پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۵۵۱۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

طراحی و ساخت دستگاه کنترل هوشمند تجهیزات سرمایشی توسط محققان دانشگاه تبریز

دستگاه کنترل هوشمند تجهیزات سرمایشی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و رونق تولید توسط محققان دانشگاه تبریز طراحی و ساخته شد و به صورت پایلوت در سه شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ، غرب مازندران و خراسان شمالی به اجرا در آمد.

طراحی و ساخت دستگاه کنترل هوشمند تجهیزات سرمایشی توسط محققان دانشگاه تبریز

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، مهدی عباپور مجری طرح و عضو هیات علمی دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تبریز امروز در این ارتباط در تبریز با اشاره به اهداف اجرای این طرح اظهار داشت: مانیتورینگ و مدیریت تجهیزات سرمایشی مشترکان اداری (کولرها و چیلرها) با استفاده از اینترنت و تکنولوژی های روز به همراه قابلیت کنترل از راه دور جهت کاهش پیک بار است و با توجه به نظام نامه برنامه پاسخگویی هوشمند-IOT با اجرای این طرح پیک مصرف برق در ساعت های اداری تا نصف ظرفیت تجهیزات سرمایشی کاهش خواهد یافت.
 

 

وی در ادامه با تاکید بر اینکه در سال های گذشته برنامه های پاسخگویی بار متفاوتی از قبیل کاهش یا قطع بار برنامه ریزی شده صنایع، برنامه ذخیره عملیاتی، برنامه مولدهای خودتامین و ... در ایران اجرا شده است، اضافه کرد: در حال حاضر با توجه به پیشرفت های صورت گرفته در حوزه تکنولوژی تجهیزات اندازه گیری هوشمند، بستر بسیار مناسبی برای استفاده از تجهیرات هوشمند جهت کنترل انرژی مصرفی و جمع آوری اطلاعات مصرف صورت پذیرفته است.

این عضو هیات علمی دانشگاه تبریز با تاکید بر اینکه با فراگیر شدن شبکه اینترنت و امکان کارکرد کامل این تجهیزات با شبکه سراسری اینترنت، می توان در راستای عملیاتی کردن بحث های مدیریت مصرف در بخش های اداری و خانگی و به خصوص در بخش تجهیزات سرمایشی مورد استفاده قرار گیرد، یادآور شد: با توجه به تکنولوژی های پیشرفته موجود در بازار با استفاده از یک برنامه جامع رایانه ای به راحتی می توان از بخش قابل توجهی از ظرفیت بخش اداری و خانگی در بحث های مدیریت مصرف استفاده کرد و بر همین اساس نظام نامه برنامه پاسخگویی بار هوشمند مبتنی بر تکنولوژی IOT توسط دفتر مدیریت مصرف توانیر تدوین و ابلاغ گردید.

عباپور، مجری طرح در بخش دیگر سخنان خود با تاکید بر اینکه برنامه پاسخگویی بار هوشمند امکان مشارکت مشترکین در برنامه های پاسخگویی بار بدون نیاز به مداخله انسانی بر اساس تکنولوژی هوشمند را فراهم می کند، تصریح کرد:  هدف از اجرای این برنامه اطمینان از توان قابل کاهش و قابل قطع در زمان اجرای برنامه های پاسخگویی بار و کاهش هزینه های مصرف برق مشترکین است و از این رو در برنامه پاسخگویی بار هوشمند، تجهیزات نصب شده مشترکین به طور مستقیم سیگنالی را از طرف شرکت توزیع دریافت کرده و استراتژی قطع بار را بدون دخالت مشترکین انجام می دهند.

به گفته وی،  برنامه پاسخگویی بار هوشمند در تابستان سال 1397 به صورت پایلوت در سه شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ، غرب مازندران و خراسان شمالی توسط تیم تحقیقاتی دانشگاه تبریز به سرپرستی دکتر عباپور اجرا شد.

عضو هیات علمی دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تبریز در خاتمه با اشاره به هزینه اجرای طرح نیز تصریح کرد: مرحله پایلوت این طرح در طول یک سال و با هزینه حدودی 3 میلیارد ریال در سه استان اجرا شد که با توجه به سپری شدن مرحله تحقیقاتی و اجرای پایلوت این طرح هزینه اجرای آن در مراحل بعدی کاهش خواهد یافت.

انتهای پیام/ 60023 /س

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha