهادی یک کار ویژه ای دارد، به عنوان مثال کمیته امداد برای رسیدگی به امور محرومان است و اگر بخواهد از قوانین عمومی پیروی کند در برخی از مسایل به بن بست می خورد و از این دست نهادها زیاد داریم. با وجود اینکه ما در مورد تک تک وزارتخانه ها، سپاه، بسیج، نهادهای انقلابی و ... قانون برای تشکیلات و وظایفشان داریم اما در مورد صداوسیما با توجه به آنکه قانون اساسی اجازه داده است، چنین قانونی وجود ندارد و با انفعال شورای نظارت سازمان به هر شکل که خواسته عمل کرده است. به نظرم مجلس یک طرح مقدماتی با یک یا دو فوریت مشخص کند تا با ساختار کلی بتوان سازوکاری برای قانون مندی صداوسیما مشخص کند.»

*خبرآنلاین

منبع سینما پرس
ثبت نظرات
captcha