قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۴۳۳۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

فارس من|فعالیت ۳.۵ میلیون کارگر در کارگاه های زیرزمینی

عضو شورای عالی اشتغال از فعالیت ۳.۵ میلیون کارگر در کارگاه های زیرزمینی و بدون شناسنامه خبرداد.

فارس من|فعالیت ۳.۵ میلیون کارگر در کارگاه های زیرزمینی

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، برخی از مخاطبان سامانه «فارس من» با ثبت موضوع «آمار غیر واقعی شاغلین و قردادهای سفید!» از درخواست کردند، موضوع قراردادهای سفیدامضا کارگری را از مسئولان مربوطه پیگیری کنند. در این زمینه با علی خدایی یکی از نمایندگان کارگران در شورای عالی کار گفت وگویی انجام داده است.

علی خدایی گفت: براساس برآوردها ۳.۵ میلیون کارگر در کارگاه های زیرزمینی فعالیت دارند که آمار آنها در هیچ جا نیست  و این کارگاه ها غیر رسمی و بدون تابلو هستند.

به گفته وی، ۱۴.۵ میلیون کارگر در کارگاه های شناسنامه دار کشور شناسایی شده اند.

* کارگاه زیز زمینی در ملاء عام

خدایی افزود: برخی از این کارگاه ها در خیابان های اصلی تهران مانند خیابان جمهوری هستند که کارگران در آنها اقدام به خیاطی می کنند که در ملاء عام هستند اما هیچ گونه شناسنامه کارگری در آن کارگاه ها وجود ندارد و این به خاطر ضعف نظارت وزارت کار است و این کارگران در کارگاه های بدون شناسنامه جزو فراموش شدگان به شمار می روند.

نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره قراردادهای سفیدامضای کارگری گفت: وقتی یک کارگاه غیر رسمی و اصطلاحاً زیرزمینی باشد، قرارداد سفید امضا به وفور وجود دارد.

* عمده کارگران فضای سبز و پاکبانان قرارداد سفید امضا دارند

وی برای نمونه گفت: کارگرانی که با بسیاری از پیمانکاران تأمین نیرو مرتبط با نهادهای دولتی و عمومی و غیر دولتی کار می کنند، مانند اکثر کارگران فضای سبز و یا کارگران پاکبان یا رفتگر جزو کارگرانی هستند که اصطلاحاً قرارداد سفیدامضا با پیمانکار خود بسته اند و اگر اعتراض کنند، به زودی بیکار می شوند.

* قرار دادهایی که فقط روی کاغذ باقی می ماند

خدایی ادامه داد: گاهی اوقات قراردادهایی با کارگران بسته می شود که فقط روی کاغذ است، اما مفاد آن اجرا نمی شود و حداقل های قانونی در مورد آنها اجرا نمی شود و کارگر حق اعتراض ندارد و از این موارد در میان پیمانکاران تأمین نیرو به وفور یافت می شود و هیچ مقامی هم نمی تواند ادعا کند، من کارگران قرارداد سفیدامضا ندیده ام هر کس می خواهد بیاید به او آدرس بدهم.

* راه حل قرارداد سفید امضای کارگری

وی در مورد اینکه مشکل کارگران قرارداد سفیدامضا چگونه قابل حل است، گفت: طبق ماده ۱۰ قانون کار و تبصره آن این مشکل به راحتی قابل حل است. کارفرما موظف است یک نسخه از قرارداد با کارگر را به اداره کار محل سکونت و یک نسخه را به تشکل های مربوط به کارگری تحویل دهد.

خدایی افزود: حدود ۱۰ درصد از کارگران کشور دارای تشکل صنفی هستند، اما ادارات کار در همه جای ایران و شهرهای مختلف وجود دارند که اگر ماده ۱۰ قانون کار اجرا می شد، دیگر شاهد قرارداد سفید امضا کارفرما با کارگر نبودیم و قوانین کار اجرا می شد، اما این ماده قانونی به خاطر ضعف نظارت اجرا نشد.

به گفته این عضو شورای عالی کار با پیگیری چند سال گذشته سامانه جامع روابط کار قرار است، راه اندازی شود که یک کار این سامانه این است که قراردادهای کارکری ثبت الکترونیکی شود و کارفرماها یک نسخه از قرارداد با کارگران را در این سامانه قرار دهند.

خدایی گفت: حدود دو هفته قبل با آقای شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد اجرای طرح سامانه جامع روابط کار که با تأخیر مواجه است، صحبت کردم که وزیر قول داد ظرف دو ماه آینده سامانه جامع روابط کار را رونمایی کرده و در اختیار کارگران قرار دهد.

وی گفت: کارفرما مؤظف است نسخه ای از قرارداد خو د را در سامانه قرار دهد، در غیر این صورت اگر مشکلی بین کارفرما و کارگر ایجاد شد که کار به دادگاه کشید، در آن صورت ادعای کارگر پذیرفته می شود و کارفرما بعد از آن حتی اگر قرارداد ارائه کند، از او پذیرفته نخواهد شد.

خدایی افزود: در حال حاضر ارائه لیست بیمه تأمین اجتماعی الکترونیکی شده و صدرصد کارفرمایان این لیست را در سامانه ارائه می کنند و کارفرما در این زمینه تخلف نمی کند و مؤظف است کارش را به درستی انجام دهد. در مورد سامانه جامع روابط کار هم باید الکترونیکی شود.

نماینده کارگران گفت: اگر یک کارگر بتواند در دادگاه اثبات کند که کارفرما با وی قرارداد سفیدامضا بسته است، کارفرما مجرم است و شش ماه حبس دارد و موضوع کارگری در هیأت های حل اختلاف رسیدگی می شود و مرجع قضایی در مورد آن حکم می دهد .

* نبود امنیت شغلی عامل قرارداد سفید امضا

به گفته خدایی، عامل اصلی قراردادهای غیررسمی و یا سفیدامضا که در حق کارگران اجحاف می شود، نبودن امنیت شغلی کارگران و نیز نبود نظارت بر روابط کارگری و کارفرمایی است که قراردادهای موقت و قراردادهای سفید امضا و شرایط تحمیلی به کارگران به وفور دیده می شود.

وی گفت: در برخی از کارگاه ها حداقل حقوق مصوب قانون کار هم به کارگر پرداخت نمی شود. امسال حداقل حقوق کارگران یک میلیون ۵۱۶ هزار تومان است به علاوه حق بن ۱۹۰ هزار، حق مسکن ۱۰۰ هزار، حق اولاد برای هر فرزند ۱۰ درصد یک میلیون و ۵۱۶ هزار تومان است.

وی در مورد اینکه در برخی از کارگاه ها مانند کارواش های تهران به کارگران حقوق نمی دهند و آنها را وادار می کنند از مشتریان به زور انعام دریافت کنند و فقط برای آنها جای خواب در نظر می گیرند، گفت: وقتی نظارت نباشد اجحاف به کارگران به چشم دیده می شود و کارگاه های زیرزمینی و فضای سبز همین گونه است که حدود ۳.۵ میلیون کارگر با همین شرایط فعالیت می کنند.

خدایی در مورد اینکه برخی از کارگاه ها به خاطر فرار از مالیات و نظارت به منازل مسکونی و یا حتی روستاها منتقل شده اند، گفت: نیاز نیست برای دیدن کارگاه زیرزمینی به روستا برویم، بلکه در همین خیابان جمهوری اسلامی تهران کارگاه های فراوان خیاطی وجود دارند که هیچ شناسنامه ای ندارند و قانون کار را هم رعایت نمی کنند.

* لیست بیمه کارگری ربطی به مالیات کارگاه ندارد

به گفته وی، اگر یک کارگاه شرایط قانون را رعایت کند از نظر مالیات هم بخشودگی می گیرد و وقتی به آنها می گوییم چرا کارگران را بیمه نمی کنید، می گویند به خاطر ترس از مالیات است، در حالی که هیچ ارتباطی بین بیمه تأمین اجتماعی و مالیات کارگاه وجود ندارد.

انتهای پیام/ب

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha