قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۴۰۱۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ادامه تلاش گروهی از سناتورهای دموکرات برای کاهش اختیارات جنگی ترامپ

سناتورهای دموکرات کنگره آمریکا سعی دارد تا با مانع تراشی بر سر روند تصویب یک لایحه نظامی در صحن سنا، دونالد ترامپ را ملزم کنند تا پیش از هر تصمیمی برای اقدام احتمالی نظامی علیه ایران، ابتدا مجوز کنگره را کسب کند.

ادامه تلاش گروهی از سناتورهای دموکرات برای کاهش اختیارات جنگی ترامپ

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا که در ماجرای تهاجم پهپاد جاسوسی آمریکا به حریم هوایی ایران، مدعی شده بود چند دقیقه قبل از آنکه نهادهای نظامی آمریکا حملاتی علیه سه نقطه از ایران را آغاز کنند، فرمان توقف این حملات را داده، سه شنبه گذشته مجدداً با انتشار توییت هایی توهین آمیز علیه مقامات ایران، به همان لحن تهدیدآمیز گذشته خود در قبال تهران بازگشت. همین مسئله نیز ظاهراً دموکرات های کنگره آمریکا را بیش از پیش نگران کرده است.

در این میان، برخی منابع خبری گفته اند که سناتورهای دموکرات کنگره آمریکا سعی دارند با توسل به تاکتیک موسوم به «اطاله بررسی» که نوعی تاکتیک تأخیری به منظور جلوگیری از به رأی گذاشته شدن لایحه ای خاص (در این مورد لایحه مربوط به «مصوبه اختیارات دفاع ملی آمریکا») در صحن علنی مجلس سنا است، قصد دارند جمهوریخواهان را تحت فشار بگذارند تا با متممی که آنها مدنظر دارند موافقت کنند.

بنا بر گزارش «هافینگتون پست»، سناتورهای دموکرات کنگره آمریکا که به شدت نگران تصمیمات غیرقابل پیش بینی دونالد ترامپ در قبال ایران هستند، تلاش کرده اند تا متممی برای لایحه مربوط به «اختیارات دفاع ملی آمریکا» تنظیم و ارائه کنند مبنی بر اینکه رئیس جمهور این کشور حتما قبل از اینکه بخواهد درباره استفاده از قدرت نظامی علیه کشوری، به ویژه ایران تصمیمی بگیرد، پیش از اجرایی کردن تصمیم خود، ملزم باشد تا از کنگره مجوز قانونی را کسب کند و حتی در صورت عدم موافقت کنگره، دست از اجرای تصمیم خود بکشد.

اطاله بررسی، روشی قدیمی در پارلمان بسیاری از کشورهاست و در آمریکا نیز به خصوص از سال ۱۹۷۵ به بعد، در سنا بارها از سوی مخالفان یک طرح، به کار گرفته شده است.

در سنای آمریکا، یک قانون پایه وجود دارد: هر سناتور حق دارد تا هر زمان که می خواهد و در مورد هر موضوعی که می خواهد در صحن مجلس صحبت کند، مگر آنکه سه پنجم اعضا (۶۰ نفر از مجموع ۱۰۰ سناتور) اعلام «کفایت بحث» (closure) کرده و خواستار رأی گیری در مورد آن طرح شوند.

همین امکان، موجب شده تا مخالفان یک طرح، زمانی که حتی اکثریت را در اختیار ندارند، بتوانند با جلب دو پنجم آرا (۴۱ سناتور)، امکان اعلام کفایت بحث را از حامیان طرح گرفته و بحث را آنقدر طولانی کنند که عملا زمانی برای رأی گیری در مورد طرح باقی نماند.

بر اساس گزارش هافینگتون پست، چندین نفر از سناتورهای کلیدی حزب دموکرات در کنگره آمریکا از این تاکتیک «اطاله بررسی» در جلسات رأی گیری مربوط به «مصوبه اختیارات دفاع ملی آمریکا» استفاده کرده اند؛ لایحه ای که سیاست های دفاعی این کشور را مشخص کرده و مجوز استفاده از صدها میلیارد دلار بودجه نظامی در این حوزه را صادر می کند.

سناتور «تام اودل» از ایالت «نیومکزیکو» که از جمله حامیان اصلی این متمم است، گفته: «این اوج بی مسئولیتی و سوءاستفاده واقعی از وظایف ما بر اساس قانون اساسی این کشور خواهد بود اگر بدون رأی گیری درباره متمم دو حزبی و فوریت داری که ما برای جلوگیری از جنگی غیرقانونی ارائه کرده ایم، به تصویب نهایی برسد».

بنا بر این گزارش، تصویب این متمم اگر به سرانجام برسد می تواند در شرایطی که دولت های مختلف آمریکا در سال های گذشته با مطرح کردن متمم هایی از «مصوبه اختیار 2001 در استفاده از نیروی نظامی آمریکا» برای دور زدن کنگره و به راه اندازی نبرد نظامی در خارج از مرزهای آمریکا استفاده کرده بودند، تا حدودی اختیارات نظارتی کنگره را در موارد مشابه افزایش دهد.

بامداد پنج شنبه گذشته، یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکایی که وارد حریم هوایی ایران شده بود، توسط پدافند هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران سرنگون شد. بسیاری از تحلیل گران نظامی بر این باورند که اثبات توانمندی ایران در سرنگون ساختن چنین پهپادی معادلات نظامی را در منطقه تغییر داده است.

«دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا در حساب کاربری اش در توئیتر روز جمعه ادعا کرده بود ۱۰ دقیقه قبل از حمله به سه سایت در ایران دستور توقف آن را صادر کرده است. (جزئیات بیشتر)

در حالی که انتقادهای مقام های ارشد کنگره آمریکا درباره مواضع ضد ایرانی دولت ترامپ ادامه دارد، رئیس جمهور آمریکا اخیراً در یک مصاحبه، هشدار قانونگذاران آمریکایی درباره نیاز قانونی او برای انجام هر گونه حمله به ایران به مجوز کنگره را رد کرده و گفته است: «بله من (اختیار لازم برای حمله به ایران بدون مجوز کنگره) را دارم. البته ما کنگره را در جریان تحولات و اقداماتی که داریم انجام می دهیم، قرار داده ایم و فکر می کنم آنها قدردان این کار هستند. من واقعا دوست دارم که آنها دوشادوش (دولت) قرار داشته باشند اما من از نظر قانونی مجبور نیستم که چنین کاری بکنم. ما به اینکه شاید تصمیمی برای انجام یک حمله بگیریم، خیلی نزدیک بودیم اما بعدش من تصمیم گرفتم که این کار را نکنیم». (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/ق

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha