قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۴۲۵۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پنتاگون لیزری دارد که افراد را از روی ضربان قلبشان شناسایی می کند

گویا مقر فرماندهی وزارت دفاع ایالات متحده (پنتاگون) به لیزری دست یافته است که می تواند افراد را از روی ضربان قلبشان شناسایی کند، چرا که کسی نمی تواند ضربان قلب خود را مخفی کند.

پنتاگون لیزری دارد که افراد را از روی ضربان قلبشان شناسایی می کند

و به نقل از انگجت، شناسایی بیومتریک اکنون دیگر بخشی از زندگی روزمره همه شده است. اکنون فناوری تشخیص چهره در موبایل ها، فرودگاه ها و خودروهایی که می توان آنها را فقط با نگاه کردن باز کرد، به کار گرفته می شود. همچنین فناوری شناسایی طرز راه رفتن افراد و البته حسگر اثر انگشت که به شدت تقریباً در همه جا رایج شده است.

اما شناسایی بیومتریک بعدی در دستور کار چیست؟ به نظر می رسد پاسخ این سوال "ضربان قلب" است.

پنتاگون یک لیزر را توسعه داده است که می تواند افراد را از دور از روی ضربان قلبشان شناسایی کند. این فناوری موسوم به "جتسون"(Jetson) از لیزر ارتعاشی برای شناسایی حرکات سطح پوست که ناشی از ضربان قلب است، استفاده می کند و جالب این که از فاصله ۲۰۰ متری هم کار می کند.

ضربان قلب هر کس منحصر به فرد است و به عنوان امضای قلب شناخته می شود و بر خلاف چهره و اثر انگشت، به هیچ وجه قابل تغییر نیست. با این حال همانطور که برای کارکرد فناوری تشخیص چهره و سایر روش های شناسایی بیومتریک شرایط مطلوبی لازم است، "جتسون" نیز با چند چالش مواجه است.

"جتسون" تنها با لباس های معمولی مانند پیراهن کار می کند و لباس های ضخیم تر مانند کاپشن مانع از کار آن می شوند. این فناوری همچنین برای جمع آوری اطلاعات لازم، حدود ۳۰ ثانیه زمان می خواهد، بنابراین در حال حاضر فقط در صورتی مفید است که شخص هدف نشسته یا ثابت ایستاده باشد.

البته کارآیی آن نیز به نوعی به پایگاه داده قلب بستگی دارد. با این حال، تحت شرایط مناسب دارای دقت بیش از ۹۵ درصد است.

بدیهی است که این فناوری می تواند برای نیروهای نظامی و نظارتی بسیار مفید باشد. ضمن این که می تواند کاربردهای دیگری نیز داشته باشد. به عنوان مثال پزشکان می توانند ضربان قلب بیمار را بدون نیاز به لمس وی بررسی کنند. بیمارستان ها نیز می توانند بدون نیاز به دستگاه های مراقبت حیاتی، به صورت بی سیم علائم حیاتی بیمار را رصد کنند.

شاید این فناوری با پیشرفت هایی که خواهد داشت، یک روز حتی فناوری تشخیص چهره را منسوخ کند.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha