قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۳۹۳۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

فرار استارت آپی، پدیده عصر جدید

چالش فرار نخبگان همچنان وجود دارد، اما در عصر دیجیتال و کسب وکارهای نوپا وارد فاز جدیدی شده است، مرحله ای که این بار پای وزارت ارتباطات را هم به میان کشیده است: مهاجرت استارت آپ ها!

فرار استارت آپی، پدیده عصر جدید

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، پدیده مهاجرت نخبگان به عنوان یک معضل، سال های زیادی است که تهدیدی برای نظام علمی و آموزشی کشور محسوب می شود. تهدیدی که به دلیل خروج نخبگان، ارتقای فناوری و استفاده از محصولات فناورانه داخلی را کاهش می دهد و تأثیر مستقیم روی چرخه اقتصادی کشور دارد.

با وجود تلاش های نهادهایی نظیر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برای تشویق به بازگشت متخصصان به کشور و ایجاد زمینه های مناسب برای رشد و پیشرفت نخبگان در ایران،  این چالش همچنان  وجود دارد و اکنون وارد فاز جدیدی شده است؛ مرحله ای که این بار پای وزارت ارتباطات را هم به میان کشیده است: مهاجرت استارت آپ ها.

ایده های دانشجویان و متخصصان حوزه های مختلف علمی، برای پرورش و به ثمر نشستن نیاز به ایجاد امکانت و تسهیلات دارد،گرچه در سالهای اخیر، توجه بیشتری به استارت آپ ها و کسب و کارهای نوپا می شود اما همچنان فضای مناسب در اختیار تمام ایده پردازان قرار ندارد. 

* ناظمی: از هر مهاجرت دلم می گیرد!

امیر ناظمی معاون وزیر و رئیس سازمان فناوری اطلاعات در صفحه شخصی خود در توییتر درباره مهاجرت استارآپ ها گفت: از هر مهاجرت دلم می گیرد، به خصوص آن هایی که مشارکت جویانی فعال بودند!

وی در ادامه به همکاری سازنده برخی از گروه های استارت آپی اشاره کرد و گفت: یکی از همین جوانان خلاق حتی در روزهای پایانی حضورش در ایران  تلاش کرد تا با مشارکت داوطلبانه و بدون چشم داشت به همکارانم در سازمان کمک کند؛ خودش گفته بود: «این هم خاطره ای خوب از من باشد برای کشورم!»

اما در کنار ابراز ناراحتی برای خروج ایده پردازان جوان، وزارت ارتباطات و نهادهای مرتبط با آن به دنبال ایجاد سیاست های تشویقی و هموار کردن راه برای فعالیت هر چه بیشتر استارت آپ هاست.

* لزوم همکاری صنایع بزرگ با استارت آپ ها 

محمدرضا قادری عضو هیأت مدیره شرکت ملی پست از لزوم توجه شرکت ها وصنایع بزرگ به استارت آپ ها خبر داد و گفت: شرکت ها و صنایع بزرگ، علاوه بر انجام مأموریت های خود و ارائه محصولات و خدمات به جامعه، باید موجب ایجاد استارتاپ ها و رشد شرکت های وابسته و مرتبط با حوزه فعالیت خود شوند، مسئولیتی اقتصادی-اجتماعی که نگهداری این صنایع یا شرکت های بزرگ را توجیه پذیر می کند.

   طرحی در هیأت دولت برای حمایت از شرکت های استارت آپی مصوب شد، چرا که این نوع از شرکت ها نیاز به حمایت و کمک عمده در بیمه و موضوعات مالیاتی دارند، خوشبختانه این مصوبه با پیشنهاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به هیأت دولت رفت و مصوب شد

* مأموریت ویژه سازمان فناوری اطلاعات برای حمایت از استارت آپ ها

صادق عباسی شاهکوه، رئیس دانشکده پست و مخابرات که پیش از این سکاندار شرکت ارتباطات زیر ساخت بود نیز در گفت وگو با ، درباره حمایت از استارت آپ های حوزه فناوری اطلاعات و دیجیتال گفت: وزارت ارتباطات، مأموریت ویژه ای را به سازمان فناوری اطلاعات داده است  تا این موضوع را به طور جدی پیگیری کند.

وی افزود: طرحی در هیئت دولت برای حمایت از شرکت های استارت آپی مصوب شد چرا که این نوع از شرکت ها نیاز به حمایت و کمک عمده در بیمه و موضوعات مالیاتی دارند، خوشبختانه این مصوبه با پیشنهاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به هیأت دولت رفت و مصوب شد.

عباسی شاهکوه خاطرنشان کرد: انتظار داریم تا حمایت مناسبی با این مصوبه برای توسعه استارت آپ ها شکل بگیرد و منتظر نتایج اجرای این مصوبه هستیم.

* مدیرعامل شرکت ملی پست:  از استارتاپ ها و کسب وکارهای پستی استقبال می کنیم

حسین نعمتی مدیر عامل شرکت ملی پست ایران با اشاره به آغاز تحول در شرکت ملی پست ایران، گفت: با شرایط جدید بازار، کسب و کارها و بر اساس اساسنامه این شرکت، برنامه تحول شرکت ملی پست ایران تدوین و طراحی شده است.

وی افزود: با بررسی پست کشورهای مختلف و مطابق با رویکرد اتحادیه پستی جهانی برنامه پلتفرمی شرکت ملی پست طراحی شد که بر اساس این برنامه شرکت ملی پست ایران به عنوان سکوی تجارت الکترونیک در کل کشور تبدیل می شود.

معاون وزیر ارتباطات، با اعلام اینکه ۷۰ پروژه در زمینه تحول در این کمیته ها تدوین و تصویب شده است، گفت: از هفته گذشته با اعلام ۳ فراخوان اقدامات اجرایی در این حوزه آغاز شده و از تمام شرکت های بخش خصوصی و استارت آپ های توانمند و خلاق در این حوزه برای مشارکت و همکاری دعوت شده که تاکنون نیز استقبال خوبی از این فراخوان ها صورت گرفته است.

به نظر می رسد، فعالیت ها و حمایت های وزارت ارتباطات از استارت آپ ها شکل منسجم تری پیداکرده است اما نتایج این فعالیت ها زمانی مشخص می شود که شاهد کاهش خروج تیم های  استارت آپی و شکوفایی و پرورش ایده های جدید در کشور باشیم.

انتهای پیام/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha