قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۴۰۰۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نماینده اتحادیه اروپا در نشست شورای امنیت: ایران به تعهداتش پایبند باشد

نماینده اتحادیه اروپا در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد با موضوع توافق هسته ای، گفت بروکسل از خروج آمریکا از توافق هسته ای متأسف است، اما معتقد است که ایران همچنان باید به تعهداتش ذیل این توافق پایبند باشد.

نماینده اتحادیه اروپا در نشست شورای امنیت: ایران به تعهداتش پایبند باشد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین،  

نماینده اتحادیه اروپا در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد با موضوع توافق هسته ای، گفت بروکسل از خروج آمریکا از توافق هسته ای متأسف است، اما معتقد است که ایران همچنان باید به تعهداتش ذیل این توافق پایبند باشد.

نماینده اتحادیه اروپا در نشست شورای امنیت سازمان ملل با موضوع وضعیت توافق هسته ای و قطعنامه ۲۲۳۱، بار دیگر گفت ایران باید با وجود خروج آمریکا از توافق هسته ای، به اجرای تعهدات خود ادامه دهد.

وی که به نمایندگی «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صحبت می کرد، گفت: «چهار سال از دستیابی تاریخی به توافق هسته ای گذشته است... در این برهه چالش برانگیز، لازم است دستاوردهای توافق هسته ای را یادآوری کنیم.»

این مقام اروپایی سپس به تشریح مفاد هسته ای برجام پرداخت و با بیان اینکه این توافق توانست برنامه هسته ای ایران را محدود کند، آن را «جزئی کلیدی در معماری عدم اشاعه» توصیف کرد و گفت: «به همین جهت است که اتحادیه اروپا قاطعانه از این توافق پشتیبانی می کند و به تلاش برای حفظ این توافق متعهد است... اتحادیه اروپا همچنان به اجرای کامل و مؤثر این توافق متعهد است، مشروط بر اینکه ایران به اجرای تعهدات خود ادامه دهد.»

وی با بیان اینکه توافق هسته ای در دستیابی به اهدافش موفق بوده و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز ۱۵ بار پایبندی ایران به توافق را تایید کرده، گفت ایران «باید» همچنان به این توافق پایبند باشد.

او سپس با اشاره به اینکه «عادی سازی روابط اقتصادی و تسهیل تجارت ایران» یکی از بخش های محوری توافق هسته ای بود، گفت: «از این منظر، اتحادیه اروپا... عمیقا از خروج ایالات متحده از این توافق متأسف است. اعمال تحریم های یکجانبه توسط ایالات متحده، تصمیم این کشور به عدم تمدید معافیت های تجارت نفتی و عدم تمدید کامل همکاری های پروژه های عدم اشاعه، اثری چشمگیر بر اقتصاد ایران داشته است.»

این مقام اروپایی بیانیه های پیشین اتحادیه اروپا در مورد برجام را یادآور شد و گفت موگرینی همچنان به تلاش برای محقق کردن منافع اقتصادی متصور در برجام برای ایران متعهد است. وی افزود: «عملیاتی شدن اینستکس... در حال پیشرفت است و تجارت مشروع با ایران را، منطبق با قوانین و قواعد بین المللی و اروپایی، امکان پذیر می کند.»

او افزود: «در عین حال، اتحادیه اروپا با نگرانی شدید اشاره می کند که بیانیه های مختلف ایران در ارتباط با تعهدات این کشور در برجام... اتحادیه اروپا به توافق هسته ای پایبند است و ضرب الاجل را نمی پذیرد و پایبندی ایران به توافق هسته ای را بر اساس عملکردش می سنجد.»

وی همچنین گفت در حال حاضر چندین پروژه همکاری های صلح آمیز هسته ای میان ایران و دیگر اعضای توافق هسته ای در جریان است. او در ارتباط با کانال خرید توافق هسته ای نیز این ساز و کار را مکانیزمی مربوط به شورای امنیت خواند و گفت اینکه هنوز درخواست هایی برای انتقال اقلام از طریق این کانال ارائه می شود و تمام ۱۵ عضو شورای امنیت از جمله آمریکا نیز پذیرفته اند این درخواست ها را به شکلی «بی طرفانه» مورد بررسی قرار دهند، «پیامی مثبت» است. به گفته وی، تاکنون ۴۴ درخواست انتقال کالا از طریق این کانال، ارائه شده است.

او در ادامه به تحولات فراتر از مسئله هسته ای در ارتباط با ایران پرداخت و با ابراز نگرانی از رخدادهای اخیر در منطقه، گفت: «اتحادیه اروپا همواره کاهش میزان تنش و میزان حضور نظامی همه بازیگران را خواستار است و به ایران توصیه می کند از اقداماتی که می تواند به تعمیق عدم اعتماد منجر شود، خودداری کند؛ اقداماتی مانند آزمایش موشک های بالستیک، که با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ناهمخوان هستند.»

این مقام اروپایی، اتحادیه اروپا را پیشتاز دیپلماسی چندجانبه خواند و گفت به لطف برجام امکان بحث و تبادل نظر با ایران در مورد موضوعات منطقه ای نیز فراهم شده و در نبود این توافق، چنین کانال هایی شکل نمی گرفت.

وی در پایان گفت: «امروز احتمالا در برهه ای حساس در مورد آینده برجام قرار داریم، با این حال، باید یادآور شد که برجام یک توافق هسته ای بود که به نتایج خود دست یافته بود. هیچ جایگزین معتبر و صلح آمیزی برای آن وجود ندارد و اتحادیه اروپا به همراه دیگر اعضای جامعه بین الملل به نحوی خستگی ناپذیر تا زمانی که ایران به این توافق پایبند باشد، برای حفظ آن تلاش خواهد کرد.»

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha