قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۷۸۵۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پرورش «تیلاپیا» را یک فعالیت اقتصادی می دانیم

مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات ایران با تأکید بر اینکه پرورش ماهی تیلاپیا را یک فعالیت اقتصادی می دانیم، گفت: دولت برای فعالیت های آبزی پروری ردیف های بودجه ای دارد و از محل اعتبارات بانکی اعتباری را برای این مهم اختصاص می دهد.

پرورش «تیلاپیا» را یک فعالیت اقتصادی می دانیم

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از بیرجند، مهدی شکوری امشب در نشست خبری، با اشاره به سرانه پایین مصرف ماهی در کشور، اظهار داشت: سرانه مصرف ماهی در دنیا بالای 20 کیلوگرم، در کشورهای در حال توسعه 17 کیلوگرم، در کشور ایران 11.5 کیلوگرم و در خراسان جنوبی نزدیک به پنج کیلوگرم است.

وی با بیان اینکه در عموم جامعه مصرف ماهی کم است، بیان داشت: مردم حاضر هستند برای یک کیلو فست فود پول پرداخت کنند ولی حاضر نیستند این مبلغ را برای یک کیلو ماهی بپردازند.

مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات ایران با اعلام اینکه در دهه 70 میانگین مصرف ماهی در کشور کمتر از چهار کیلوگرم بوده که خوشبختانه این رقم هم اکنون به 10 کیلوگرم در سال رسیده است، افزود: اقدامات ترویجی سازمان شیلات، برگزاری کلاس های طبخ ماهی، اقدامات ترویجی برای خردسالان سبب شده که ذائقه مردم تا حدودی به سمت مصرف ماهی گرایش یابد.

ثبات قیمت ماهی طی 4 سال!

شکوری با بیان اینکه به طور قطع قیمت ها در میزان مصرف ماهی تأثیرگذار بوده، مطرح کرد: قیمت ماهی طی چهار سال از ثبات کامل برخوردار و هیچ گونه افزایش قیمتی نداشتیم و در سال های اخیر به دلیل افزایش نهاده های یک جهش 100 درصدی داشتیم که اکنون نیز این قیمت افت کرده و تنها 50 درصد افزایش قیمت داشته ای.

وی تصریح کرد: هر چند شایعاتی در خصوص کیفیت بد ماهی تیلاپیا وجود داشته اما مردم همچنان تقاضای ماهی تیلاپیا دارند و به دنبال این هستیم که سرمایه گذاران توانمند وارد این عرصه شوند.

ردیف های بودجه ای برای آبزی پروری

مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات ایران با تأکید بر اینکه پرورش ماهی تیلاپیا را یک فعالیت اقتصادی می دانیم، تبیین کرد: دولت برای فعالیت های آبزی پروری ردیف های بودجه ای دارد و از محل اعتبارات بانکی اعتباری را برای این مهم اختصاص می دهد.

شکوری با بیان اینکه خراسان جنوبی یکی از چهار استان مجاز برای پرورش ماهی تیلاپیا است، افزود: در آینده نزدیک تعدادی بچه ماهی تیلاپیا به استان انتقال داده و در اختیار متقاضیان واجد شرایط گذاشته می شود.

وی با بیان اینکه در خصوص زالو دولت هیچ فعالیتی برای پرورش تولید آن نکرده است و همه تقاضای بازار بوده است، بیان داشت: پرورش زالو در استان های همچون خراسان جنوبی که با مشکل کم آبی مواجه است فرصتی برای اشتغال زایی است.

پرورش 1.5 میلیون تن ماهی زینتی در خراسان جنوبی

مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات ایران با اشاره به پرورش 1.5 میلیون تن ماهی زینتی در استان خراسان جنوبی در سال گذشته، مطرح کرد: ماهی زینتی، ماهی خوراکی نیست و این ظرفیت وجود دارد که با استفاده از پساب شهری این نوع ماهی را پرورش داد.

شکوری علام کرد: به دنبال این هستیم پایانه ای برای صادرات ماهی زینتی در کشور ایجاد کنیم تا صادرات این ماهی به اروپای شرقی و اروپای غربی انجام شود و یکی از شرکت های شناخته شده در حوزه ماهی زینتی با هدف بازدید و ایجاد پایانه صادراتی به کشور سفر خواهد کرد.

صادرات 2 میلیون دلاری ماهی زینتی

وی با اعلام اینکه در حال حاضر صادرات ماهی زینتی به کشورهای آسیایی انجام می شود، تصریح کرد: صادرات سال گذشته کشور در حوزه ماهی زینتی دو میلیون دلار بوده است.

مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات ایران اعلام کرد: موافقت اصولی برای پرورش 20 هزار تن ماهی تیلاپیا در کشور صادر شده و طبق هدف گذاری انجام شده سعی داریم تا پایان برنامه ششم توسعه این میزان را به 50 هزار تن ماهی تیلاپیا در کشور برسانیم.

انتهای پیام/69039/ج

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha