قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۴۰۷۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

هجوم همه جانبه اعتیاد در خراسان شمالی / از باشگاه های ورزشی تا کم کاری دانشگاه ها

بررسی وضعیت اعتیاد در خراسان شمالی از جنبه های مختلف نشان می دهد که سرعت عمل مسئولان استانی به علت قرار گرفتن این استان در جمع ۶ استان با شیوع و فراگیری بالا، کمتر از حد انتظار است و باید مبارزه با مواد مخدر جدیت بیشتری پیدا کند.

هجوم همه جانبه اعتیاد در خراسان شمالی / از باشگاه های ورزشی تا کم کاری دانشگاه ها

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، ازبجنورد همایش سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر در خراسان شمالی عصر روز گذشته با حضور معاون سیاسی استاندار خراسان شمالی و برخی از مسئولان استانی برگزار شد.

در این مراسم که بنا بود از فعالان حوزه مبارزه با مواد مخدر نیز تجلیل شود، فرصتی شد تا مسئولان دولتی و نهادهای مردمی در خصوص معضل اعتیاد خراسان شمالی نکاتی را بیان کنند. نکاتی دردآور و هشداردهنده که اگر به آن ها بی توجهی شود ممکن است فاجعه اجتماعی به بار بنشیند.

در ابتدا احمد هاشمی، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی نکاتی را بیان کرد.

غربالگری درمان مادران باردار معتاد در خراسان شمالی

وی از اعتیاد ۶۲ هزار نفر در خراسان شمالی خبر داد و افزود:  ۲۸ میلیون سال عمر در دنیا توسط مصرف مواد مخدر از بین رفته است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی به گسترش بازار و تنوع مواد مخدر در دنیا اشاره کرد و خاطرنشان کرد: در سال ۲۰۱۸ یک نفر از هر شش نفر دچار اعتیاد، از خدمات درمان بهره مند شده اند ازاین رو تصمیم گرفته ایم نظام پیشگیری را تقویت کنیم.

وی همچنین از راه اندازی مرکز اعصاب و روان در بیمارستان امام رضا خبر داد و بیان کرد: در استان غربالگری و درمان مادران  باردار معتاد را جدی گرفته ایم.

افزایش کشفیات مواد مخدر در استان

در ادامه غلامی، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان به ارائه آمار پرداخت. بررسی آمار نشان دهنده افزایش برخوردها با جرم های مربوط به مواد مخدر بود. اما جای سؤال اینجاست که آیا جرم های این حوزه افزوده شده و یا بدون افزایش جرم، برخوردهای نیروی انتظامی گسترش یافته؟

غلامی در سخنانش اظهار کرد: در سه ماهه ابتدایی سال گذشته، مجموعاً ۶۳۵ کیلوگرم مواد مخدر سنتی کشف شد که این رقم در مدت مشابه امسال به ۹۰۰ کیلوگرم رسید.

وی افزود: در مواد مخدر صنعتی نیز این رقم از ۸۷۷ گرم به ۳ کیلوگرم افزایش پیدا کرد.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان در پایان از افزایش ۵۰ درصدی جمع آوری معتادان خیابانی خبر داد و تصریح کرد: در دستگیری قاچاقچیان و تهیه کنندگان مواد مخدر از ۳۷۸ نفر به ۴۲۳ نفر رشد داشتیم.

کم کاری دانشگاه ها و آموزش وپرورش محرز است / استانداری میدان داری کند

اسکندری، عضو هیئت علمی دانشگاه بجنورد و سخنگوی هئیت اندیشه ورز استان سخنران بعدی بود که در خصوص آسیب های اجتماعی اعتیاد گفت: نظر بر این است که راهی جز آموزش و توانمندسازی پیش روی استان نیست.

وی با انتقاد از نهادهای آموزشی بیان کرد: آموزش پرورش و آموزش عالی به اندازه کافی کوتاهی کرده اند و به رسالت خود عمل نکرده اند لذا باید استانداری وارد عمل شود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: استانداری باید از نهادهای آموزشی کمک بگیرد و اگر این نهادها همراه نبودند که احتمالاً نیستند، استانداری باید آموزش دهد.

توزیع مواد مخدر به بانوان در آرایشگاه ها و باشگاه های ورزشی

ملیحه یغمایی، مدیرکل امور بانوان استانداری نیز در این جلسه به بیان برخی مشکلات بانوان استان در حوزه اعتیاد پرداخت.

یغمایی در ابتدا بیان کرد: هشت درصد از جمعیت معتادان استان را زنان تشکیل می دهند که نسبت به میانگین کشور در وضعیت بهتری قرار داریم.

وی از ارسال ۸۷۰ بانو در سال گذشته به کمپ های درمان اعتیاد خبر داد و افزود: نسبت معتادان بالای ۳۰ سال به کمتر از ۳۰ سال، درگذشته ۷۰ به ۳۰ بوده اما اخیراً این عدد ۵۰ به ۵۰ شده است.

مدیرکل امور بانوان استانداری خراسان شمالی نسبت به ارائه مواد مخدر در آرایشگاه و باشگاه ها و استفاده این مواد توسط بانوان بدون اطلاع، هشدار داد و خاطرنشان کرد: تمایل به ترک اعتیاد در زنان معتاد بیشتر از مردان است لذا درمان ها در بانوان بیشتر به نتیجه می رسد.

مسئولان، توان سمن ها را باور کنند

نوبت به سازمان های مردم نهاد در حوزه مبارزه با اعتیاد رسید. خلیل زاده، نماینده این سازمان اظهار کرد: سهم عمده ای از بیماری ها به مواد مخدر تعلق می گیرد لذا نیازمند دیدی کلی تر برای اجرای سیاست های ارتقای سلامت و پیشگیری از اعتیاد هستیم.

وی افزود: انتظار داریم کلیه مسئولان استان به نقش سازمان های مردم نهاد در کمک به دستگاه های اجرایی به باور برسند  تا این نهادها به فعالیت های مشاوره ای، تصمیم سازی و اجرایی ورود پیدا کنند.

قصه ی پر غصه ی اعتیاد بابیان این مشکلات به پایان نرسید. شاید همگی از خطرات این بیماری آگاه باشند اما آیا مسئولان مربوطه متوجه این خطر خواهند شد و یا در هرسال و به مناسبت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر از عده ای تقدیر به عمل می آورند و دوباره تمام مشکلات را به فراموشی می سپارند؟

انتهای پیام/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha