قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۴۰۱۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نشست شورای امنیت

انگلیس: به ایران توصیه می کنیم از محدودیت ها برجام فراتر نرود

نماینده انگلیس در شورای امنیت سازمان ملل بار با توصیه به ایران درباره باقی ماندن در توافق هسته ای، گفت برجام یکی از اجزاء ضروری برای معماری عدم اشاعه بین المللی است.

انگلیس: به ایران توصیه می کنیم از محدودیت ها برجام فراتر نرود
«کارن پیرس» نماینده انگلیس در سازمان ملل روز چهارشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد با موضوع وضعیت اجرای قطعنامه ۲۲۳۱، بار دیگر گفت ایران به اتهام زنی علیه ایران پرداخت و در عین حال گفت جمهوری اسلامی باید به توافق هسته ای پایبند بماند.

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، پیرس در ابتدای نشست «حراست از رژیم منع اشاعه و جلوگیری از دستیابی به یک توان هسته ای» را یکی از اهداف سه گانه لندن در ارتباط با ایران توصیف کرد و گفت انگلیس همچنان به توافق هسته ای با ایران متعهد است و معتقد است که این توافق «بهترین راه برای جلوگیری از ایران مسلح به هسته ای»، «جزئی ضروری از معماری عدم اشاعه بین المللی» است و برای «امنیت ملی ما و امنیت مشترک شرکا و متحدان ما» حائز اهمیت است.

پیرس گفت: «از همین رو، ما بار دیگر از تصمیم ایالات متحده برای خروج از برجام و اعمال تحریم علیه ایران و عدم تمدید کامل معافیت های عدم اشاعه ای... ابراز تأسف می کنیم. این اقدامات، بر خلاف اهداف برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ است. ما همچنان به تلاش شدید برای راه اندازی برجام و تسهیل تجارت مشروع با ایران ادامه می دهیم... از گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی که پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید کرده، استقبال می کنیم... تا زمانی که ایران به طور کامل به توافق هسته ای پایبند باشد، انگلیس برای حفظ این توافق تمام تلاش خود را خواهد کرد.»

وی افزود: «ما در عین عمیقا نگران هستیم که این نشست در حالی برگزار می شود که ایران تهدید کرده اجرای تعهدات خود ذیل برجام را از طریق عبور از سقف های ذخایر هسته ای متوقف کند. اگر ایران از این سقف ها عبور کند، منافع منع اشاعه ای این توافق، محو می شود. در نتیجه، به ایران توصیه می کنم اقداماتی انجام ندهد که از سقف های تعیین شده در این توافق فراتر رود.»

در ادامه نشست، این دیپلمات انگلیسی «محدود کردن اقدامات ایران را که ثبات منطقه را تهدید می کند»، دومین هدف لندن در قبال ایران توصیف کرد و مدعی شد که هرچند قطعنامه ۲۲۳۱ برای حل مسئله هسته ای بوده، اما «هنگام تصویب آن همه در اینجا این برداشت را داشتند که این قطعنامه نه فقط برای مسائل هسته ای، بلکه برای ادامه اعمال محدودیت های الزام آور برای محدود کردن برنامه موشک های هسته ای و فعالیت های اشاعه ای ایران که همانطور که گفتم منطقه و فراتر از آن را تهدید می کند، طراحی شده است.»

نماینده انگلیس سپس برنامه موشکی ایران را با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت «ناهمخوان» خواند و گفت موشک های با قابلیت حمل کلاهک با وزن ۵۰۰ کیلوگرم و با برد بیش از ۳۰۰ کیلومتر، دارای توان حمل کلاهک هسته ای محسوب می شوند.

وی همچنین ایران را به انتقال موشک به گروه های مختلف در منطقه متهم کرد و مدعی شد که این اقدام ناقض قطعنامه های مختلف شورای امنیت سازمان ملل است. نماینده انگلیس که کشورش از حامیان اصلی ائتلاف سعودی مهاجم به یمن است، از آنچه انتقال توان ساخت موشک و پهپاد به یمن خواند انتقاد کرد و گفت: «این اقدامات بخشی از الگوی رفتار ایران است که تهدیدی جدی برای صلح و ثبات منطقه به شمار می آید.»

پیرس در ادامه مانند دیگر مقام های دولت انگلیس مدعی شد که ارزیابی اطلاعاتی لندن نشان می دهد که «تقریبا قطعی است» که ایران عامل حملات به چند نفتکش در بندر «فجیره» امارات عربی متحده و دریای عمان بوده است. این ادعا در حالی مطرح می شود که حتی وزیر خارجه امارات هم امروز گفت هنوز مشخص نیست حوادث توسط چه گروهی انجام گرفته است. 

او در ادامه افزود: «جهان نمی تواند درگیری در این منطقه را تاب بیاورد، به همین دلیل بار دیگر گفت وگو و احترام کامل به قوانین بین المللی را خواستار می شویم.»

نماینده انگلیس در شورای امنیت سپس «عادی سازی روابط اقتصادی و دیپلماتیک با منطقه و فراتر از آن و رسیدن به نقش صحیح خود به عنوان یک قدرت شکوفا و مسئول» را به عنوان سومین هدف انگلیس در ارتباط با ایران برشمرد. وی با بیان اینکه لندن معتقد است که این هدف قابل تحقق است، گفت انگلیس به تلاش برای «یافتن راهکار دیپلماتیک جهت کاستن از تنش های کنونی و حفظ توافق هسته ای» ادامه می دهد.

پیرس در پایان گفت: «من به ایران توصیه می کنم که این کشور هم به ما بپیوندد و همین کار را کند.»

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha