پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۶۲۲۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

فرسوده بودن ماشین آلات کشاورزی در شهرضا

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا با اشاره به فرسوده بودن ماشین آلات کشاورزی شهرستان شهرضا گفت: فرسوده بودن ماشین آلات کشاورزی سبب وارد شدن خسارت غیرقابل جبران به محصول غلات می شود.

فرسوده بودن ماشین آلات کشاورزی در شهرضا

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، علی باقری امروز در شهرضا با اشاره به اجرای احکام تبصره 2 ماده 10 قانون حفظ کاربری اراضی کشاورزی در شهرستان شهرضا اظهار داشت: در راستای اجرای تبصره 2 ماده 10  قانون حفظ کاربری اراضی کشاورزی و با دستور مقام قضایی 4 مورد دیوارکشی غیرمجاز در اراضی خسروآباد منظریه به طول 145 متر، روستای زیارتگاه به طول 181 متر، اراضی کشاورزی شهر منظریه به طول 120 متر و اراضی کشاورزی اسلام آباد شهرضا به طول 150 متر با همکاری نیروی انتظامی شهرستان شهرضا اعمال قانون شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا با اشاره به پایان برداشت مزارع کلزای شهرستان شهرضا افزود: برداشت کلزا از سطحی معادل 20 هکتار در شهرستان شهرضا با نظارت کارشناسان مکانیزاسیون و ناظر برداشت سازمان و شهرستان شهرضا انجام شد.

وی با بیان این که حداکثر عملکرد محصول برداشت در مزرعه ایده آل 5.3 تن در هکتار و حداقل عملکرد در مزارع مواجه شده با استرس های خشکی یک تن در هکتار گزارش شده است، گفت: در مجموع از مزارع شهرستان 52 تن کلزا برداشت که قسمت اعظم آن به مراکز خرید دولتی تحویل شده است.

فرسوده بودن ماشین آلات کشاورزی شهرستان شهرضا

 باقری با اشاره به فرسوده بودن ماشین آلات کشاورزی شهرستان شهرضا برای برداشت محصول بیان کرد: در سال جاری بیش از 20 دستگاه کمباین مهاجر و بومی برای برداشت غلات شهرستان شهرضا در مزارع این شهرستان حضور دارند که درصد بسیار بالایی از این کمباین ها فرسوده و عمر بالای ده سال دارند.

مدیر جهاد کشاورزش شهرضا با بیان این که فرسوده بودن ماشین آلات کشاورزی سبب افزایش ضایعات ناشی از برداشت و وارد شدن خسارت غیرقابل جبران به محصول غلات می شود، تصریح کرد: عمر مفید کمباین ها 10 سال با کارکرد حدود 1200 هکتار در سال است و پس از آن باید دستگاه از رده خارج و جایگزین شود.

وی با تأکید بر این که نوسازی ناوگان ماشین آلات کشاورزی به ویژه ماشین آلات برداشت غلات نیاز به عزم ملی و انجام طرحی در وسعت ملی مانند طرح بازیافت خودروهای فرسوده و استفاده از وام های کم بهره دارد، ادامه داد: خسارت ناشی از ضایعات برداشت کمباین ها به صورت واضح قابل مشاهده نیست اما قابل اندازه گیری است و معمولاً به علت عدم تنظیم یا فرسودگی کمباین، خسارات بسیار است.

کشت چغندرقند از راهکارهای تثبیت اشتغال در بحران خشکسالی است

باقری با اشاره به برداشت چغندرقند پاییزه از مزارع شهرضا عنوان کرد: برای اولین بار از سطح حدود 9.5 هکتار از مزارع شهرستان شهرضا برداشت چغندرقند آغاز شد، کشت پائیزه چغندرقند با هدف صرفه جویی و استفاده بهینه در مصرف آب و تأمین ماده اولیه شکر در شهرستان شهرضا انجام شده است.

 مدیر جهاد کشاورزی شهرضا با تأکید بر این که چغندرقند برداشت شده به کارخانه های قند اصفهان تحویل داده می شود، اضافه کرد: پیش بینی می شود از سطح 9.5 هکتار از مزارع شهرستان شهرضا که امسال به کشت چغندرقند پائیزه اختصاص یافته افزون بر500 تن محصول برداشت شود.

وی با اشاره به این که زراعت چغندرقند از راهکارهای تثبیت اشتغال در بحران خشکسالی است، خاطرنشان کرد: از مزایای کشت این محصول در پاییز کاهش حدود 40 درصدی مصرف آب در کنار کاهش هزینه های تولید در واحد سطح است که این امر با وجود ماشین آلات پیشرفته در مرحله کاشت و برداشت محصول امکان پذیراست.

باقری افزود: درسال زراعی 98-97 سازمان جهادکشاورزی استان اصفهان با پرداخت یارانه بذر و هزینه  اجرای آبیاری تحت فشار به روش تیپ به کشاورزان چغندرکار در زمینه توسعه و کشت این محصول کمک کرده است.

پیش بینی برداشت 16 هزار تن جو از مزارع شهرضا

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به برداشت جو از مزارع شهرضا بیان کرد: در سال زراعی جاری حدود 3 هزار و 400 هکتار جو با استفاده از ارقام سازگار و پر محصول مورد تائید مراکز تحقیقات در مناطق تحت پوشش شهرستان کاشت شده است.

وی با بیان این که با نظارت و مدیریت کارشناسان اداره تولیدات گیاهی شهرستان شهرضا تمام این سطوح با وضعیت مطلوب به مرحله برداشت رسیده است، گفت: تاکنون حدود 75 درصد مزارع برداشت شده و پیش بینی می شود تا پایان برداشت حدود 16 هزار تن محصول از مزارع برداشت شود.

باقری بیان کرد: با توجه به اختلاف قیمت قابل ملاحظه این محصول در بازار نسبت به خرید تضمینی آن، قسمتی از این محصول تحویل سلف خران شده و قسمتی در انبارهای کشاورزان ذخیره شده و هیچ محصولی به مراکز دولتی تحویل نشده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا با اشاره به برداشت گندم از مزارع شهرضا بیان کرد: در سال زراعی جاری  سطحی معادل 2 هزار هکتار گندم از بهترین ارقام تولید شده و سازگار در مناطق مختلف تحت پوشش شهرستان شهرضا کاشت شده است.

وی با بیان این که با وجود خسارت ناشی از سرمازدگی و حوادث غیر مترقبه با مدیریت کارشناسان اداره تولیدات گیاهی شهرستان شهرضا بیشتر این مزارع از وضعیت مطلوب برخوردارند، گفت: تاکنون 30 درصد مزارع برداشت شده و پیش بینی می شود تا پایان برداشت، حدود 10 هزار تن گندم از مزارع برداشت شود.

باقری خاطرنشان کرد: تقریباً تمامی گندم مازاد بر مصرف کشاورزان تحویل سیلوهای ذخیره گندم و کارخانه های آرد استان اصفهان می شود تا در چرخه دولتی وارد و به صورت یارانه دار صرف ارتزاق جامعه شود.

انتهای پیام/63101/ج30/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha