قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۷۷۷۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سوئیفت مهم ترین ابزار اعمال تحریم/ مبارزه نکردن با یکجانبه گرایی آمریکا هزینه های کلان تری خواهد داشت

«حسین عسکری» مشاور پیشین صندوق بین المللی پول می گوید امروزه جهان نیازمند است تا بصورت گسترده تری در مقابل آمریکا و کشورهای اروپایی که نفوذشان را در ساختار مالی بین المللی بویژه در صندوق بین المللی پول و بانک جهانی افزایش داده اند، مقابله کند.

سوئیفت مهم ترین ابزار اعمال تحریم/ مبارزه نکردن با یکجانبه گرایی آمریکا هزینه های کلان تری خواهد داشت

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، مایک ماهاری، کارشناس مرکز تنث آمندمنت اخیرا در مطلبی نوشته است: «کشورهای مختلف جهان در تلاش هستند تا خود را از دلار جدا کنند و این اقدام را برای اجرای سیاست "دفاع از خود" اجرایی می کنند. وی معتقد است این مسئله تاثیر بسیار منفی بر اقتصاد آمریکا خواهد داشت. کشورها برای رسیدن به هدف کاهش یا قطع کامل استفاده از دلار باید از استفاده سوئیفت خودداری کنند.»

سوئیفت بزرگترین نظام انتقال اطلاعات پرداخت در جهان  محسوب می شود و توسط 11 هزار مؤسسه بانکی و مالی در 200 کشور جهان مورد استفاده قرار می گیرد و به شدت به دلار وابسته است.

در حالی که سوئیفت مدعی است از نظر سیاسی بی طرف است پرواضح است که به ابزاری برای آمریکا و دیگر کشورهای غربی در راستای اجرای دیپلماسی اقتصادی آنها بدل شده است.

در این زمینه با پروفسور «حسین عسکری»، استاد دانشگاه جورج واشنگتن  گفت و گو کرده است.

«حسین عسکری» مشاور وزیر دارایی در سال ۱۹۷۸ میلادی بوده و از او به عنوان معمار اقتصاد عربستان نیز یاد می کنند.

عسکری استاد تجارت بین الملل و امور بین المللی دانشگاه جرج واشنگتن آمریکا و رئیس مؤسسه تحقیقات و مدیریت جهانی است و رئیس پیشین دپارتمان تجارت بین الملل دانشگاه جرج واشنگتن بوده است. زمینه تخصصی و بحث های او در دانشگاه جرج واشنگتن بر اقتصاد، توسعه سیاسی و انسانی در خاورمیانه، اختلافات و جنگ ها در خاورمیانه، اقتصاد سیاسی نفت و اقتصاد اسلامی متمرکز است.

سوئیفت بزرگترین نظام انتقال اطلاعات پرداخت در جهان  محسوب می شود و توسط 11 هزار مؤسسه بانکی و مالی در 200 کشور جهان مورد استفاده قرار می گیرد و به شدت به دلار وابسته است.  بر این اساس این کانال مالی تحت نفوذ آمریکا خواهد بود. آیا این مسیر تداوم دارد؟

عسکری: همان طور که احتمالا شما هم می دانید، سوئیفت در اواسط دهه 1970 توسط گروهی کوچک از موسسات مالی تاسیس شد که هدفش جایگزینی با سیستم قدیمی و ناکارآمد تلکس بود که این ساختار تلکس در آن زمان برای انتقال پیام های مالی بین کشورها و خارج از مرزها چندان مناسب نبود.

در آن زمان که «سوئیفت» جایگزین «تلکس» شد، چندان به عنوان یک ابزار سیاسی دیده نمی شد، اما متاسفانه آمریکا این توافق نامه بین المللی تخصصی در حوزه مالی و پولی را تبدیل به سلاحی برای به زانو درآوردن کشورهای مخالف خود کرد.

بله شما درست گفتید و در حال حاضر سوئیفت تحت تاثیر و کنترل آمریکاست و به همین دلیل نیز این شرایط به تدریج باعث تضعیف این ابزار مالی خواهد شد و به تبع آن نیز عملکرد و کارآمدی سیستم مالی بین المللی تضعیف خواهد شد.

در حالی که سوئیفت مدعی است از نظر سیاسی بی طرف است اما این کانال مالی به ابزاری برای آمریکا و دیگر کشورهای غربی در راستای اجرای دیپلماسی اقتصادی آنها بدل شده است. آیا این کانال مالی بی طرف است؟

عسکری: فکر می کنم صحیح تر این است که بگوئیم سوئیفت به مهمترین ابزار در دست آمریکا برای اعمال تحریم های اقتصادی تبدیل شده است.

این کانال مالی در حال حاضر ابزاری برای آمریکا با هدف به زانو درآوردن و مطیع کردن کشورهای مخالف و دیکته کردن سیاست خارجی مورد نظر خودش است.

در حال حاضر آمریکا با توجه به کنترل سوئیفت می تواند بانک ها و موسسات مالی یک کشور را خیلی راحت از کانال مالی دیگر کشورها کنار بزند و ارتباطش را قطع کند و آن کشور را از دریافت کمک ها و منابع مالی ناشی از صادرات و واردات کالا و خدمات محروم کند و در این شرایط سوئیفت ابزار مالی قدرتمندی برای اعمال تحریم های اقتصادی مورد نظر آمریکاست.

به عبارت دیگر آمریکا با استفاده از سوئیفت می تواند هزینه ناشی از صادرات و یا واردات کالا برای یک کشور را افزایش دهد و به آن کشور فشار وارد کند تا به معاملات تبعیض آمیز تن دهد. در واقع یک کشور به تنهایی نمی تواند با آمریکا مقابله کند و آن ها مجبور به تبعیت از خواسته های مورد نظر آمریکا هستند.

سوئیفت بارها دسترسی بانک های چینی، ایرانی و روسی را به دلیل تحریم های آمریکا بسته است و این مسئله باعث شده که این کشورها سیاست های مختلفی را ایجاد کنند تا از اقتصاد ملی خود حمایت کنند. چرا این کانال مالی باید در راستای اهداف سیاست خارجی آمریکا قرار بگیرد؟

عسکری: باید توجه داشت که بیش از آن که سوئیفت بخواهد از اهداف آمریکا پشتیبانی کند، در واقع این آمریکا است که از سوئیفت می خواهد تا خواسته‎ هایش را اجرا و دنبال کند.

مثال این شرایط نیز زمانی است که سوئیفت دسترسی موسسات مالی که تحریم های ثانویه آمریکا را دور می زنند، قطع می کند.

آمریکا می داند که تحریم ها به طور کلی کارایی و تاثیری نخواهد داشت، مگر آن که این تحریم ها از سوی دیگر کشورها نیز پشتیبانی و حمایت شوند.

آمریکا به کشورها اعلام می کند که اگر شما آن چه را که ما می خواهیم، انجام ندهید، بازار مالی و اقتصادی آمریکا را از دست خواهید داد و با مجازات و جریمه روبرو خواهید شد.

لذا واشنگتن به کشورها می گوید که بین بازار ایران و آمریکا، یکی را می توانید انتخاب کنید. این رفتار را قلدری، باج گیری یا هرچیزی که می خواهیم بنامیم، ولی مهم آن است که کشورها ترجیح می دهند که در اقتصاد بسیار بزرگ و فوق العاده آمریکا فعال باشند.

اما باید به خطرات این رفتار برای دیگر کشورهای جهان نیز توجه داشت. اگر دیگر کشورهای جهان با خواسته های مورد نظر آمریکا همراه شوند، در نهایت آمریکا حرص بیشتر و بیشتری برای همراه سازی دیگران با سلطه اقتصادی خود خواهد داشت.

اگر کشورها امروز با آمریکا مقابله نکنند، در نهایت بعدا هزینه بیشتر و گرانتری پرداخت خواهند کرد.

کشوری مانند ایران نمی تواند این تقابل را به تنهایی به پیش ببرد. وقتی کشوری مانند روسیه به دنبال مذاکراتی با ایران، ترکیه و چین برای ایجاد سازوکار مالی در کنار سوئیف است، بسیار جای امیدواری است.

اما این سازوکار مالی برای جایگزینی با سوئیفت زمان بر خواهد بود. روسیه و چین باید تلاش بیشتری برای پیوستن دیگر موسسات مالی به این سازوکار مستقل و جدید داشته باشند.

همچنین به هیچ عنوان نباید اجازه داد تا سازوکار و موسسه مالی جدید مورد سوءاستفاده سیاسی قرار گیرد و نباید دخالت سیاسی در این موسسه جدید توسط دولت ها صورت گیرد.

این دخالت های سیاسی امروز از سوی آمریکا در سوئیفت صورت می گیرد و آمریکا اعلام می کند که اگر سوئیفت موسسات مالی ایرانی را تحریم نکند، واشنگتن هر نهادی را که با ایران همکاری می کند، تحریم خواهد کرد.

در نهایت به نظر می رسد که امروزه جهان نیازمند است تا بصورت گسترده تری در مقابل آمریکا و کشورهای اروپایی که نفوذشان را در ساختار مالی بین المللی بویژه در صندوق بین المللی پول و بانک جهانی افزایش داده اند، مقابله کند.

این موسسات هنوز بازتاب دهنده وضعیت جهان پس از جنگ جهانی دوم هستند و لذا کشورهایی مانند چین، هند و کره جنوبی سهم زیادی در مدیریت این گونه موسسات ندارند در حالی که آمریکا قدرتی وتو مانند را در تصمیم گیری های صندوق بین المللی پول و بانک جهانی دارد و این در شرایطی است که وضعیت امروز جهان تغییر کرده و این ساختاری که منطبق با وضعیت پس از جنگ جهانی دوم است، امروزه دیگر قابل دفاع نیست و حتی نقش کشورهای اروپایی هم در ساختار مالی جهانی به شدت کاهش یافته است.

به همین دلیل است که چین بانک سرمایه گذاری زیربنایی آسیا (AIIB) را به عنوان جایگزین بانک جهانی تاسیس می کند.

اگر کشورها رویکرد کوتاه مدتی را در پیش نگیرند و بصورت دسته جمعی و هماهنگ خواستار تغییر وضعیت فعلی نشوند، در آینده هزینه سنگینی را با ادامه همین مسیر خواهند پرداخت.

دخالت سیاسی در مالیه بین المللی باید حذف شود، چون وقتی ما اجازه دخالت سیاسی را در ساختار مالی و اقتصادی می دهیم، در واقع کارایی و ثبات عملکرد این ساختار را به تحلیل برده و تضعیف می کنیم. این موضوعی است که باید در سطح جهانی به شدت بر روی آن تبلیغ و اطلاع رسانی شود.

انتهای پیام/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha