قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۳۹۵۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

حسینی: تفکرات زنگنه در وزارت نفت به نفع منافع ملی نیست

یک فعال دانشجویی با انتقاد از عملکرد وزارت نفت گفت: به اعتقاد ما تفکرات زنگنه در وزارت نفت به نفع منافع ملی نیست به این دلیل که وی عملکرد مناسبی در وزارت نفت نداشته است.

حسینی: تفکرات زنگنه در وزارت نفت به نفع منافع ملی نیست

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، سیداحسان حسینی فعال دانشجویی دانشگاه تهران در در گفت وگو با درباره عملکرد زنگنه در وزارت نفت گفت: ما اگر بخواهیم به این موضوع به صورت مفصل بپردازیم ابتدا باید تفکرات حاکم بر وزارت نفت و به خصوص شخص آقای زنگنه را بررسی کنیم.

وی ادامه داد: رویکرد آقای زنگنه برای اداره وزارت نفت این بود که خام فروشی نفت را ادامه دهیم تا به سمت ساخت پالایشگاه حرکت نکنیم. به عقیده زنگنه پالایشگاه سودده نیست و با این رویکرد ما بعد از ۴۰ سال از انقلاب هنوز داریم نفت خود را به صورت خام در اختیار کشورهای دیگر قرار می دهیم.

این فعال دانشجویی افزود: این درحالی است که بسیاری از کشورها پالایشگاه ساخته اند و فرآورده تولید می کنند ولی ما مجبوریم نفت خود را مبلغ پائین بفروشیم و بعد با صرف هزینه های بالا فرآورده های نفتی خریداری کنیم.

حسینی با بیان اینکه پالایشگاه یکی از سودآورترین صنعت ها در دنیا است، گفت: امروز حتی کشورهایی که نفت خام و میعانات گازی ندارند هم به این سمت ساخت پالایشگاه حرکت می کنند. برای نمونه کشور سنگاپور هیچ منبع نفتی و گازی ندارد ولی الان حتی از عربستان و خیلی از کشورهای دیگر که نفت و گاز دارند، هم درآمد سالیانه حاصل از فروش فرآورده های نفتی اش بیشتر است.

وی یادآور شد: تفکر حاکم بر وزارت نفت ایراد اساسی دارد که باعث شده ما به سمت پالایشگاه حرکت نکنیم و تحریمهای نفتی هم دقیقا روی همین نقطه ضعف اساسی ما تمرکز کند و توانسته اقتصاد کشور را دچار مشکل کند. پس این تفکر حاکم است که مشکلات اساسی را ایجاد کرده است.

مسئول مرکز مطالعات انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران تصریح کرد: آقای زنگنه در مصاحبه هایی که داشته می گوید ما آرایش جنگی گرفتیم، اما این آرایش باید یک نتیجه ملموس داشته باشد اینکه آرایش جنگی بگیریم و به صادرات نفت من از دو نیم میلیون بشکه در روز به زیر حدود هشتصد هزار  بشکه برسد، آرایش جنگی به چه درد کشور می خورد.

حسینی تاکید کرد: به نظر می رسد در وزارت نفت یک عده منتظر ایستاده اند تا خریدار زنگ بزند و آنها بتوانند نفت کشور را بفروشند! ما این مسئله را باید واکاوی کنیم و ببنیم چرا وزارت نفت ما اینگونه عمل می کند  و کاری کرده که آمریکا به راحتی بتواند ما را تحریم کند و این تحریم ها اثرگذار باشد.

وی افزود: گویا نیروهای وزارت نفت منتظرند ترامپ عوض شود و بعد باب مذاکره با کشورهای غربی را ادامه دهند تا از این طریق مشکلات تحریم های نفتی را حل کند. این عملکرد که ما می بینیم قابل قبول نیست. وزارت نفت است برای فروش نفت باید بازاریابی کند ولی هر موقع ما این حرف را زده ایم آقای زنگنه با آوردن نام های مانند بابک زنجانی، سعی کرده موضوع را منحرف کند، متاسفانه آقای زنگنه از بابک زنجانی یک هیولا ساخته که با آن همه را بترساند.

مسئول مرکز مطالعات انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران ادامه داد: ما می گوییم که یک دیپلماسی فعالانه داشته باشند و از همه ظرفیت های موجود استفاده کنند. در کل بعید است با این روند فعلی ما بتوانیم در وزارت نفت توفیقاتی برسیم.

وی گفت: در بحث تحریم های نفتی ما دو راهکار را مطرح کردیم یکی بحث عرضه نفت در بورس بود، یعنی اینکه بیاییم و از ظرفیت بخش خصوصی داخلی استفاده کنیم و نفت را با یک تخفیف قابل قبول به بخش خصوصی داخلی بدهیم تا آنها هم بتوانند هزینه های دور زدن تحریم ها را جبران کنند، نمی توان نفت را با قیمت بالا به بخش خصوصی بفروشیم و بخش خصوصی هم هزینه دور زدن تحریم ها را خودش بدهد.

حسینی تصریح کرد: اینکه ما به عرضه نفت در بورس این قدر تاکید می کند برای این است که ظرفیت های داخلی و خارجی برای فروش نفت وجود دارد ولی برخی مواقع حرف هایی می زنند که بخش خصوصی داخلی را از اینکه نفت بخرند، می ترسانند

این فعال دانشجویی یادآور شد: با این روند انتظاری نمی توان داشت که تیم فعلی وزارت نفت بتواند این وزارتخانه را در تحریم ها اداره کند. آقای زنگنه اگر واقعاً نمی خواهد به خاطر منافع ملی تلاش کند چرا بر کسی وزارت نفت نشسته، کنار برود و بگذارند کسانی که حاضرند همه جوره تلاش کنند بیایند.

حسینی افزود: راهکار دیگری که ما پیشنهاد دادیم بحث توسعه پتروپالایشگاه ها بود که وزارت نفت در این حوزه هم سنگ اندازی کرد و گفت ساخت پتروپالایشگاه سودده نیست این در حالی است که کل دنیا دارد به این سمت پیش می رود و بعد که جلوتر رفتیم گفتند که تحریم فرآورده های نفتی راحت تر از تحریم نفت است در صورتی که این هم غلط است زیرا بازار نفت یک بازار انحصاری است، خریداران و مشتریان آن محدود و قابل شناسایی هستند و روش های حمل و نقل متفاوت است ولی بازار فراورده این گونه نیست و تنوع در خریدار و مشتری وجود دارد و دیگر لازم نیست با یک نفتکش بزرگ فراورده ها را حمل و نقل کنیم.

وی گفت: وزارت نفت با یک راهکار اصولی مقابله با تحریم ها مخالفت می کند از طرفی صادرات نفتی کشور 50 درصد کاهش داشته بعد می گوید آرایش جنگی گرفتیم، این آرایشی جنگی که وزیر از آن می گوید به چه دردی می خورد؟

مسئول مرکز مطالعات انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران گفت: اگر با همین مسیر کنونی در وزارت نفت پیش برویم ممکن است باز باب مذاکره باز شود. جریانات دانشجویی باید فکری برای اقدامات وزارت نفت داشته باشد. به اعتقاد ما تفکرات زنگنه در وزارت نفت به نفع منافع ملی نیست به این دلیل که وی  عملکرد مناسبی در وزارت نفت نداشته است.

انتهای پیام/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha