قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۷۷۲۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

دانمارک به دنبال پیوستن به اینتکس

رسانه های دانمارکی خبر داده اند که دولت دانمارک به دنبال پیوستن به سازوکار ویژه اتحادیه اروپا با ایران موسوم به اینستکس است.

دانمارک به دنبال پیوستن به اینتکس

مرتضی مرادیان، سفیر کشورمان رد دانماک روز دوشنبه در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: دولت دانمارک در حال بررسی پیوستن به اینستکس است. اینستکس، یک ساز و کار مالی ست که توسط کشورهای فرانسه، آلمان و انگلیس برای تسهیل تجارت اروپا و دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران، تشکیل شده است.

یپه کوفود، وزیر خارجه دانمارک، بعد از ملاقات روز جمعه ۲۸ تیر با همتای فرانسوی خود، ژان ایوز لو دریان، گفت نباید هرگز به ایران اجازه داده شود بمب هسته ای تولید کند.

گرچه ترامپ کشورهایی که تحریم های آمریکا علیه ایران را دور می زنند تهدید به «عواقب جدی» کرده اما کوفود گفت دولت دانمارک در حال ارزیابی «جزئیات فنی» پیوستن به اینستکس است و این گونه ابتکار با «چالش های زیادی» روبه روست.

به دنبال تحریم های آمریکا، ایران تعهدات برجامی خود را کاهش داده است. رئیس جمهوری آمریکا به طور یکجانبه از این توافق خارج شده اما کوفود گفت مهم است در نظر داشته باشیم که ایران سلاح های هسته ای تولید نکرده است.

وی افزود: به همین دلیل ما باید توافق ۲۰۱۵ که برای ایران محدودیت هایی ایجاد می کند را حفظ کنیم. آمریکا یک استراتژی دیگر در پیش گرفته که مایه تاسف است.

کوفود در پاسخ به سوالی در مورد اینکه با پیوستن به اینستکس شما تنها در صدد حفظ برجام بر نمی آیید بلکه تحریم های آمریکا را دور می زنید و آیا دولت یک کشور کوچک، نگران پا گذاشتن روی پای آمریکا نیست، گفت: ما خواهان حفظ توافق هسته ای هستیم و در این راستا هم اقدام می کنیم. امیدواریم آمریکایی ها به این خواسته ما احترام بگذارند.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha