قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۷۸۵۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نشست «موسیقی» سازمان توسعه تجارت برگزار شد/ وزارت فرهنگ و ارشاد نقش موثری در تجاری سازی و اقتصاد موسیقی ایران ندارد

اغلب شرکت کنندگان در نخستین نشست هم اندیشی تخصصی هنرمندان موسیقی با مدیران سازمان توسعه تجارت ایران اطلاعی از دستور جلسه نداشتند و بیشتر به گلایه ها و محدودیت های فقهی، فرهنگی و اجتماعی موسیقی پرداختند.

نشست «موسیقی» سازمان توسعه تجارت برگزار شد/ وزارت فرهنگ و ارشاد نقش موثری در تجاری سازی و اقتصاد موسیقی ایران ندارد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، نخستین نشست هم اندیشی موسیقی از سوی مدیران سازمان توسعه تجارت ایران روز سه شنبه اول مرداد ماه با حضور چهره های موسیقی و اقتصادی برگزار شد.

در این نشست به بحث و بررسی راهکارهایی برای عرضه و معرفی موسیقی در حوزه تجارت بین المللی و بهره از این ظرفیت برای درآمدزایی به عنوان بخشی از پروژه بزرگ توسعه تجاری کشور و شیوه ها و ساز و کار گسترش تولیدات موسیقایی و فعالیت های هنری در زمینه های مرتبط با موسیقی ایرانی در کشورهای جهان، مهمترین و موثرترین راهکارها، موانع، الگوها و شیوه های کمک به توسعه فعالیت هنرمندان موسیقی در سطح بین المللی، پرداخته شد.

 

فاضل جمشیدی خواننده که اجرای این نشست را برعهده داشت به عنوان اولین سخنران گفت: این جلسه نشست پایانی ما از مجموعه برنامه هایی است که پیش از این با تعدادی از هنرمندان عرصه های مختلف داشته ایم. چندین سال است که به دوستان تاکید می کنیم نفت تمام می شود اما فرهنگ و هنر هیچ گاه پایان نمی یابد. حالا که چنین وضعیتی در سازمان توسعه تجارت ایران به وجود آمده می توانیم از این فرصت بهترین استفاده را داشته باشیم. این اولین بار است که مجموعه ای چون سازمان توسعه تجارت ایران به حوزه اقتصاد موسیقی ورود می کند و این اقدامی بسیار مثبت برای حوزه موسیقی خواهد بود. حدود ۱۰ سال است که صدور موسیقی در دستور کار سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی است اما با وجود تمام تلاش هایی که در این زمینه صورت گرفته این مجموعه در حوزه تجاری سازی و اقتصاد موسیقی ایرانی نقش موثری ایفا نکرده است. موسیقی بهترین قابلیت ها را برای صدور و حضور در دنیای تجارت دارد. بنابراین برگزاری چنین جلسه ای را به فال نیک می گیریم و امیدوارم این جلسه بتواند نشست مفیدی برای اهالی هنر باشد. 

 

دومین سخنران این نشست «محمود اسکندری» مدیرکل دفتر توسعه صادرات خدمات و محصولات دانش بنیان بود. وی در مورد هدف از برگزاری این نشست گفت: به جهت وظیفه سازمانی می خواهم مطلب را این گونه آغاز کنم که سازمان توسعه تجارت ایران وظیفه دارد در تمامی حوزه های تجارت وارد کار شود اما متاسفانه توجه راس هرم تجارت کشور به این موضوعات طی سال های اخیر چندان خوب نبوده است. امیدوارم فروش نفت به صفر برسد تا حضور حوزه های دیگر در عرصه تجارت بیشتر فراهم شود و قابلیت جهانی شدن بحث اقتصادی هنر بر همه روشن شود. ما با برگزاری جشنواره «تصویر صادرات» تلاش کردیم تلنگری به مدیران بزنیم که حوزه های دیگر غیر نفتی هم می توانند در قالب صنایع خلاق فضای جدیدی را برای ورود به دنیای تجارت ایجاد کنند. ما باید به سمتی برویم که بتوانیم نسبت به راهکارهای ورود صنایع خلاق به عرصه تجارت جهانی اقداماتی را انجام دهیم. 

وی در ادامه افزود: در همین کشور کره جنوبی شما می بینید که چگونه سریال های کره ای با در نظر گرفتن مولفه های پوشش و مواردی از این دست در دنیا توانسته نفوذ پیدا کند و در کشورهای مسلمان به بهترین شکل عرضه شوند. به همین جهت ما تصمیم گرفتیم در نهاد فعالیتی خودمان، اتاق فکری را تشکیل دهیم تا هر چه زودتر از چارچوب درآمدهای نفتی جدا شده و از حوزه های دیگر که واقعا قابلیت دارند، بهره برداری کنیم. ما می توانیم با هنر موسیقی مان هم به بهترین شکل در عرصه های جهانی حضور داشته باشیم.

 

محمدتقی ضرابی عضو هیات مدیره خانه موسیقی نیز در این نشست گفت: موضوع «طراحی» یک نکته بسیار مهم است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد. مطمئن باشید اگر ما در طراحی اشتباه عمل کنیم قطعا با اتفاقات بدی مواجه می شویم. اینکه دوستان می گویند فروش نفت به صفر برسد باید بگویم بهتر است این چنین دعا کنیم که ای کاش فروش نفت به صفر نرسد اما بتوانیم از آن به درستی استفاده کنیم. متاسفانه موسیقی ای که در جامعه ما رشد کرده موسیقی ای بیشتر وارداتی است. به دلیل مدیریت های ناروا و نادرست از خرده موسیقی های فرهنگ های دیگر وام گرفته شده که دارای مولفه های بسیار ناپسند و بدی است. بنابراین اول موضوع حفظ اصالت موسیقی ایرانی و دوم تلاش برای حضور جهانی موسیقی ایرانی است.

کامبیز روشن روان آهنگساز نیز در این نشست نظرات خود را پیرامون اقتصاد موسیقی بیان کرد و گفت: خیلی خوشحالم که بعد از چهل سال به این نتیجه رسیدیم که هنر نیز می تواند امکانی برای صادرات داشته باشد. متاسفانه یکسری معلول هنری در دانشگاهای هنری ما فارغ التحصیل می شوند که هیچ کارایی برای هنر ندارند، این در حالی است که موسیقی یک زبان مشترک جهانی است که در کشورهای مختلف به عنوان یک کالای پرسود فرهنگی مورد استفاده قرار می گیرد. وقتی در یک شهر یا شهرستان کنسرتی با هزاران مشکل لغو می شود نشان دهنده عدم ثبات جایگاه در عرصه موسیقی است.

روشن روان در ادامه افزود: اما آیا کیفیت تولیدکنندگان و آنچه از موسیقی روی صحنه ها اجرا می شود به میزان عرصه جهانی آن هست؟ متاسفانه اگر مشاهده کنید خواهید دید که ما در این عرصه شاهد یک سقوط فرهنگی بوده ایم که خود را نمایان کرده است. پس بعد از ماجرای حل شدن حوزه فقهی موسیقی، باید سراغ اتاق فکر و کیفیت حوزه موسیقی برویم که می تواند در حوزه توسعه صادرات هم مهم ترین نقش را ایفا کند. ما سازهایی داریم که می تواند در بهترین شرایط در حوزه صادرات مورد توجه قرار گیرد اما متاسفانه چنین ظرفیتی در حوزه تجارت اصلا دیده نشده است. البته ما در حوزه های زیربنایی موسیقی دچار مشکلات جدی هستیم که امیدوارم هرچه زودتر حل شود. 

حسام الدین سراج خواننده موسیقی ایرانی در این نشست گفت: می خواهم بگویم واژه تجاری سازی اصلا واژه مناسبی برای این نشست نیست. کما اینکه اعتقاد هم دارم که چنین مباحثی همچنان باید توسط متولی این ماجرا یعنی وزارت فرهنک و ارشاد اسلامی دنبال شود. متاسفانه هنر از بدو شروع انقلاب اسلامی با نگاه سیاسی مواجه بوده است. پس ما باید واقعی به این موضوع نگاه کنیم. از شما می خواهم موسیقی را به مثابه یک کالا نگاه نکنید. هنر و موسیقی کالا نیستند که بخواهید از آن به عنوان یک ابزار اقتصادی صادر کننده استفاد کنید. من فقط در این شرایط می خواهم موانع را از سرکار هنرمند برداشته و اجازه دهید او استقلال کاری خود را داشته باشد. من در این زمینه هر کمکی از دستم بر بیاید از هیچ تلاشی فروگذار نخواهم کرد.

 

مسعود حبیبی نوازنده پیشکسوت موسیقی ایرانی که مجری برنامه او را به عنوان یکی از صادر کنندگان فعال حوزه ساز دف به خارج از کشور و ارز آوری معرفی کرد در این نشست گفت: با توجه به تجربیاتی که بنده در این چند سال داشتم می توانم به این موضوع اشاره کنم که مشکلات پچیده ای پیش پای تولیدکنندگان محصولات موسیقی وجود دارد که شاید به جرات می توان گفت دربرگیرنده پیچیدگی های مخوفی است که بسیاری از هنرمندان اگر عاشق حرفه خود نبودند از کارشان صرف نظر می کردند. شما بدانید هرکدام از ما روی پای خودمان برای کار ایستاده ایم اما به نظر می آید باید در این زمینه کمک های دولتی فراوانی وجود داشته باشد. البته یکی از مسائل حیاتی که در این حوزه می توان اشاره کرد بحث کپی رایت است که هیچ امنیتی را برای هنرمندان موسیقی به وجود نیاورده است. مطمئن باشید تا زمانیکه کپی رایت در ایران اجرا نشود هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. به جرات می توانم بگویم شرایط درخواست سازهای ایرانی از جمله دف می تواند در طول سال بیش از دویست هزار درخواست باشد. این ساز می تواند در وجوه مختلف قابلیت صدور داشته باشد که ای کاش سازمان توسعه تجارت ایران بتواند در این زمینه کارهایی را انجام دهد.

 

پیروز ارجمند آهنگساز و مدیرکل اسبق دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی به عنوان سخنران بعدی گفت: وقتی صحبت از اقتصاد هنر می شود ما از یک موضوع کاملاً تخصصی و علمی صحبت می کنیم پس شاید ما موسیقیدان ها آن قدر در این زمینه تخصص نداشته باشیم پس بهتر بود که در این جلسه تعدادی از مدرسان و پژوهشگران عرصه اقتصاد نیز در این برنامه حضور می داشتند. شما بدانید ما بیش از اینکه به موسیقیدان ها در حوزه اقتصاد هنر نیاز داشته باشیم نیازمند متخصصان حوزه اقتصاد خلاق هستیم. صنعت موسیقی ایران آنچنان گسترده نیست که سازمان توسعه تجارت امیدوار به ارز آوری آن باشد.

ارجمند افزود: علیرغم صحبت های جناب سراج موسیقی یک کالای هنری است که می توانیم در وجوه مختلف به آن اشاره کنیم. ما در حوزه کپی رایت نیز دچار مشکلاتی هستیم که اجازه ورود ما به کنوانسیون بِرن را نمی دهد پس در این حوزه نیز دچار مشکلاتی هستیم که باید مطالعه مفصلی در این زمینه کرد. سیاست های پنهان حاکمیتی در حوزه موسیقی، برخوردهای سلبی و امنیتی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جلوگیری از خروج هنرمندان سبک های مختلف موسیقی به ویژه راک با هدف ارز آوری، نقش رسانه ها در توسعه فرهنگ شنیداری موسیقی و انفعال آنها در این حوزه، انفعال بنگاه های تولید موسیقی در حوزه توسعه تجارت جهانی، عدم وجود زیرساخت های رونق موسیقی، عملکرد منفعل سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی، عدم معرفی جشنواره موسیقی فجر در عرصه های بین المللی، از مواردی هستند که مشکلات اصلی امروزه موسیقی هستند و قطعا چالش هایی پیش روی توسعه و رونق حوزه اقتصاد هنر و صادر کردن موسیقی و درآمدزایی و ارزآوری آن خواهند بود.

 

علی اکبر صفی پور مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی ضمن قدردانی از برگزاری این جلسه در حوزه صنایع خلاق اظهار کرد: در سفری که به کشور کره جنوبی داشتیم با مدیران فرهنگی این کشور در حوزه توسعه صنایع خلاق گفتگو کردم.کره ای ها استراتژی را تعیین کردند که می خواهند دنیا کره جنوبی را با فرهنگ و هنرش بشناسند. شما مطئن باشید اگر این استراتژی وجود داشته باشد ما هم در حوزه نگاه اقتصاد محور و هم در حوزه معرفی فرهنگ و هنر ایران اقدامات موثری را انجام داد. ما وظیفه داریم در این دو حوزه هزینه هایی را انجام دهیم. پس در این جریان صنایع خلاق از جمله موسیقی می تواند در این راه به ما کمک کند. در این راه سازمان توسعه تجارت ایران می تواند کمک هایی را انجام دهد. سازمان توسعه تجارت ایران می تواند به عنوان اسپانسر حمایت کننده فرهنگ و هنر سرزمین ایران باشد. هیچ جای دنیا هنر بدون حمایت حاکمیت نمی تواند جای خود را پیدا کند.

 

فریدون شهبازیان آهنگساز پیشکسوت موسیقی ایرانی نیز در بخش پایانی این نشست گفت: متاسفم که نزدیک سه ساعت است کنار هم هستیم ولی هنوز کسی نمی داند دستور جلسه چیست؟ نشستی که ما امروز به خاطر آن گرد هم آمده ایم برای پیگیری گم شدن ردیف موسیقی ایرانی یا اتفاقات رسانه ملی و مشکلات فقهی با موسیقی نیست. البته که من جزو کسانی هستم که در صدا و سیما به موسیقی پاپ مجوز دادم و متاسفم که این کار را کردم. ما در این جلسه هستیم که به معضلاتی چون فروش فیزیکی آثار موسیقایی که متاسفانه موضوع دانلود غیرقانونی به آن دامن زده بپردازیم. خیلی بد است که بنشنیم و از مشکلاتی حرف بزنیم که وظیفه حل آن به عهده دفتر موسیقی وزارت ارشاد است نه سازمان توسعه تجارت ایران. مهم ترین موضوعی که من برای این مجموعه مطرح می کنم شرایطی است که بیش از ۱۵ سال است درگیر آن هستم و آن موضوع سازمان مرتبط با حوزه گردشگری است که در این حوزه دچار مشکلاتی هستیم.

شهبازیان در ادامه افزود: در تمام دنیا وقتی گردشگرانی به کشورهای مختلف سفر می کنند گروه ها و ارکسترهایی نیز از یک کشور همراه با گردشگران حضور دارند که واقعا معرف خوبی برای موسیقی آن کشور هستند. پس بهترین راه برای این مرکز ارتباط با سازمان های مرتبط با گردشگری و حتی خود این مجموعه است که باید در این مورد اقداماتی انجام دهند. سازمان توسعه تجارت ایران در طول یک ماه گذشته میزبان متخصصین و هنرمندان هفت گروه تخصصی فرهنگ و هنر از جمله هنرمندان رشته های تجسمی، خوشنویسی، عکاسی، گرافیک، تصویرسازی، کاریکاتور، مجسمه سازی و  سینما بوده است تا با برگزاری نشست های مشترک، امکان صادرات آثار هنری در حوزه اقتصادی در عرصه جهانی را ارتقاء بدهد.

 

انتهای پیام/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha