قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۴۵۰۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

65 میلیون قطعه بچه ماهی استخوانی به دریا رهاسازی می شود

طی دو ماه آینده بیش از 65 میلیون قطعه انواع بچه ماهی استخوانی امسال با همکاری بخش دولتی و خصوصی استان گلستان به دریا رهاسازی می شود.

65  میلیون قطعه بچه ماهی استخوانی به دریا رهاسازی می  شود

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از گرگان، بیش از 65 میلیون قطعه انواع بچه ماهی استخوانی در استان گلستان تکثیر شد که در طول دو ماه آینده به رودخانه های قره سو و گرگانرود رهاسازی می شود، این مهم امسال با همکاری شیلات، مرکز تحقیقات ذخایر آبزیان آب های داخلی و بخش خصوصی فعال انجام گرفت.

زنگ خطر انقراض ماهیان خاویاری در سال های اخیر، محققان را بر آن داشت تا تکثیر این گونه های باارزش خزری را در محیط مصنوعی و با راه اندازی بانک ژن در دستور کار خود قرار دهند، در همین راستا حدود ۲ هزار قطعه بچه ماهی نگهداری و از بین آنها ۲۰۰ قطعه برای ذخیره ژنی نگهداری می شود و مابقی برای مولدسازی و انتقال مولدان به مراکز بازسازی ذخایر در استان گلستان انجام می گیرد.

رئیس مرکز تحقیقات ذخایر آبزیان آب های داخلی از راه اندازی بانک ژن ماهیان در خطر انقراض دریای خزر خبر داد و گفت: امسال بیش از 65 میلیون قطعه انواع بچه ماهیان استخوانی و خاویاری در استان گلستان تکثیر شد که در طول دو ماه در رودخانه های «قره سو» و گرگانرود رهاسازی می شود.

عباسعلی آقایی مقدم با اشاره به کاهش صید ماهیان استخوانی کپور و کلمه در محدوده آبهای دریای خزر در گلستان تصریح کرد: صید غیرمجاز و نامطلوب بودن رودخانه های منتهی به دریا به عنوان زیستگاه اصلی زاد و ولد طبیعی این نوع ماهیان منجر به کاهش تعداد آنها شده است..

آقایی مقدم ایجاد بانک ژن را برای حفظ این گونه های باارزش خزری مهم خواند و افزود: بانک ژن در حقیقت مکانی برای نگهداری و ذخیره مولدین گونه هایی است که در معرض خطر هستند.

وی گفت: سال گذشته برای نخستین بار در فصل صید، 70 گونه ماهی کپور و کلمه به این مرکز تحقیقاتی به عنوان مولد برای تکثیر و پرورش منتقل شد.

رئیس مرکز تحقیقات ذخایر آبزیان آب های داخلی با اشاره به آغاز فصل رهاسازی بچه ماهیان استخوانی به منظور غنی سازی دریا ابراز کرد: امسال بیش از ۷ میلیون بچه ماهی استخوانی کپور و کلمه در مرکز تحقیقاتی «قره سو» بندرترکمن تکثیر و پرورش یافته است.

انتهای پیام/83001

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha