قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۷۸۴۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

بیانیه اتحادیه اروپا درباره نشست فوق العاده کمیسیون مشترک برجام

سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد، نمایندگان انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین روز ۲۸ ژوئیه (۶ مرداد) با نماینده ایران در وین دیدار می کنند تا در مورد نحوه حفظ توافق هسته ای بحث و تبادل نظر کنند.

بیانیه اتحادیه اروپا درباره نشست فوق العاده کمیسیون مشترک برجام

: سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد، نمایندگان انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین روز ۲۸ ژوئیه (۶ مرداد) با نماینده ایران در وین دیدار می کنند تا در مورد نحوه حفظ توافق هسته ای بحث و تبادل نظر کنند.

به گزارش رسانه های غربی، در این بیانیه آمده است: این نشست به درخواست فرانسه، آلمان، انگلیس و ایران تشکیل می شود و به موضوعات مرتبط با اجرای برجام در همه جوانب آن می پردازد.

طبق این بیانیه به نظر می رسد که چین در جمع درخواست کنندگان برگزاری این نشست قرار نداشته است.۹۱۰۹

«هلگا اشمید» دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا ریاست کمیسیون مشترک برجام را برعهده می گیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز از برگزاری نشست فوق العاده کمیسیون مشترک برجام در تاریخ ششم مرداد ماه خبر داده و گفته است: این نشست در سطح معاونان و مدیران سیاسی در وین برگزار خواهد شد.

«سیدعباس موسوی» با اشاره به نشست آتی کمیسیون مشترک برجام گفت: پس از نشست قبلی کمیسیون مشترک برجام که در روز هفتم تیرماه برگزار شد، سیاست جدید جمهوری اسلامی ایران در زمینه توقف اجرای برخی از تعهدات خویش منجر به آثار عینی و عملی شد و طرف های اروپایی خواستار آن شدند که این وضعیت جدید پیش از برگزاری نشست وزرای خارجه، در یک جلسه کمیسیون مشترک در سطح معاونان به بحث گذاشته شود.

پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم های یکجانبه علیه ایران در ۱۸ اریبهشت ۱۳۹۷ کشورهای اروپایی ضمن مخالفت با این اقدام واشنگتن اعلام کردند که سازوکار مالی ویژه تجارت با ایران موسوم به اینستکس را راه اندازی می کنند. این ساز وکار با ابتکار آلمان، فرانسه و انگلیس راه اندازی شد. اما پس از گذشت یکسال و صبر راهبردی ایران و عدم برآورده کردن تعهدات از سوی اروپایی ها، تهران برخی تعهدات برجامی خود را در ۱۸ اردیبهشت ۹۸ کاهش داد.

اینستکس یا ساز وکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا یک ابزار ویژه مالی است که در ۳۱ ژانویه ۲۰۱۹ (۱۱ بهمن ۱۳۹۷) توسط آلمان، فرانسه و انگلیس، برای تسهیل تجارت غیر دلاری با ایران ایجاد شد.


مسکو و فرانسه بر یافتن راه هایی برای حفظ برجام تأکید کردند
وزرای خارجه روسیه و فرانسه طی یک تماس تلفنی بر اتخاذ اقداماتی برای حفظ توافق هسته ای ایران و ۴+۱ تأکید کردند.

به گزارش دانشجو، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه و «ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه طی یک تماس تلفنی در خصوص ایران و تحولات اوکراین گفتگو کردند.

بنا به گزارش شبکه روسی «اینترفکس»، وزرای خارجه روسیه و فرانسه در گفت وگوی خود بر اتخاذ گام هایی به منظور حفظ توافق هسته ای ایران ۱+۴ (انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) تأکید کردند.

از طرف دیگر خبرگزاری رویترز از دیدار اعضای امضاکننده توافق هسته ای ایران در تاریخ ۲۸ ژوئیه (۶ مردادماه) در «وین» پایتخت اتریش خبر داد.

بیش از یکسال پیش دولت آمریکا به دستور ترامپ از توافق بین المللی برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به «برجام» خارج شده و تمام تحریم های هسته ای ذیل این توافق را در دو بازه ۹۰ و ۱۸۰ روزه مجددا اعمال کرد و در پی آن تحریم های شدیدی با هدف وادار کردن ایران برای مذاکره مجدد با آمریکا علیه تهران وضع کرد.

جمهوری اسلامی ایران اردیبهشت ماه امسال بعد از یک سال صبر برای جبران آثار ناشی از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای، اعلام کرد که به دلیل عدم تحقق وعده های کشور های اروپایی، گام هایی را برای کاهش تعهد به توافق هسته ای برمی دارد. در گام نخست تعهد ایران به سقف ذخایر اورانیوم و آب سنگین تعلیق شد و در گام دوم نیز ایران غنای اورانیوم تولیدی را از ۳.۶۷ درصد به ۴.۵ درصد افزایش داد.

در پی این اقدام، کشور های اروپایی که نگران از بین رفتن برجام هستند، در تلاش هستند تا گام هایی را برای حفظ این توافق که تاکنون ایران به آن پایبند بوده است، به کار گیرند.

منبع فردا نیوز
ثبت نظرات
captcha