قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۳۹۹۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سئول: مذاکرات صلح شبه جزیره به بن بست نرسیده است

رئیس جمهور کره جنوبی گفت نباید کندی فعلی مذاکرات صلح شبه جزیره کره را به صورت بن بست در روابط تفسیر کرد.

سئول: مذاکرات صلح شبه جزیره به بن بست نرسیده است

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، «مون جائه این» رئیس جمهور کره جنوبی، با اشاره به خاتمه نیافتن مذاکرات بین آمریکا و کره شمالی گفت، پیونگ یانگ باید به طور فعال در مذاکرات درگیر شود.

مون جائه این در مصاحبه با خبرگزاری «تاس» گفت: «ابتدا و پیش از هر چیز باید این حقیقت را برجسته کنم که گرچه از زمان نشست هانوی گفت وگویی رسمی بین کره شمالی و آمریکا رخ نداده، اشتیاق رهبران آن ها برای انجام مذاکرات هرگز کم رنگ نشده است».

وی شرح داد: «اثبات آن می تواند تبادل نامه های شخصی بین دو رهبر باشد. رئیس جمهور دونالد ترامپ و رهبر کیم جونگ اون اعتماد بدون خلل نسبت به یکدیگر را ابراز می کنند. به علاوه، هردو طرف در حال گفت وگو در رابطه با برگزاری نشست سوم هستند».

او گفت: «نشست اول بین کره شمالی و ایالات متحده که سال گذشته برگزار شد، به نوبه خود رویدادی تاریخی بود و همچنین نقطه عطفی در تاریخ از نظر توافقات مربوطه بود. کره شمالی موافقت کرد برنامه هسته ای خود را به طور کامل متوقف کند و ایالات متحده در عوض موافقت کرد روابط خصمانه با کره شمالی را خاتمه داده و امنیت و عادی سازی روابط آمریکا-کره شمالی را تضمین کند».

مون جائه گفت: «دلیلی ندارد وضعیت کنونی را فقط به خاطر کندی سرعت آن، بن بستی در فرایند صلح در شبه جزیره کره بدانیم. رهبر کیم نامه ای شخصی به رئیس جمهور ترامپ فرستاد و همچنین فوت بانوی اول سابق کره جنوبی را تسلیت گفت».

او در خصوص دیدار با رهبر کره شمالی گفت: «به رهبر کیم جونگ اون بستگی دارد. من هر زمان آماده دیدار با رهبر کیم هستم».

رئیس جمهور کره جنوبی درباره رهبر کره شمالی گفت: «نه تنها من، بلکه رهبران دیگری که با او دیدار داشته اند، مانند شی جین پینگ رئیس جمهور چین و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از اعتمادی که به قول رهبر کیم دارند سخن می گویند. می توان گفت اعتماد اساس پیش شرط لازم برای گفت وگو است».

روز پنج شنبه هفته گذشته، «لی دو هون» نماینده کره جنوبی در نشست شورای آتلانتیک خواهان برگزاری چهارمین دیدار بین کیم و مون جائه این شد.

پیش تر نیز «پاتریک شاناهان» سرپرست وزارت دفاع آمریکا، «تاکاشی ایوایا» وزیر دفاع ژاپن و «لیندا رینولدز» وزیر دفاع استرالیا در حاشیه نشست امنیتی آسیا در سنگاپور از کره شمالی درخواست کردند تا به مذاکرات خلع سلاح هسته ای بازگردد.

سران آمریکا و کره شمالی  ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ برای اولین بار در سنگاپور دیدار کردند و بعد از آن دو طرف یک سند کوتاه چهار بندی امضا کردند. آن ها نهم اسفندماه سال گذشته نیز در «هانوی» پایتخت ویتنام برای دومین بار دیدار کردند اما این نشست هم بدون نتیجه پایان یافت. از دلایل مهم  شکست در مذاکرات کره شمالی و آمریکا درخواست های غیرمنطقی و زیاده خواهی واشنگتن از کره شمالی بوده است.

در تاریخ های ۱۴ اردیبهشت و ۱۹ اردیبهشت ماه، پیونگ یانگ موشک های بالستیک کوتاه بردی را دو ماه بعد از عدم موفقیت «کیم جونگ اون» و «دونالد ترامپ» در حصوص توافق در دومین نشست اواخر ماه فوریه خود، مورد آزمایش قرار داد.

کره شمالی موضع «فریب کارانه» و «خودسرانه» آمریکا در مذاکرات ویتنام را عامل شکست آن خوانده و تاکید کرده که با این شیوه واشنگتن حتی «یک اینچ» هم نمی تواند ما را حرکت دهد. رهبر کره شمالی تا پایان سال جاری میلادی به آمریکا مهلت داده تا با تغییر مواضع خود، به میز مذاکره بازگردد.

علیرغم آنکه کیم اخیراً تأکید کرده بود که گام های مثبتی در جهت خلع سلاح اتمی برداشته است، آمریکا تأکید دارد، لغو تحریم های اقتصادی، نیازمند لغو کامل برنامه اتمی پیونگ یانگ است.

آمریکا و اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد از زمان اولین آزمایش اتمی کره شمالی در سال ۲۰۰۶ میلادی، چندین دور تحریم علیه کره شمالی وضع کرده اند.کره شمالی علی رغم این تحریم ها بر تقویت توانایی نظامی خود برای مقابله با تهدید حضور نیروهای آمریکایی در منطقه تأکید کرده است.کره شمالی می گوید تا زمانی که آمریکا به سیاست خصمانه خود برای براندازی نظام حاکم در پیونگ یانگ پایان ندهد از برنامه موشکی و هسته ای خود عقب نشینی نخواهد کرد.

انتهای پیام/ق

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha