قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۴۵۹۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

کاراته، عدالت بین کنترلی و غیرکنترلی؟

کاراته غیرکنترلی علی رغم داشتن مخاطبان بسیار زیاد در قالب تیم ملی و مجامع مختلف تصمیم گیری، هیچ جایگاهی ندارد و فعالیت در قالب کاراته غیرکنترلی فعالیت سبکی و خارج از اعتبار محسوب می شود.

کاراته، عدالت بین کنترلی و غیرکنترلی؟

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از کرمانشاه، دنیای هنرهای رزمی سرشار مملو از رشته های مختلفی است که خواستگاه بسیاری از آن ها شرق آسیا است، رشته های رزمی که در قالب با یکدیگر بسیار متفاوت بوده، اما هنگامی که در قالب سبک تعریف می شوند تفاوت چندانی بایکدیگر ندارند.

تعدد سبک های رزمی در رشته های رزمی سبب ضعف و عدم انسجام مخاطبان آن و عدم اعتبار آن در دنیا شده است به گونه ای که رشته رزمی چون تکواندو به علت جلوگیری از تعدد سبکی در قالب یک مدیریت واحد جهانی اداره شده و سال ها از حضور آن در بالاترین رده مسابقات رسمی جهان و المپیک، می گذرد و رشته رزمی وشوو با حضور در المپیک آسیایی به فکر حضور در جمع رشته های المپیک جهانی است، اما رشته های رزمی همچون کاراته و کنگ فو فاقد این اعتبار هستند.

کاراته به 2 بخش کنترلی و غیرکنترلی با 2 ماهیت متفاوت و تعدد سبک در هر کدام از آن ها تقسیم می شود، اما علی رغم دارا بودن اعتبار اندک کاراته کنترلی در مجامع جهانی، کاراته غیرکنترلی فاقد این اعتبار اندک است و هیچ مسابقه رسمی و جهانی معتبری در کاراته غیرکنترلی برگزار نمی شود، اما به راستی دلیل این مساله چیست؟.

یک مربی کاراته غیرکنترلی در این خصوص ، اظهار داشت: عدم انسجام دنیای کاراته غیرکنترلی از کوچکترین ورزشکار تا مجامع جهانی بزرگترین علت عدم اعتبار کاراته غیرکنترلی در جهان است به شکلی که هیچ ورزشکاری به ورزشکار دیگر و یا هیچ سبکی به سبک دیگر احترام نگذاشته و مسابقات سبکی با کمترین مخاطب ممکن در هر سبک با کمترین اعتبار ممکن برگزار می شود.

رضا بابایی ادامه داد: قدمت کاراته غیرکنترلی دلیل دیگری بر اعتبار بیشتر دنیای کاراته غیرکنترلی نسبت به کاراته کنترلی است، چراکه فعالیت کاراته غیرکنترلی در جهان بعد فعالیت کاراته کنترلی شکل گرفته و سال های بسیار زیادی از فعالیت رسمی کاراته غیرکنترلی در کشور نیز نمی گذارد.

بابایی مدرک گرایی و عدم صلاحیت مدرک اخذ شده را یکی دیگر از مشکلات دنیای کاراته می داند، افزود: با توجه به عدم اهمیت کیهون و کاتا، بارها مشاهده شده است که فردی که صلاحیت لازم برای اخذ مدرک را نداشته است خیلی راحت یک کمربند بسیار بالا را اخذ کرده و علی رغم عدم صلاحیت فنی و حرفه ای نماینده یک سبک در استان شده و این مساله به اعتبار کاراته غیرکنترلی ضربه وارد می کند.

ساسان اکبری، دیگر مربی دنیای کاراته در این خصوص به تعداد ورزشکاران بخش های کنترلی و غیرکنترلی اشاره کرد و گفت: علی رغم مخاطبان بسیار زیاد دنیای کارات غیرکنترلی، هیچ گونه عدالتی در برگزاری مسابقات جهانی، آسیایی و کشوری و همچنین مجامع تصمیم گیری در بین آن ها صورت نمی گیرد و این مساله یکی از بزرگترین مشکلات دنیای کاراته است.

اکبری تصریح کرد: این تقسیم قدرت و عدم یکپارچگی دنیای کاراته، سبب شده که این سبک پرطرفدار دنیا و ایران از اعتبار بسیار کمتری نسبت به رشته های ورزشی که دارای انسجام و یکپارچگی هستند برخوردار باشد.

بابایی بزرگترین راه حل این مساله را انسجام می داند و اظهار داشت: تا زمانی که انسجام لازم در دنیای کاراته غیرکنترلی وجود نداشته باشد و ورزشکاران این رشته ورزشی در مرحله اول به رشته ورزشی خود احترام نگذارند قطعا دنیای ورزش نیز به آن ها احترام نخواهد گذاشت.

بابایی ادامه دهد: برگزاری مسابقات معتبر و متمرکز کاراته غیرکنترلی در سطح کشور و جهان یکی دیگر از برنامه های است که می تواند به اعتباربخشی به این بخش از کاراته بسیار کمک کند.

اکبری بزرگترین راهکار را ایجاد نظم و انسجام قوانین می داند و می گوید، قوانین معتبر دنیای تکواندو راه را برای رسیدن این رشته ورزشی به المپیک فراهم کرده است، در دنیای کاراته سبک های کنترلی از انسجام و انضباط بسیار بهتری در قوانین و مدیریت برخوردار هستند و همین مساله سبب اعتبار بیشتر دنیای کاراته کنترلی شده است و اگر کاراته غیرکنترلی در کشور می خواهد اعتبار کافی را کسب کند باید به دنبال ایجاد این انسجام و انضباط در قوانین و مدیریت باشد.

شریف محمدی،مربی کاراته بزرگترین راهکار در اعتباربخشی به دنیای کاراته غیرکنترلی را ایجاد انسجام و توجه به اخلاق در اعطای مدارک می داند و می گوید: یک مربی و یا نماینده سبک باید از لحاظ فنی  و مهمتر از آن از لحاظ اخلاقی دارای اعتبار کافی باشد و این اعتبار به دنیای رشته ورزشی او اعتبار می بخشد و این مساله باید توسط فدراسیون کاراته و دنیای کاراته غیرکنترلی مورد توجه قرار بگیرد.

آنچه که از صحبت های این مربیان نتیجه می شود، کاراته غیرکنترلی نیازمند انسجام، انضباط و احترام در مدیریت ، مسابقات و اعطای مدارک به ورزشکاران است.

انتهای پیام/پ

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha