قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۴۱۷۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

یادداشت های روزانه علم؛ ۶ تیرماه ۱۳۵۵/ شاه: خداوند ما را نگاه می دارد تا ماموریت مان در راه خدمت به مردم به پایان برسد

یادداشت های روزانه علم؛ ۶ تیرماه ۱۳۵۵/ شاه: خداوند ما را نگاه می دارد تا ماموریت مان در راه خدمت به مردم به پایان برسد
پس از انتشار خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی، «انتخاب» قصد دارد این بار بخش های گزیده ای از خاطرات دیگر شخصیت های مهم و تاثیرگذار کشور را روزانه، مرور و منتشر کند.

»؛ در خاطرات روز یک شنبه ۶ تیرماه  ۱۳۵۵ علم آمده است:

صبح شرفیاب شدم. به حمدالله اعلیحضرت همایونی خیلی سر حال بودند. مدتی از گرمای عجیب اروپا صحبت فرمودند که در پاریس ۴۰ درجه سانتیگراد است. عرض کردم،در لندن که ۳۵ درجه است مردم دیوانه شده اند. فرمودند، در عوض روسیه تابستان خیلی مرطوبی امسال دارد. بعد فرمودند، همچنین خبر داریم که در شوروی خیلی از مایحتاج اولیه مردم جیره بندی شده و علاوه بر این اصولا پیدا نمی شود و مردم به غر و لند افتاده اند. عرض کردم، ملاحظه فرمودید در ورشو که دولت خواست قیمت ها را بالا ببرد با چه عکس العمل شدیدی از طرف کارگرها و توده مردم مواجه شد، به طوری که ناچار عقب نشینی کرد و به کلی این دستور را کان لم یکن خواند. فرمودند، آخر در بعضی موارد صد درصد قیمت را بالا برده بودند.

بعد کارهای جاری را عرض کردم. ضمن کارهای جاری عرض کردم، از قضیه دیروز نمی توان به آسانی گذشت. اگر این زنکه سلیطه موفق شده بود که بمب را پرتاب کند، ولو به اعلیحضرت همایونی صدمه نمی زد، انعکاس آن چه می شد؟ در کجای دنیا رئیس کشوری ۱۳-۱۴ کیلومتر مهمان خودش را همراهی می کند؟ اجازه فرمایید استقبال را از آشیانه سلطنتی تا شهیاد قرار بدهیم و از آن جا با هلی کوپتر یا حتی ماشین، بدون مراسم استقبال مهمان شاهنشاه به مقر خودش برود. فرمودند، صحیح است، همین کار را بکنید. عرض کردم، این که دیروز یک دفعه تصمیم فرمودید مسیر عوض بشود، جز الهام چیز دیگری نمی تواند باشد. فرمودند، من روی [عقل سلیم] bon sense گفتم. فکر کردم به علت آفتاب و به علاوه ناخوشی رئیس جمهور، که نمی توان در اتومبیل روباز سوار شد. در اتومبیل دربسته هم که معنی ندارد این همه راه را طولانی بکنیم: پس بهتر است مسیر از راه دیگر باشد. عرض کردم، با آن که از طرف تشریفات عرض شد تغییر مسیر مشکل است، باز هم پافشاری فرمودید. این یعنی چه؟ لبخندی زدند، فرمودند، به هر حال ما تردید نداریم که خداوند ما را نگاه می دارد تا میسیون ما در راه خدمت به مردم و این آب و خاک به پایان برسد. من واقعا از این عقیده محکم و پاک شاهنشاه بی نهایت متاثر شدم و از ته قلب به وجود عزیزش دعا کردم.

خبر دادند که رئیس جمهور هند در راه شرفیابی است. چون نمی تواند به علت کسالت قلبی از پله بالا برود، شاهنشاه از اتاق خارج شدند که در باغ از او پذیرایی بفرمایند. من هم تا محل پذیرایی در رکاب رفتم و عرض کردم چه خوب بود شاهنشاه در باغ زیر چادر کار بفرمایید. فرمودند، نمی شود، مردم که نمی توانند با پرونده ها در باغ بیایند. البته خود شاهنشاه میل ندارند، این ها بهانه است.

بعدازظهر کار کردم، در منزل. دو ساعت هم در هیات امنای مدرسه عالی پارس در دفتر کار کردم. شاهنشاه گردش تشریف بردند.

از اخبار مهم جهان کنفرانس هفت کشور صنعتی بزرگ در پرتویکو است که باز هم راجع به مسائل اقتصادی جهان و نزدیکی افکار بین شمال و جنوب است.

یادداش های علم، جلد ششم، ویرایش علینقی عالیخانی، تهران: مازیار، چاپ یازدهم، ۱۳۹۱ صص ۱۷۶-۱۷۸

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha